Dienas ziņas

Tukumā cer uz kvotu izlīdzināšanu

Dienas ziņas

Vecāku atļauja sociālā tīkla profilam

Ierobežojumi laboratorisko izmeklējumu nosūtījumiem

Vidzemē ārsti bažīgi par lauku iedzīvotāju iespējām tikt pie laboratorisko izmeklējumu nosūtījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Solis uz maksas medicīnas ieviešanu – tā jaunos nosacījumus pacientu nosūtīšanai uz izmeklējumiem vērtē ģimenes ārsti Vidzemē. Īpaši ārsti norāda uz sarežģījumiem lauku iedzīvotajiem nokļūt pie speciālistiem pēc nosūtījuma uz analīzēm Rīgā.

Līdz ar jaunajiem noteikumiem daļu analīžu vairs nedrīkst nozīmēt pats ģimenes ārsts un pēc šādiem nosūtījumiem jāvēršas pie speciālista. Ir vēl daļa izmeklējumu, ko par valsts līdzekļiem profilaktiski pacientam drīkst veikt tikai reizi gadā un biežāk akūtas vai hroniskas saslimšanas gadījumā, tāpat arī biežāk izmeklēt drīkst bērnus un grūtnieces. 

Pilnu asins ainu tāpat kā nepilnu asins ainu valsts nu apmaksā tikai reizi gadā,  holesterīna rādījumus pārbaudīt vienreiz gadā var tikai cilvēki no 45 gadu vecuma, un vairākus citus laboratoriskos izmeklējumus ģimenes ārsts nozīmēt vairs nedrīkst vispār, vai arī pacientam par tiem jāmaksā pašam.

“Nozīmējumi uz analīzēm ir tādi, kā var teikt, tukšāki, mazākā skaitā. Ārsti mēģina kaut kādā veidā ar mazāku izmeklējumu skaitu dabūt to maksimālo rezultātu,” saka SIA „Nacionālais medicīnas serviss – Laboratorija” Cēsu filiāles vadītāja Inga Vilka.

Lielāko daļu vajadzīgo izmeklējumu par valsts līdzekļiem var nozīmēt tikai speciālists, tāpēc pacientam vēl papildu ģimenes ārsta apmeklējumam jādodas pie konkrētā ārsta, kurš dažkārt pieejams tikai Rīgā.

“Cilvēks, kuram operācija ir Latvijas Onkoloģijas centrā, un, nedod Dievs, tas ir lauku cilvēks, kuram vispār problēma ir nokļūt tanī Gaiļezerā, atbrauc pie manis ar lapu, kur ir uzrakstīts tas, kas viņam ir vajadzīgs pirms operācijas. Tad ko teiks Hipokrāts, ja es pēkšņi viņam teikšu – ziniet, man nav tiesību, un es to nerakstīšu, brauciet atpakaļ uz Rīgu un mēģiniet to nosūtījumu dabūt no speciālista,” norāda Valmieras pilsētas pašvaldības speciāliste veselības veicināšanas jautājumos Guna Poikāne.

Arī tad, kad pacients nonāk pie konkrētā ārsta, jāsaskaras ar to, ka arī šis speciālists nevar nozīmēt visus laboratoriskos izmeklējumus, īpaši valsts apmaksātos. “Ārsts, ja viņš sūta pacientu kaut kur, viņš uzņemas atbildību par to, ko viņš dara. Nezin, vai kāds sakarīgs ārsts sūta pacientu tur, kur vienkārši tāpat aizsūtīt. Man tā grūti iedomāties. Nu, es nevaru pacientam uzspriest to maksu, bet, ja man to analīzi vajag, es tam pacientam centīšos tomēr palūgt, vai viņš nevar maksāt. Nu, iznāk maksas medicīna,” saka endokrinoloģe Baiba Jēgere.

Ārsti vērtē, ka līdz ar jaunajiem nosacījumiem rindas pie speciālistiem varētu pieaugt un gada beigās vizīti pie ārsta var nākties gaidīt pat mēnešiem ilgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti