ĪSUMĀ:
- Konkurences tiesību pārkāpumus skatošā tiesa pārslodzi nejūt.
- Jurists Jānis Endziņš norāda, ka specializētā tiesā spriedumi ir kvalitatīvāki.
- Tieslietu ministrijā mierina, ka pieejamība tiesai nesamazināsies.
Ir vairākas lietu kategorijas, kurām noteikta specializēta piekritība konkrētai tiesai. Piemēram, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa izskata lietas, kuru materiālos iekļauts valsts noslēpuma objekts, kā arī lietas par patenttiesību, dizainparaugu, preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību.
Tieslietu ministrijā uzsver, ka tiesu specializācijas mērķis ir nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvāku un efektīvāku strīdu izskatīšanu tiesās.
Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētājas palīdze Natālija Kaufelde stāsta, ka tiesā kopš pagājušā gada nogales skata specifiskās konkurences tiesību lietas. To paredz grozījumi Civilprocesa likumā. Ar konkurences lietām saistītās prasības tiesā skata pieci tiesneši.
Kaufelde saka, ka lietu nav daudz, tāpēc arī tiesas slodzi jaunā kārtība nav ietekmējusi. Konkurences lietas gan esot sarežģītas, tāpēc specializējušies tiesneši spējot strīdus izvērtēt daudz kvalitatīvāk.
Lēmumu veidot specializētās tiesas atbalsta arī jurists, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Viņš to salīdzina ar ārstu specializāciju:
"Visi ir ārsti vai visi ir juristi, bet katram ir diezgan šaura specializācija, un cilvēki parasti saprot, ja ir jāiet labot zobus, tad labāk to darīt pie zobārsta, nevis pie ķirurga. Un patiesībā ar juristiem ir līdzīgi."
Endziņš norāda, ka lietas var izskatīt ātrāk un spriedumi ir kvalitatīvāki.
Tieslietu ministrijā mierina, ka tiesu specializācijai nevajadzētu radīt problēmām ar tiesu pieejamību. Ministrijas pārstāvis norāda, ka nebūtu efektīvi nodrošināt nepieciešamās specifiskās mācības visiem valsts tiesnešiem, ja šādu lietu skaits nepārsniedz pāris desmitus gadā.
Savukārt gadījumā, ja pastāv objektīvi šķēršļi ierasties uz tiesas sēdi Rīgā, varot lūgt lietas izskatīšanu videokonferences režīmā. Vienlaikus ministrijā uzsver, ka šajā gadījumā runa ir par konkurences tiesību lietām, kas pamatā būs saistītas ar juridisku personu strīdu.