VID liedz pārvietot pāri robežai nedeklarētu skaidru naudu 195 000 eiro apmērā

Veicot kontroles pasākumus uz Latvijas–Krievijas robežas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa divus pārkāpumus saistībā ar skaidras naudas pārvietošanu. Vienā gadījumā robežas šķērsotājs nedeklarējot ieveda skaidru naudu vairāk nekā 50 400 eiro apmērā, otrā gadījumā personas mēģināja izvest no Eiropas Savienības (ES) 144 610 eiro, informēja VID.

19. novembrī Grebņevas muitas kontroles punktā no Krievijas puses iebrauca mikroautobuss. Uzsākot kontroli, muitas amatpersonas jautāja transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, vai tie pārvieto deklarējamas preces vai naudas līdzekļus. Viena no personām, Moldovas pilsonis, atbildēja, ka pārvieto piecus tūkstošus eiro un divdesmit piecus tūkstošus Krievijas rubļu.

Muitas amatpersonas veica transportlīdzekļa un pasažieru personīgo mantu kontroli, un tās laikā personas rokassomā konstatēja vēl 45 000 eiro. Līdz ar to faktiski persona nedeklarējot pārvietoja pāri ES ārējai robežai skaidru naudu 50 408 eiro apmērā.

Savukārt 17. novembrī kāda persona ar Vācijā reģistrētu transportlīdzekli caur Grebņevas kontroles punktu vēlējās šķērsot robežu, lai dotos uz Krieviju. Pamatojoties uz muitas risku informāciju par to, ka personas dienu iepriekš ar šo transportlīdzekli mēģināja šķērsot robežu caur Terehovas muitas kontroles punktu, pārvietojot gandrīz deviņus tūkstošus eiro skaidrā naudā, bet robežas šķērsošana tika liegta saskaņā ar ES tiesību aktos noteikto, tika veikta transportlīdzekļa kontrole, pieaicinot muitas kinologu ar skaidras naudas meklēšanā apmācītu suni.

Pārbaudes laikā muitas kinologam radās aizdomas, ka personu pārvietotā naudas summa ir lielāka, nekā tās saka, atbildot uz muitas amatpersonas jautājumiem, tāpēc transportlīdzekli novirzīja padziļinātai muitas kontrolei. Kad pirms padziļinātās muitas kontroles muitas kinologs personām vēlreiz uzdeva jautājumu, cik lielu skaidras naudas summu tās pārvieto, pasažiere, Krievijas pilsone, atzinās, ka pie viņas esot skaidra nauda – apmēram 140 000 eiro – un uzrādīja visu naudu. Naudu saskaitot, konstatēts, ka faktiski personas pārvieto 144 610 eiro.

Saskatot noziedzīga nodarījuma pazīmes, abos gadījumos lietas materiāli tika nodoti VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei. Tajā sākti kriminālprocesi par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijā vai izved no tās, nedeklarēšanu.

VID atgādina, ka, šķērsojot Latvijas robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī ES ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Fiziskajai personai rakstveidā jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecinot ar parakstu un, šķērsojot valsts ārējo robežu, tā jāiesniedz muitas amatpersonai.

Par normatīvajos aktos noteiktā skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts robežu, ieved Latvijas vai izved no tās, deklarēšanas pienākuma neizpildīšanu piemēro naudas sodu divdesmit procentu apmērā no summas, kuru ir pienākums deklarēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti