Vidzemē cīnās par konkurenci atkritumu apsaimniekošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Vairākas Ziemeļvidzemes pašvaldības spītīgi vēlas uzspiest saviem iedzīvotājiem atkritumu savācēju un tādējādi liek pārmaksāt par šo pakalpojumu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs (VARAM) Edmunds Sprūdžs (RP) visiem spēkiem cenšas iedibināt atkritumu savākšanas nozarē konkurenci, taču tieši pašvaldību lielā pretestība neļāva viņam pārliecināt kolēģus valdībā. 

Kā rāda dati par atkritumu tarifiem, pašvaldībās, kur tiek rīkots konkurss atkritumu savākšanai, tarifi ir divas vai vairākas reizes zemāki nekā vietās, kur ar to nodarbojas pašvaldības uzņēmums.

Īsi pirms tiesas sēdes, kurā jālemj, vai pašvaldībai ir pienākums rīkot konkursu par atkritumu savākšanu, Valmieras, Cēsu un Limbažu pašvaldības pasludinājušas atkritumu apsaimniekošanu par stratēģiski svarīgu nozari, kas ļauj pašvaldībai vienpersoniski izraudzīties atkritumu savācēju. Līdz ar to iedzīvotāji ir spiesti maksāt par atkritumiem to tarifu, ko pieprasa vairākām Vidzemes pašvaldībām piederošais uzņēmums „Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” (ZAAO).

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums „L&T” jau pirms vairākiem gadiem iesūdzēja tiesā Cēsu un Limbažu pašvaldības, mēģinot panākt, lai tās rīko konkursu par atkritumu apsaimniekošanu. Vairākas tiesu instances lēma, ka taisnība ir pašvaldībām, līdz Augstākās tiesas Senāts secināja, ka zemākas instances nav ņēmušas vērā visu informāciju un nosūtīja lietu vēlreizējai caurskatīšanai Administratīvajai apgabaltiesai.

Cēsu novada pašvaldība neslēpj, ka tieši gaidāmās tiesas sēdes dēļ pēc ZAAO lūguma pasludinājusi atkritumu savākšanu par stratēģiski svarīgu nozari. Cēsu novada domes priekšsēdētājs Gints Šķenders vaino Ministru kabinetu, ka tas piespiedis novadu lemt par šādu jautājumu.

Valmieras mērs Inesis Boķis skaidro, ja galvenais iemesls šāda lēmuma pieņemšanai ir vēlme saglabāt atkritumu savākšanu pašvaldībai piederoša uzņēmuma pārziņā. Nozares pasludināšana par stratēģiski svarīgu ļauj pašvaldībai nerīkot iepirkuma procedūru pakalpojuma iegādei. Valmieras mērs apgalvo, ka atkritumu savākšana par stratēģiski nozīmīgu pasludināta, lai paglābtu uzņēmumu no privatizācijas.

Cēsu mērs uzsver, ka viņa kompetencē nebūs lemt par šo jautājumu. Gints Šķenders uzskata, ka atkritumu apsaimniekošanas konkursi būtu jārīko nevis vienas pašvaldības, bet gan plānošanas reģiona ietvaros.

Tomēr nav īsti izprotams, kāds pašvaldībām labums no šāda uzņēmuma, jo ZAAO nevienu gadu nav maksājusi dividendes, bet atkritumu izvešanai prasa tarifu, kas ir starp dārgākajiem valstī. Atkritumu apsaimniekošanas kompānijas „L&T” direktors Reinis Ceplis skaidro, ka tiesāšanās mērķis nav tikt pie Vidzemes pašvaldību atkritumu savākšanas, bet iedibināt konkurenci.

Pēc „L&T” domām, pašvaldībām nav tiesības izraudzīties stratēģiski svarīgas nozares, bet to drīkst darīt tikai valsts līmenī. Reinis Ceplis atgādina, ka tajās pašvaldībās, kur tiek rīkoti iepirkuma konkursi, par atkritumu izvešanu iedzīvotājiem jāmaksā mazāk nekā citviet, kur ar to nodarbojas pašvaldības uzņēmums.

Tiesa par pašvaldību pienākumu rīkot atkritumu savākšanas iepirkuma konkursu turpinās lemt 29.aprīlī.

Iepirkumu likumu ir tas, kas paredz – gadījumā, ja pašvaldības pārziņā, īpašumā ir uzņēmums, tad tā var nerīkot konkursu. „Tas nav saistīts ar to, vai tā nozare ir vai nav stratēģiska. Faktiski tiesības nerīkot konkursu ir iepirkuma likuma iedibinātas,” skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Jurijs Spiridonovs.

Spiridonovs arī atzīmēja, ka ministrijai šāda situācija nepatīk: „Nevaru atbildēt sev uz jautājumu, kādā veidā nerīkojot konkursu, nodrošinām labklājību, tāpēc ka nav iespējams pārbaudīt, cik patiesa un adekvāta pakalpojumiem ir cena.” VARAM pārstāvis gan atzini, ka Latvijā iedibināta prakse, ka par atsevišķiem lietām lemj pašvaldība, jo likumdevējs paļāvies, ka pašvaldība pieņems saimnieciskus lēmumus. Tai pat laikā, ja pašvaldības uzņēmums darbojas ar zaudējumiem, parāda to, ka iedzīvotāju maksātā cena neesot adekvāta, sacīja Spiridonovs.

Ministrija sagaida plašu diskusiju par tiesībām nerīkot iepirku atkritumu apsaimniekošanas jomu brīdī, kad Atkritumu apsaimniekošanas likums nonāks Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti