Dienas ziņas

Liepājas pusmaratonā piedalīsies arī cilvēki ar īpašām vajadzībām

Dienas ziņas

Cūkgaļas eksports uz Krieviju -- slēgts

Vidzemē zemeņu ražai nelabvēlīgi laika apstākļi

Vidzemē zemeņu ražai nelabvēlīgi laika apstākļi

Vidzemes pusē zemeņu audzētājus laika apstākļi šogad nelutina. Pēdējo nedēļu biežās lietavas nodarījušas būtisku kaitējumu ogu ražai - zemenes slikti gatavojas, pūst, līdz ar to jācieš zaudējumi. Audzētāji cer, ka tomēr iestāsies solītais siltais un saulainais laiks, lai labākas ražas iegūtu vismaz no vēlajām zemeņu šķirnēm.  

Naukšēnu novada zemeņu audzētāja Inguna Zukure vērtē, ka lietainās jūnija beigas un šī mēneša sākums noteikti būs nesis krietnus finansiālos zaudējumus. Viņa stāsta, ka savā nu jau vairāk nekā 10 gadu pieredzē šādus laika apstākļus ogu sezonā neatceras piedzīvojusi.

Ogas nepārtraukti ir slapjumā, nepārtraukti ir pietiekoši liels siltums, lai veidotos visādas baktērijas, un ogas vienkārši sapūst. Protams, ka tās nav visas, bet kuras nespējam nolasīt, tās ļoti ātri pārvēršas par nelietojamām,” atzīst Zukure. Lietavu dēļ brīžiem grūti pat atrast brīdi, kad ogas nolasīt.

„To, ko varam nolasīt, to nolasām. Lasām no rītiem, vakaros, kad ir iespējams, kad piestāj lietus, tad arī lasām un dažreiz arī pa visu lietu lasām. Jo raža ir jānovāc, un pieprasījums ir, veidojas rindas pēc zemenēm, it īpaši pēc bioloģiski audzētām,” stāsta Zukure.

Viņa tomēr vērtē, ka zemeņu sezona vēl nebeigsies, jo jāgaida, kad ražot sāks vēlās zemeņu šķirnes. Iespējams gan, ka šīs ogas šogad sagaidīsim īpaši vēlu, to atzīst arī zemeņu audzētāja no Alojas puses Laura Kļaviņa.

„Vēlās, viņas tikai vēl zied, un tad jau jāskatās, kāds laiks un kas tur vispār izaugs. Viņām jau vajadzētu būt vismaz zaļām, bet nē vēl,” saka Kļaviņa.

Savukārt Burtnieku novada “Vējiņu” saimnieks Guntis Rudzītis spriež, ka viņiem tomēr šī būs bijusi īsa ogu sezona.  

„Man ir prognoze, ka vēl šonedēļ un jaunnedēļ līdz pusei, un cauri. Zaudējumi lieli ir, tagad pat var teikt – līdz 50 % zaudējumi, kas ir šinīs te dienās. Jo puse ir jāizsviež,” saka Rudzītis.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija liecina, ka  jūnija kopējais nokrišņu daudzums par 46% pārsniedzis normu un tieši Vidzemē gandrīz trīs nedēļas valdīja rudenim raksturīgi laika apstākļi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti