Dienas ziņas

Sāk akciju "Audzinām bērnu ģimenē"

Dienas ziņas

Zemgalē bankomāti tagad visos novados

Vidzemē reģionālo reformu vērtē atšķirīgi

Vidzemē VARAM piedāvāto kārtējo novadu reformu vērtē atšķirīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pret ieceri padarīt novadus vēl lielākus, samazinot to skaitu, iebilst lielākā daļa Cēsu apkārtējo novadu, kuri uzskata, ka no tā cietīs vietējie iedzīvotāji, jo mazāk pieejami kļūs pašvaldību sniegtie pakalpojumi. Tikmēr pašvaldību lietu ministrs Cēsīs uzsvēra, ka mērķis ir attīstīt kvalitatīvu pakalpojumu tīklu un veicināt attīstību 

Jau pirms 2009. gada reformas bijušā Cēsu rajona pašvaldības veica sarunas par vienota novada izveidi bijušā rajona robežās, taču toreiz kopīgu valodu tā arī neizdevās rast.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents uzskata -  piespiedu apvienošana arī tagad ne pie kā laba nenovedīs. Viņaprāt, veiksmīgāk spēj attīstīties nelieli un viegli pārvaldāmi novadi.

“Mēs jau sadarbojamies ar septiņiem novadiem, kopīga būvvalde.. Nevis piespiedu apvienošanās,” saka Vents.

Pretējās domās gan ir Cēsu novada domes priekšsēdētājs. Viņaprāt, lielie novadi jau sekmīgi pierādījuši, ka spēj attīstīties daudz straujāk.

Reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība)  uzsver, ka reformas mērķis ir veicināt spēcīgus novadus ar attīstības centriem, kas spēs piesaistīt arī Eiropas fondu līdzekļus.

“Jau pierādījies, ka daudzi brauc uz attīstības centriem, lai saņemtu pakalpojumus, un pat tur pārvācas dzīvot,” norāda Gerhards.

Tikmēr Cēsu apkārtējos novados reformu uztver ar bažām, raizējoties arī par vietējiem iedzīvotājiem, kuriem, lai saņemtu dažādus pašvaldības pakalpojumus, atkal varētu nākties mērot daudz tālāku ceļu līdz tuvākajai vietvarai.  

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) koalīcijai piedāvātā jaunā administratīvi teritoriālās reformas koncepcija jau paguvusi izraisīt partneru domstarpības. Lai gan formāli koalīcija vienojās šo jautājumu vispirms pārrunāt partijās un atgriezties pie tā pēc mēneša, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) nostāja jau tagad ir diezgan noraidoša.

VARAM piedāvātās koncepcijas pirmais variants paredz īstenot administratīvi teritoriālās reformas otro kārtu un līdz 2021.gada pašvaldību vēlēšanām izveidot 58 pašvaldības - 49 novadus un deviņas republikas pilsētas. Šī varianta modifikācija paredz 51 pašvaldības izveidi, jo arī lielās pilsētas, izņemot Rīgu un Jūrmalu, tiktu iekļautas novados.

Savukārt otrs piedāvātais variants sākotnēji paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kuru ietvaros pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti