Ārpus Rīgas

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā īstenos vairākus investīciju projektus

Ārpus Rīgas

LLKC projekta vadītāja Baiba Gulbe par lauku attīstību

Vidzemes Augstskola un Valmieras Tehnikums padziļina sadarbību

Vidzemes Augstskola un Valmieras Tehnikums padziļina sadarbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai palielinātu iespējas apmācīt reģiona uzņēmumiem nepieciešamos jaunos speciālistus, sadarbības līgumu noslēgusi Vidzemes Augstskola un Valmieras Tehnikums. 

Pamatdoma ir sekmēt pēctecību izglītībā, lai tehnikuma audzēkņi varētu turpat Valmierā apgūt arī augstāko izglītību. Šī sadarbība nosaka arī kopīgas mācību bāzes izveidi un pasniedzēju apmaiņu.

Abu mācību iestāžu sadarbība jau ir aizsākusies iepriekš, un līgums ir tikai dokumentāls apliecinājums tās norisei.  

Šobrīd sadarbība jau notiek divos mācību virzienos – mehatronika un tūrisms. Un arī jau šobrīd ir Valmieras Tehnikuma absolventi, kuri turpina mācības Vidzemes Augstskolā.

Šo ceļu vēlas iet arī Kalvis un Mairis, puiši šobrīd tehnikumā apgūst mehatronikas specialitāti. Tāda doma pastāv, jo tas būs vienkārši turpinājums jau iesāktajam šeit, atzīst jaunieši.

Abi puiši gan nav valmierieši, bet iespēja te mācīties tomēr ir tuvāk, nekā izbraukāt uz galvaspilsētu.

Valmieras Tehnikuma direktore Vineta Melngārša šajā sadarbībā ar augstskolu saredz vairākus būtiskus ieguvumus.

“Manuprāt sociālekonomiskie apstākļi, ka reģionā mācīties un iegūt augstāko izglītību, ir daudz izdevīgāki. Tas ir arī ieguldījums tautsaimniecībā, jo jaunietis,  pabeidzot augstskolu, pēc tam paliek strādāt vai nu Valmierā, vai Vidzemes reģionā,” saka direktore,

Arī Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš norāda - ja pēctecīgas izglītības iespējas ir uz vietas reģionā, tad arī, visticamāk, jaunieši te arī paliks strādāt, jo jaunie speciālisti, piemēram, Valmierā ir ļoti nepieciešami. Šī kopējā sadarbība ļauj arī abām mācību iestādēm pilnveidot mācību bāzi.

No Eiropas struktūrfondiem laboratorijas tika izveidotas gan Valmieras Tehnikumā, gan Vidzemes Augstskolā, un tad pasniedzēji vienojās - lai nepārklātos kādas lietas un lai būtu pilns spektrs, attīstīt dažas lietas tehnikumā un citas  Vidzemes Augstskolā, skaidro Krūmiņš.

“Līdz ar to mēs radījām sistēmu, ka mēs viens bez otra nemaz nevaram pastāvēt, tā kā es teiktu, tā ir resursu  lietderīgas izmantošanas augstākā pakāpe. Protams, pasniedzēji, tas ir vēl tikpat svarīgi, ka ir šī pasniedzēju apmaiņa, ko mēs plānojam vēl vairāk padziļināt,” saka Krūmiņš.

Rektors arī uzsver to, ka ir jālauž iesīkstējušais uzskats, ka profesionālo izglītību izvēlas tikai tie jaunieši, kuriem par grūtu būtu mācīties vidusskolā.

“Tā tik tiešām ir jālauž, un tā ir mūsu ideja, kā mēs viņu mainīsim, un tas pirmais solis, kas tagad no septembra būs, - visus, kas iestājas tehnikumā pirmajā kursā, atvedam uz augstskolu un izstāstām, kas tad tev ir jāzina, lai iestātos augstskolā. Nevis tikai tad, kad viņš beidz tehnikumu un tikai tad sāk galvu kasīt un domāt, kā tad es tur tagad, es tur nevaru tikt, jo neesmu mācījies, bet viņu motivēt no paša sākuma,” skaidro rektors.

“Katrā ziņā, lai nav tāda nolemtības sajūta:  “es tur esmu aizgājis uz tehnikumu un es esmu, atvainojos, otrās šķiras cilvēks”. Tas noteikti tā nav, un tas ir pilnīgi ačgārni izveidojies valstī. Vācijā, piemēram, ļoti industriāla valsts un profesionālajai izglītībai ļoti augsti konkursi, un cilvēki ļoti vēlas mācīties, un es domāju, ka līdzīgu tendenci varam pārnest uz šejieni. Bet tajā pašā laikā mēs tomēr esam palaiduši to eksakto zināšanu līmeni tehnikumos, kas tomēr augstskolā ir vajadzīgs,” piebilst rektors.

Gatis Krūmiņš atzīst - ir priekšmeti, kuros tehnikuma audzēkņiem ir zināšanu robi, bet arī šajā ziņā ir domāts, kā situāciju mainīt, papildinot audzēkņu zināšanas gan tehnikumā, gan sagatavošanas kursos augstskolā.

“Tas nav nekāds noslēpums - ir jāstiprina šie eksaktie priekšmeti, matemātika, fizika, un tas ir tas, kur mēs šo sadarbību padziļinām, kur mēs sagatavošanas kursos, lai iestātos Vidzemes Augstskolā, iesaistām gribētājus arī no Valmieras Tehnikuma. Līdz ar to viņiem būs arī lielākas iespējas nākt pie mums, tas ir ārkārtīgi izšķiroši svarīgi celt profesionālās vidējās izglītības reputāciju. Un es ceru, ka pēc pieciem gadiem būs konkurss uz Valmieras Tehnikuma programmām lielāks nekā ģimnāzijās, tas ir tas, kas mums valstī jāpanāk - no vārdiem, ka mums vajag profesionāļus, ir jāpāriet pie darbiem,” uzsver Krūmiņš.

Nākotnē ir iecere, ka mehatronikai un tūrismam pievienosies arī citas mācību programmas - augstskolā  kā nākamo saredz informāciju tehnoloģiju programmu,  kurā būtu šī pēctecība izglītībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti