Ārpus Rīgas

Latgalē 50 miljonus eiro ieguldīs ceļu un degradētu teritoriju sakopšanai

Ārpus Rīgas

Daugavpilī sākusies cīņa ar stihiskajām izgāztuvēm

Vidzemniekus rēķinus ar VID iedrošina kārtot elektroniski

Vidzemniekus rēķinus ar VID iedrošina kārtot elektroniski

Lai iedrošinātu lauku cilvēkus elektronisko pakalpojumu izmantošanā, martā tūri Latvijas novados sāka Valsts ieņēmumu dienesta „e-busiņš”. Šonedēļ tā maršruts veda uz Vidzemi, kur tas piestāja vairākos Gulbenes un Valkas novadu pagastu centros. Valsts ieņēmumu dienesta speciālisti, kas dodas šajās apmācību tūrēs, vispirms palīdz elektroniski aizpildīt Gada ienākumu deklarācijas.

Vijciemiešiem, kuri atnākuši, lai aizpildītu Gada ienākumu deklarācijas, Valkas klientu apkalpošanas centra galvenā nodokļu inspektore Andra Stīpniece iepazīstināšanu sāk ar pirmajiem soļiem. „Tā pamatdoma ir tāda, lai cilvēki vairāk iesniegtu šīs elektroniskās deklarācijas, lai viņi izprastu to, ka, ieejot šajā sistēmā, tur viss par viņu ir redzams: visi viņa ienākumi, gan apliekamie ar nodokli, gan neapliekamie ienākumi, gan viņa iemaksas privātajos pensiju fondos, apdrošināšanas uzkrājumi,” saka Stīpniece.

„Viņiem nekādi papildu dati nav jāmeklē. Tāpat, ja iepriekšējā gadā ir iesnieguši deklarācijas ar lielākām attaisnojamām summām, visi atlikumi tur ir redzami. Savā ziņā tas ir domāts, lai cilvēkam atvieglotu šo darbu, iesniedzot deklarācijas,” pauž Stīpniece.

Valkas novadā gan apmācības nenotiek „busiņā”, bet pašvaldību atvēlētās telpās. Runājot par interesi – rindu nav, bet ir cilvēki, kuri vēlas izmantot šo iespēju. „Ir cilvēki, kuriem interesē, kā aizpildīt, ir cilvēki, kuri atnāk un kuriem praktiski viss ir jāpasaka priekšā. Viņi tikai atnāk, lai mēs palīdzētu aizpildīt. Piemēram, šodien man Zvārtavā bija viens jauns vīrietis, kuram tiešām bija interese. Viņš aizgāja mājās un pat atnāca atpakaļ, jo atcerējās, ka viņam arī par apgādājamajām personām ir jāsaved kārtība. Viņš visu saprata un apguva, un tas cilvēks turpmāk pildīs pats. Bet tā, skatoties no pieredzes, ar datoru strādā jaunatne, jauni cilvēki,” teica Stīpniece.

Vijciemā apmācībai atvēlētas vietējās bibliotēkas telpas, kur arī ikdienā ir pieejami datori. Bibliotēkas vadītāja Aija Brasla stāsta, ka arī viņai reizēm iznāk pamācīt, kā rīkoties, ja, piemēram, jāveic kāds maksājums.

Bet, runājot par elektronisko gada deklarāciju aizpildīšanu, Stīpniece vērtē, ka lielākā problēma laukos jau nav tikai tā, ka trūkst datorzinību. „Problēma ir tā, ka cilvēkiem nav i-bankas karšu, ar ko var viegli pieslēgties VID [Valsts ieņēmumu dienesta] sistēmai,” pauž Stīpniece.

Tobrīd Vijciema bibliotēkā, kur norit apmācība, iegriezusies Dace Ozoliņa. Viņa atzīst, ka nav ar datoru uz „jūs”, bet mājās problemātiski ir ieskanēt vajadzīgos dokumentus. „Es to nemāku. Es pirmo reizi to darīšu un man vajag palīdzību. Čeki ir sakrāti pa mapēm,” viņa stāsta.

Tobrīd sastaptie vijciemieši atzīst, ka Gada ienākumu deklarāciju aizpildīšana dod savu ieguvumu. It sevišķi, ja ir sakrāti čeki par ārsta vai zobārsta apmeklējumiem, vai citiem attaisnotiem izdevumiem.

Bet  piektdien, 1.aprīlī Valsts ieņēmumu dienesta e-busiņš jau būs devies uz Limbažu novadu, kur piestās Limbažos un Viļķenē, bet pēcpusdienā Salacgrīvas novada Tūjā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti