Dienas notikumu apskats

Francijas prezidents Makrons aicina Eiropu uz ciešāku sadarbību un integrāciju

Dienas notikumu apskats

ES vēstnieks Krievijā izsakās par bloka sankcijām pret Kremli

Vidusskolēni varēs apgūt valsts aizsardzības mācību

Vidusskolās pēc diviem gadiem varētu ieviest valsts aizsardzības mācību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Viens no obligātajiem izvēles priekšmetiem skolās nākotnē varētu būt valsts aizsardzības mācība, ko ieviestu vidusskolēniem. Aizsardzības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas iecere liecina, ka skolēni šajās mācībās apgūtu praktiskas militāras iemaņas. Taču uzskats, ka bērniem šajās stundās uzģērbs formu un iedos ieroci, esot maldīgs.

Pēc diviem gadiem vidusskolēniem varētu būt iespēju kā vienu no izvēles priekšmetiem apgūt valsts aizsardzības mācību. Aizsardzības ministrija (AM) kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) jau sākuši strādāt pie šī priekšmeta programmas un trešdien, 27. septembrī, tās versiju prezentēja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

"Priekšstats, ka valsts aizsardzības mācībā jaunietis tiks ietērpts formas tērpā un viņam iespiests ierocis rokā, ir maldīgs, jo valsts aizsardzības mācība sastāvēs no četriem lieliem blokiem," Saeimas komisijas sēdē stāstīja Jaunsardzes direktors Aivis Mirbahs.

Pirmie trīs bloki būs turpinājums cilvēkdrošības stundām, ko bērni apgūs pamatskolā. Proti, valstiskā audzināšana, kur runās par patriotismu. Mirbahs sacīja, lai saprastu, ko un kā par šo tematu bērniem mācīt, šobrīd tiek veikts pētījums. Otrs bloks būs dzīves skola, kur mācīs saskarsmes prasmes, kā arī fiziskā sagatavotība.

Valsts aizsardzības mācībai gadā veltīs 370 mācību stundas, kas esot optimālais skaits, lai apgūtu kādu priekšmetu. Lielākais stundu skaits tiks veltīts ceturtajam blokam – militārajai mācībai.

"Šajā militārajā blokā mēs plānojam pasniegt kājnieku skolas pirmā līmeņa programmu. (..) Tas nozīmē, ka gala rezultāts, pabeidzot valsts aizsardzības mācību, būs - šis jaunietis ir patriots, savas zemes aizstāvis un viņam ir šīs militārās pamatiemaņas, lai kļūtu par rezerves karavīru," skaidroja Mirbahs.

Jaunsargu vadītājs teica, ka aizsardzības mācība varētu notikt reizi mēnesī, piemēram, mēneša pēdējā piektdienā. Tas nepieciešams, jo vienas mācību stundas laikā bērnus, piemēram, uz mežu, kur trenēties, nevar paspēt aizvest. Šo dienu bērni, kuri priekšmetu izvēlējušies, veltītu tikai tā apguvei. Reizi gadā, maijā vai jūnijā, būtu nometne.

12.klasē uzsvars tiktu likts uz valstisku audzināšanu un dzīves skolu. Nometnes nebūtu, jo tas varētu traucēt gatavoties eksāmeniem un augstskolas izvēlei.

Šo nākotnes priekšmetu mācītu jaunsargu instruktori. Vidusskolas mācībspēkiem jābūt pedagogiem, bet instruktori tādi nav. Šiem cilvēkiem prasību pēc pedagoģiskā izglītības varētu atcelt. Svarīgi būtu, lai viņiem ir militārā izglītība. Jaunieši, kuri šo priekšmetu apgūtu, savu nākotni varētu saistīt ar militāro dienestu.

Absolventi varētu saņemt arī bonusus, piemēram, atvieglotu iestāšanos augstskolā.

Deputāti šāda priekšmeta ieviešanu skolās atbalstīja. Komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Vienotība") mudināja turpināt strādāt pie mācību programmām.

Taču diskusijas izcēlās par to, vai šis priekšmets nebūtu ieviešams kā obligāts. Piemēram, deputāts Jānis Ādamsons ("Saskaņa") bažījās, ka skolēni vēlēsies iet vieglāko ceļu un šādu priekšmetu neizvēlēsies.

"Brīvprātīgi obligāto priekšmetu militāri patriotiskā audzināšana lielās pilsētās neizvēlēsies. Viņiem būs cits, ar ko nodarboties. Viņi skatīsies mazliet savādāk. Es domāju, ka tā ir valstiska pieeja, ka tas ir obligāts priekšmets pat nediskutējot," sacīja Ādamsons.

Viņam piekrita arī citi kolēģi. Programmas izstrādātāji norādīja, ka tas, vai šis mācību priekšmets būs obligāts vai izvēles, ir politisks jautājums.

Jaunsargu vadītājs bilda, ka jau ir sākta skolu aptauja, lai saprastu, cik daudzas skolās un cik daudzi skolēni 2019.gadā izlems apgūt valsts aizsardzības mācību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti