Panorāma

Lietuva atceļ aizliegumu izbraukt no valsts

Panorāma

EK sāk pārkāpuma procedūru pret Poliju

Skolām nav skaidrs, kā uzņemt skolēnus vidusskolā

Vidusskolās neziņa par skolēnu uzņemšanas procesu

Līdz ar ziņu, ka 9. klašu skolēniem eksāmenu šogad, visticamāk, nebūs un viņu novērtēšanā svarīgākā būs gala atzīme, skolās valda liela neziņa par to, kā notiks skolēnu uzņemšana vidusskolas posmā. Prestižās ģimnāzijas aizvien ir neziņā, kā un vai tās drīkstēs rīkot tradicionālos iestājpārbaudījumus. Arī vidusskolas vēlētos sagaidīt skaidras uzņemšanas procesa vadlīnijas, ņemot vērā, ka no septembra vidusskolās sāks īstenot kompetenču izglītību.

9. klašu beidzējiem eksāmeni, visticamāk, šogad nenotiks, un to vietā viņu zināšanas novērtēs ar gada laikā iegūto atzīmi. Lai gan skolēnu skaits valstī kopumā samazinās, aizvien ir daudzas skolas, kurās uzņem tikai konkursa kārtībā, un tur eksāmens ļāva visus vienlīdzīgi novērtēt.

Apzinoties, ka skolēnu zināšanas šogad salīdzināt būs grūtāk nekā citus gadus, Valsts izglītības satura centrs (VISC) aicina katrai izglītības iestādei pašai organizēt uzņemšanas kārtību. Tiesa, tas nav obligāti.

“Protams, vidusskolām un valsts ģimnāzijām ir tiesības rīkot uzņemšanas eksāmenus savās programmās.

Mēs arī iesakām pievērst lielāku uzmanību vidusskolēnu atlasei. Un pieļauju, ka šādi eksāmeni tiks rīkoti vairāk un lielākā apjomā, nekā tas līdz šim ir bijis. 

Formāli, protams, var uzņemt arī ar gada atzīmēm, ar apliecību par pamatizglītības iegūšanu, vērtējot tajā esošās atzīmes,” norāda VISC vadītājs Guntars Catlaks.

Skolas ar šādu atbildi nav apmierinātas. Latvijas Televīzija apzvanīja vairākas ģimnāzijas Rīgā, taču tās stāstīt par plānoto uzņemšanu atteicās. Vairāku prestižu skolu mājaslapās arī lasāms, ka to tradicionālie iestājpārbaudījumi uz laiku ir atcelti un nav zināms, kas un kā notiks. Rīgas Teikas vidusskolā uzsver, šī uzņemšana būs īpaši sarežģīta, jo skolēni pirmo reizi izvēlēsies konkrētu mācību virzienu atbilstīgi kompetenču saturam. Skolas direktore arī uzskata, ka Valsts izglītības satura centrs varētu izstrādāt vienotas uzņemšanas vadlīnijas.

“Mēs esam par atlasi pēc rezultātiem, nevis pēc uzņemšanas rindas kārtībā. Faktiski tie ir  ikdienas vērtējumi, gada vērtējumi. Mēs, piemēram, labprāt izvērtētu arī viņu motivācijas vēstules, kuras varētu rakstīt arī attālināti,” stāsta Rīgas Teikas vidusskolas direktore Ilona Bergmane.

Teikas skolā mācībām vidusskolā ik gadu piesakās ap 300 skolēnu, bet uzņem tikai 90. Turklāt ne vienmēr bērni, kas skolā ieguvuši pamatizglītību, drīkst turpināt mācības arī vidusskolā.

Arī Valsts izglītības satura centrā apzinoties, ka šogad jo īpaši skolēniem būs ierobežotākas iespējas iekļūt kārotajā skolā.

KONTEKSTS:

Ārkārtējās situācijas laikā, kas izsludināta Covid-19 ierobežošanai un ir spēkā līdz 12. maijam, noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos. Arī mācības skolās notiek attālināti. Gadījumā, ja situācija valstī nepasliktināsies, eksāmenu sesija varētu notikt no 2. jūnija līdz 7. jūlijam.

Tikmēr vidusskolēni ceļ trauksmi, ka liela daļa skolēnu nav gatavi eksāmeniem. Viņuprāt, centralizētie eksāmeni 12. klasēm ir jāatceļ vai jāturpina mācības tikai tajos priekšmetos, kuros paredzēti obligātie eksāmeni.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti