Panorāma

Kalnu Karabahā tiek pārkāpts pamiers

Panorāma

Kavējas portatīvo datoru iegāde skolām

Diametrāli pretējas covid-19 analīzes

Vienā dienā saņem pretējus Covid-19 analīžu rezultātus; atkārtotas analīzes nākas gaidīt karantīnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nododot jau trešās Covid-19 analīzes, kāda Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas audzēkņa tēvs cer beidzot iegūt skaidrību par pilnīgi pretējiem iepriekšējo analīžu rezultātiem. Pirmdien ar stundas starpību viņam “Centrālajā laboratorijā” koronavīrusa klātbūtne organismā gan apstiprināta, gan noliegta. Taču, tā kā vienas analīzes ir pozitīvas, Slimību profilakses un kontroles centrs noteicis karantīnu un ierobežojumus.

Kāda skolēna tētis svētdien, 11. oktobrī, intereses pēc nodeva Covid-19 analīzes. Bija aizvedis savu puiku, kuram kā Natālijas Draudziņas vidusskolas audzēknim analīzes jānodod obligāti. “Centrālās laboratorijas” māsiņa pierunāja veikt pārbaudi arī pašam. Nekādu simptomu nebija, jutās lieliski.

Ar stundas starpību nākamajā rītā viņš saņēma divas atbildes. Pulksten 7.49 “Centrālā laboratorija” ziņoja, ka Covid-19 nav atrasts. Pulksten 9.01 tieši pretēji – koronavīruss ir atrasts.

Nikns par šādu gadījumu tētis sazvanījis citu – “Gulbja laboratoriju”. Lai gan rindā uz analīzēm bija jāgaida vairākas dienas, tieši zvana laikā kāds no rindas izrakstījās un viņš tika uzreiz. Rezultāts – negatīvs.

Pēc notikušā viņš uzsācis saziņu ar “Centrālo laboratoriju” par to, kāpēc vienas uztriepes rezultāti ir pretēji.

“Vai tā ir kļūda, vai “pasūtījums”, es nezinu. Kāpēc man stundas laikā tika nomainītas analīzes? Te ir reāli fakti, reālas analīzes. Cik mums ir cilvēki? 2000? 3000? Cik no viņiem ir patiesas, cik nepatiesas tās analīzes? Viņa man vēl no tās laboratorijas mutiski teica, ka vīrusu ir grūti noķert. Tas kaklā staigājot, un ar to puļķīti nevarot tā īsti noķert,” stāsta vīrietis.

Protams, kā Covid-19 pozitīvs pacients tagad viņš atrodas karantīnā. Visas pārrunas ar Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologiem, kuri arī nosaka šo statusu, beigušās bez rezultāta.

“Es neesmu ar mieru, es pilnīgi noteikti neesmu ar mieru sēdēt karantīnā. Izjaukt dienas režīmu. Traumēt visus līdzcilvēkus. Tad man ir vai nav? Atbilde ir šāda: MK noteikumi nosaka – jums ir jāsēž, jo jums no “Centrālās laboratorijas” ir pozitīvs, no “Gulbja” ir tikai viena negatīva. Vajag divas, lai izņemtu no saraksta ārā. Nu, es šodien atkal braucu pie “Gulbja”,” stāsta vīrietis.

“Centrālās laboratorijas” pārstāvji skaidro, ka par šo kļūdīšanos notiekot pārbaude. Kopumā katru dienu tiek veikti testi vairāk nekā 20 dažādos punktos visā valstī un testu apjoms ir liels, – līdz 1600 uztriepēm dienā. Katru rezultātu pārbauda divreiz, lai izslēgtu kļūdīšanos. Tā kā par cilvēku ziņots arī SPKC, par pareizu tiek uzskatīta pozitīvā atbilde.

“Un šis rezultāts ir nosūtīts SPKC, tad tas aicinājums ir uzticēties šim rezultātam un saprast, ka liela apjoma darbu veicot, var būt kļūdas. Bet tās var pārbaudīt,” skaidro “Centrālās laboratorijas” pārstāve Līga Ribinska.

Pašu uztriepi pārbaudīs neatkarīga iestāde. “Ja rodas domstarpības vai šaubas, kā tas ir šajā gadījumā, tad ir iespēja to paraugu nosūtīt references laboratorijai, neatkarīgai, Latvijas Infektoloģijas centrā, lai pārliecinātos par tā patiesumu, kura analīze ir īstā. Uz to arī ir centrēta uzmanība, un paraugs ir nosūtīts pārbaudīšanai,” norāda Ribinska.

Slimību profilakses un kontroles centrā atzīst – šis nav pirmais gadījums, kad gadās kļūda. Ņemot vērā testēšanas apjomus un laboratoriju noslodzi, tādas var gadīties.

“Mēdz būt dažādi atsevišķi gadījumi līdzīgi kā šajā gadījumā. Ir bijušas reizes, kad publiski laboratorija pati teica, ka sajauca. Tika noteikti ierobežojumi, bet beigās tests ir negatīvs,” atklāj Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti