Viena Covid-19 analīze uz visu klasi – labāk mazāka precizitāte, nevis visas sistēmas sabrukums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Skolēniem Latvijā Covid-19 testus turpmāk veiks reizi divās nedēļās, turklāt pēc citas testēšanas metodes – apvienojot vienā grupā līdz 30 paraugiem līdzšinējo desmit vietā. Tas nozīmē, ka vienā paraugā apvienos veselu klasi, kas, kā atzina "E. Gulbja laboratorijā", varētu samazināt infekcijas atklāšanas precizitāti, tomēr tas ir "saprātīgs kompromiss", lai nepieļautu visas testēšanas sistēmas sabrukumu, vēstīja Rus.Lsm.lv.

Lai testēšanas process būtu ērtāks visām iesaistītajām pusēm un rezultātus varētu saņemt ātrāk, iecerēts vienlaikus pārbaudīt Covid-19 siekalu paraugus, kas paņemti no visas klases līdzšinējo desmit kopā apvienotu paraugu vietā, vienojās Veselības un Izglītības un zinātnes ministrijas.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders apgalvoja, ka grupveida testēšanas paraugu skaita pieaugums neko nemainīšot – bērni aizvien katrs nodos savu siekalu paraugu vai nu traukā, vai ar kociņa palīdzību, un tos laboratorijā testēs.

Uz jautājumu, vai lielāka paraugu skaita apvienošanas dēļ rezultātu precizitāte paliks nemainīga, Šneiders sacīja: "Precizitāte būs pietiekama, lai pārraudzītu situāciju izglītības iestādēs."

Rus.LSM.lv pārliecinājās, ka saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) un ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes rekomendācijām paraugu apvienošana kopumā palielina viltus negatīva rezultāta risku, kad infekcija paliek neatklāta. Zinātniskajās publikācijās, uz kurām atsaucās abas iestādes, teikts, ka tipiski apvienotajā testā iekļauj piecus, astoņus vai desmit paraugus, tomēr ir iespējama arī 32 paraugu apvienošana, kas arī var dot apmierinošu rezultātu, taču viss ir atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas un konkrēto laboratoriju iekārtu jutīguma.

Ņemot vērā Covid-19 delta varianta augsto lipīgumu, kā arī Latvijas laboratoriju noslogotību, grupveida testā iekļaujamo paraugu skaita palielinājums palīdzēšot optimizēt testēšanas sistēmu valstī kopumā, Rus.LSM.lv skaidroja "E. Gulbja Laboratorijas" zinātniskais direktors Dmitrijs Perminovs.

Dmitrijs Perminovs, E. Gulbja Laboratorijas zinātniskais direktors
Dmitrijs Perminovs, E. Gulbja Laboratorijas zinātniskais direktors

"Protams, jutīgums nedaudz samazināsies. Bet labāk lai nedaudz samazinās, nevis nebūs testēšanas vispār, ja testēšanas konveijers sabruks.

Skolēni, protams, nespļaus vienā traukā, bet vairākas minūtes sūkās vates kociņu, lai ievāktu materiālu – tā ir tā dēvētā "sūkājamās konfektes" metode. Pēc tam šie kociņi tiks salikti vienā konteinerā un analizēti kā viens paraugs. (Veselības ministrijā gan Rus.LSM.lv norādīja, ka ir iespējama arī siekalu nodošana atsevišķā traukā, kā tas notika līdz šim).

Gadījumā, ja "kolektīvais" paraugs izrādīsies [Covid-19] pozitīvs, tad notiks visu "kolektīva dalībnieku" individuālā testēšana. Šādu metodi izmanto vienā no Vācijas lielākajām laboratoriju ķēdēm "Synlab"," skaidroja Perminovs.

Viņš piebilda: "Metode palīdzēs ietaupīt milzīgu resursu daudzumu gan laboratorijām, gan arī valstij kopumā. Tas optimizē testēšanas sistēmu. Jo tad, ja kaut viens audzēknis klasē ir slims, visticamāk, slimi jau ir visi. Tagad teju visos paraugos izdala delta variantu," viņš uzsvēra.

Tehnoloģijas detaļas tiek precizētas, pastāstīja Perminovs

"Atkarībā no viena pacienta lipīguma pakāpes... Tagad mēs strādājam pie testēšanas algoritma apstiprināšanas. Jebkurā gadījumā, ja šāds pacients izplata infekciju, tad gandrīz noteikti tests būs pozitīvs. PĶR (polimerāzes ķēdes reakcijas) testa jutīgumam ir svarīgi daudz vairāk faktoru nekā pati iekārta, kā principā tas ir jebkurai analīzei: reaģenti, pareiza savākšana, transportēšana un tā tālāk, tostarp – arī iekārtas," viņš skaidroja, atbildot uz jautājumu, cik paraugus, ņemot vērā iekārtas iespējas, var apvienot, neriskējot saņemt viltus negatīvu atbildi.

"Pašlaik precīzs algoritms, kā arī noteikšana, par cik samazināsies jutīgums, ir izstrādes stadijā. Mēs darīsim visu iespējamo, vismaz no savas puses, lai sistēma darbotos. Šajā haosā tas ir ļoti smagi, bet mēs patiešām darām visu, kas ir mūsu spēkos."         

Līdz šim skolēnu Covid-19 skrīningu rezultātus novērtēja, piesaistot epidemiologus, skaidroja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders. "Pagājušajā nedēļā skolēnu skrīningos atklāja 295 Covid-19 gadījumus – tie ir 13% no visiem atklātajiem gadījumiem [valstī kopā]. Ikdienas pozitīvo skolas paraugu daļā ir 0,1–0,2%. Saistībā ar to šobrīd ir iespējams pārskatīt testu veikšanas biežumu un samazināt to līdz reizei 14 dienās.

Vienlaikus, pieaugot saslimstībai, var lemt par skrīninga veikšanu biežāk. Tāpat, atklājot saslimšanas gadījumus kādā no mācību iestādēm pēc epidemioloģiskās kontaktu izsekošanas, personām vajadzēs nodot Covid-19 testu, viņš skaidroja.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti