Dienas ziņas

Sākas nozīmīgais NATO samits Velsā

Dienas ziņas

Beidzies NATO samits

Vidzemes kartupeļu audzētāji jūt lietusgāžu sekas

Vidzemes kartupeļu audzētāji jūt lietusgāžu sekas

Vidzemes lauksaimnieki šonedēļ steidz izmantot saulainās dienas, lai novāktu kartupeļus. Daudzviet vēl jūtamas augusta lietusgāžu sekas - lauki ir slapji un kartupeļu ražai tas par labu nenāk. Šonedēļ jauno sezonu sācis kartupeļu pārstrādes uzņēmums “Aloja Starkelsen”. Pagaidām raža tiek atzīta par vidēji labu.

Kopumā par šī gada ražu varēs spriest pēc divām, trim nedēļām, kad novākti būs arī vēlo šķirņu kartupeļi. Tā vērtē cietes ražošanas uzņēmumā „Aloja Starkelsen”. Šonedēļ, sākot kartupeļu pieņemšanu, gan zvanījuši vairāki audzētāji, stāstot, ka slapjo lauku dēļ rakšanu nevar uzsākt, šosezon lietus sagādājis arī citas grūtības.

„Liela problēma katru rudeni ir tad, ja graudi vēl nav novākti līdz sezonas sākumam. Un šogad ir tas gads. Tā kā problēmas būs, ne tikai ar to, ka nav novākti graudi, ka saimniekam jāiet ir druvā, viņam vēl piedevām transports ir aizņemts ar graudiem, un tad tas transports [kartupeļiem] reāli pietrūkst,” situāciju vērtē SIA “Aloja Starkelsen” agronome Aiga Kraukle.

Cietes ražošanai kartupeļi, kas laiciņu gulējuši mitrā zemē, ir derīgi, tomēr ilgstošs slapjums, protams, kaitē, stāsta agronome:

„Ja tur stāv ilgstoši ūdens, tad pārstrādei varbūt nebūs tik traki - ja viņus vēl ātri noņem, viņus tūlīt kā atved, mēs sarīvējam un tūlīt ir gatavais produkts, bet, ja citiem ir kaut kāda sēkla, pārtika, nu tad var būt problēmas ar glabāšanu, jo tomēr kartupelis ir smacis un tad viņš vēl sāk pūt.”

Uzņēmumā „Aloja Agro” 150 hektāros kartupeļus audzē gan cietei, gan sēklai. Tur stāsta - paveicies, ka visi lauki nav vienuviet. Vasaras beigu lietusgāzēm bijis izteikti lokāls raksturs, tāpēc ne visiem laukiem ticis vienlīdz stiprs lietus. Tāpat kartupeļi aug laukos ar atšķirīgu augsnes sastāvu, kas šogad izrādījies īpaši būtiski.

„Šeit ir smilšains. Un te jau ja iepriekšējā dienā ir lijis, tad nākamā dienā var rakt. To mēs arī izmantojam. Ja tuvāk pie rūpnīcas, tur zemes struktūra ir tāda, ka mēs domājam pēc trīs dienām tur braukt rakt,” rāda SIA “Aloja Agro” izpilddirektors Jānis Vārpa.

Kartupeļu audzētāji vērtē - kamēr dienas saulainas, jāpaveic maksimāli daudz, jo rudens tomēr tiek prognozēts lietains un pēc ražas novākšanas būtu jāpaspēj laukus sagatavot arī nākamajai sezonai.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti