Dienas ziņas

Bauskā no 1. oktobra pie ārstiem tikai par maksu

Dienas ziņas

Sapni uzņēmējdarbībā īsteno, nepametot Latviju

Sievietes nepietiekami rūpējas par krūts veselību

Vidzemē sievietes mazāk atsaucas krūts vēža profilakses pārbaudēm

Krūts vēzis ir visvairāk izplatītā sieviešu onkoloģiskā saslimšana, un Latvijā ik dienu šī diagnoze tiek atklāta vismaz trim sievietēm. Ik gadu diagnosticēto gadījumu skaits palielinās.

Onkologi secina, ka pašlaik krūts vēža skrīninga programma sieviešu vecuma grupā no 50 līdz 69 gadiem nosedz gandrīz pusi no visiem saslimšanas gadījumiem, bet tiem vajadzētu būt vismaz 70%, jo liela nozīme ir saslimšanas agrīnai diagnostikai. Arī Vidzemē šai problēmai pievērš lielu uzmanību.

Ja Madonas slimnīcas mammogrāfijas kabinetā vēl pirms diviem gadiem tika veikti izmeklējumi pusotram tūkstotim sieviešu, tad pagaidām šogad uz skrīninga izmeklējumiem atsaukušās vien deviņi simti. „Šo audzēju, lai kā pūlētos valsts, mēs diezgan bieži diagnosticējam novēloti," saka ārste – ginekoloģe Ligita Audže.

Kā biežāko pārbaužu neapmeklēšanas iemeslu sievietes min nepatīkamo un sāpīgo mamogrāfijas izmeklējumu, taču nereti tās ir bailes uzzināt ļaunāko. „Šis izmeklējums nav īpaši patīkams. Viņš ir nedaudz sāpīgs, bet divos gados vienu reizi šādu izmeklējumu, es domāju, var atļauties. Es savām pacientēm vienmēr saku – daudz sāpīgāk ir tad, kad ir ielaists vēzis nekā viens neliels izmeklējums vienu reizi divos gados," norāda Audže.

„Viņām ir lielas bailes no tā, ka viņām ir tur kaut kas slikts. Viņas tiešām baidās – vai no ārstēšanās kursa vai vienkārši, ka viņām pateiks kaut ko sliktu. Bet pēc tam, kad tas ir iekustināts un pārrunāts, kad viņa jau atnāk, tad jau ir drošāk," saka ārste ginekoloģe Anita Prušakeviča.

Tieši ar mamogrāfijas palīdzību tika atklāts audzējs otrajā stadijā arī kādai sirmai māmuļai, bija jāpārdzīvo krūts noņemšana. Kaut arī jau pagājuši vairāki gadi, atmiņas joprojām ir sāpīgas, jāturpina lietot zāles un regulāri jāatrādās ārstiem. „Kas gan ir labāks, ja tev ir veselība! Viss pārējais, tā sakot, bijis un būs, bet galvenais – lai laba veselība," saka kāda bijusī krūts vēža paciente.

Savukārt Dace ar gandarījumu atzīst, ka savai veselībai seko regulāri, un aicina nebaidīties, darīt to arī citām sievietēm. „Jā, es eju regulāri, jo sievietei tas ir jādara! Sievietes veselība tomēr ir visas ģimenes veselība un visas valsts, varētu teikt, veselība. Un ja es saņemu vēstuli, es eju obligāti un arī citām iesaku to darīt," piebilst Dace.

Diemžēl, Latvijā joprojām daudz ļaundabīgo audzēju tiek atklāts pārāk vēlu – jau trešajā un ceturtajā stadijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt