Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Vai nesaskaņu dēļ apdraudēta Daugavpils vienīgā latviešu laikraksta nākotne?

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Dzelzs lēdija. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite noliks amata grožus

Vasaras sākumā konstatētā vides piesārņojuma vielu izcelsme ir "Biolars" rūpnīca

Vides dienests un policija: Zemgalē izlietās indīgās vielas nāk no «Biolar»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vasaras sākumā vairākos Zemgales novados konstatētā vides piesārņojuma vielu izcelsme ir rūpnīca "Biolars" - tā  izmeklēšanā secinājusi Valsts policija un Valsts vides dienests (VVD). Sanācijas darbi varētu izmaksāt 400 tūkstošus eiro, un "Biolars" sola sakārtot ar ķīmisko vielu piesārņotās ceļmalas un laukus. Uzņēmums gan pagaidām saistību ar piesārņojošo darbību veikšanu dabā noliedz. Latvijas Radio devās noskaidrot, kā rit kriminālprocess, kā ar ķīmiju nolietās vietas izskatās tagad un ko saka piesārņoto zemju īpašnieki.

ĪSUMĀ:

Ķīmijas skartajos laukos pagaidām neko nedara

Viena no piesārņotajām vietām ir Tērvetes novada Augstkalnes pagasta teritorijā, autoceļa Tērvete-Eleja posmā. "Apmēram 3x7 metru laukumā ir nokaltusi zāle, kur ir redzams padziļinājums gruntī, kas ir bijusi noliešanas vieta. Attiecīgi no ceļa malas nolietais šķidrums ir noplūdis uz labības lauka, kur savukārt redzams, ka aptuveni 100 kvadrātmetru platībā vispār vairs nekas neaug," rāda Vides dienesta Jelgavas reģionālās vides pārvaldes vecākais inspektors Andris Ternovskis.

Zemes pleķis joprojām izskatās miris, mazliet atgādina tuksnešainu augsni, un redzams, ka arī izaugusī labība tuvāk piesārņotajai vietai ir sadzeltējusi. Līdzīgas vietas patlaban kopumā atrodamas sešos reģiona novados.

"Labība jau bija sadīgusi, un arī šie nolietie kvadrātmetri bija gājuši bojā. Kas attiecas uz augšanu, tad to tikai laiks rādīs. Patlaban jāsaprot, kopsummā kādas vielas tiks identificētas, kādas ir piesārņotās platības, [vielas] koncentrācija un [iesūkšanās] dziļums.

Domāju neviens saprātīgs cilvēks, nezinot, uz ko tur var trāpīt, neko tajā ķimikāliju nodedzinātajā platībā pagaidām nedarīs," norāda inspektors.

Vēl divas lielākas ķīmisko vielu izliešanas vietas konstatētas Jelgavas novadā autoceļa posmā no viensētas ''Laukgaļi'' līdz apdzīvotai vietai Vircava.

Pie pagasta piesārņojums noliets grāvja malā. Līdzās izkaltušajam zāles pleķim aug sārtas meža avenes un arī jāņuzāles, vieta nav norobežota, nav norāžu, ka vide ir piesārņota

Vircavas pagasta pārvaldniece Rita Borščevska saka, ka patlaban nav skaidrības, kas ar piesārņotājām vietām notiek tālāk. Pagasta vadītāja piekrīt palīdzēt atrast ar ķīmiskajām vielām nolieto zemju īpašniekus.

Nolietās zemes īpašniece piesārņotājam grib bargāko sodu

Latvijas Radio dodas meklēt "Uzkalniņu" saimniecību uz Mazlauku ciemu. Zemnieku māja ir tālāk no zemes ceļa un mazliet paslēpusies kokos. Saimniece Mārīte Pikšena jau gaida pagalmā.

Saimniece ir jūtami pārskaitusies par situāciju. Lai arī skarta neliela daļa viņas īpašuma, kundzei nav saprotama ļaundaru rīcība:

"Bija tāds rīts, kad bērni nāca mājās no skolas gar blakus esošo fermu un juta ķīmisku smaku, tad likās, ka varbūt kaimiņi miglo rapšu lauku, bet varbūt tas bija tieši no tās piesārņotās vietas. Tad mēs neko vēl nezinājām, jo tas ir četrus kilometrus tālāk, pie mūsu otra zemes gabala. Izliets bija līdzās īpašumam grāvī un skar arī mūsu īpašumu. Tas cilvēks ir traks.

Vai tiešām par naudu jāpārdodas tik tālu, ka var izliet bīstamu indi vidē, saņemt maksu un nedomāt par cilvēkiem. Mums taču ir bērni te apkārt!"

Mārīte arī gaida iznākumu un uzskata, ka nepieciešams bargākais sods atbildīgajiem. Ja par vainīgu atzītu kādu uzņēmumu, viņas ieskatā tas ir jāslēdz. Patlaban iedzīvotāji esot neziņā, cik droša ir piesārņotā vieta, jo trūkst informācijas.

"Mēs jau nezinām, kas tālāk notika, jo pēc tam mums bija lietus. Vai tā ķīmija iegāja zemē vai iztvaikoja gaisā, to mēs nezinām. Nevienam nav dota atbilde. Pašā sākumā minēja, ka būtu jāpārbauda ūdens, bet es nezinu, vai kāds ir paņēmis no akām ūdeņus tiem cilvēkiem, kas tur tuvāk dzīvo. Tāpat, kas ir ar tām meliorācijām un, ja tas ūdens iegāja zemē, kāds tur ir kaitējums? Neko mēs nezinām," satraucas saimniece.

VVD un policija: Ķīmija nākusi no "Biolars"

Par apzinātu vides piesārņojumu Zemgales novados pirmā ziņa medijos parādījās 28. maijā. Vides dienests paziņoja, ka kopīgi ar policijas darbiniekiem aizturēta kāda persona, kas no smagās automašīnas cisternas ar indīgām ķīmiskām vielām bija nolaistījusi ceļmalas Jelgavas un Bauskas novadā vairāku kilometru garumā. Autovadītājam tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Dienests secinājis, ka piesārņojošās darbības veiktas ilglaicīgi, un pagaidām konstatētas 20 vietas Zemgales novados. Kopējā piesārņotā platība ir 13 tūkstoši kvadrātmetru.

Vides dienesta Jelgavas pārvaldes direktors Hardijs Verbelis uzsver, ka notikušo nevar saukt par ekoloģisku katastrofu, bet tas noteikti ir noziegums pret vidi. Sākotnējie rezultāti uzrādīja ļoti augstu ķīmiskā skābekļa patēriņu. Tas pārsniedz normu 350 reizes un nozīmē, ka vielas ir ļoti nelabvēlīgas videi.

"Izlietais šķidrums satur daudz gaistošo organisko savienojumu, kuru sastāvā ir acetons, spirti un uz acetonbāzes veidoti ķīmiskie elementi, kā arī tas satur cianīdjonus. Šajā gadījumā notiek ķīmiskas reakcijas, saskaroties ar gaisu, un tādā vidē šie savienojumi izkūp gaisā, bet pašā augsnē nonāk šie cianīdjoni," skaidro eksperts.

Ir zināms, ka piesārņotājs vielas izlēja divos veidos:

  • Pirmais - braucot mašīnā ar nelielu 30 - 40 kilometru stundā ātrumu, lēja šķidrumu garā ceļmalas posmā. Tur piesārņojuma koncentrācija ir mazāka.
  • Otrais - vairākās vietās mašīna ir apstājusies, un šķidrums izgāzts vienā platībā. Tas radīja lielāku kaitējumu augsnei un arī risku, ka piesārņojums nonāk gruntsūdeņos.

Dienests jau paraugos izpētījis, ka šķidrums nav iesūcies zemē dziļāk par pusmetru. Paraugu analīzēs arī secināts, ka tā izcelsmes vieta ir Olaines ķīmiskā rūpnīca "Biolars".

"Izpētes darbiem nolīgām firmu "Venteco". Nodevām šķidrumus no mašīnas cisternas, no piesārņotajiem laukiem un no pašas rūpnīcas "Biolars".

Visi analīžu rezultāti šobrīd ļauj secināt, ka izlietās vielas uz laukiem, vielas auto cisternā un tās vielas, kas atrodas "Biolars" teritorijā, satur vienus un tos pašus ķīmiskos elementus," stāsta Vides dienesta pārstāvis.

Jautāts, vai pastāv kāda cita alternatīva ķīmisko vielu izcelsmes vietai, Verbelis norāda, ka tālākais ir policijas jautājums. Vides dienesta atbildība bijusi identificēt uzņēmumu, kam vielas pieder.

Izmeklēšanas gaitā policija noskaidroja, ka arī transports ar 30 kubilmetru cisternu ceļā devies tieši no "Biolars" rūpnīcas teritorijas. Taču aizturētā persona, kas vadīja auto, nav nodarbināta uzņēmumā, stāsta policijas Zemgales reģiona pārvaldes kriminālpolicijas priekšnieks Juris Staļģevics

"Jau 24. maijā, kad tika aizturēta persona, mēs tajā vakarā veicām procesuālās darbības ķīmiskajā rūpnīcā "Biolars" - tika izņemti dokumenti un paraugi. Tagad izmeklēšana ir divās daļās - jāsaprot, kas ir ar aizturēto personu, un jāsaprot, kā varēja notikt šāda veida brīva autotransporta iebraukšana, izbraukšana un ķīmiskas vielas vienkārša izvešana no teritorijas, kas par to atbild, vai vispār kāds to kontrolē uzņēmumā un tā tālāk," skaidro policijas pārstāvis.

"Biolars" vainu neatzīst, bet gatavi veikt sanāciju

Par zemes piesārņošanu aizturētajai personai var draudēt cietumsods līdz 10 gadiem. Vides dienests, veicot pārbaudes rūpnīcā, konstatēja arī būtiskus bīstamo atkritumu uzglabāšanas pārkāpumus. Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes pārstāvis Elmārs Jasinskis skaidro, ka uzņēmumam izdotā atļauja bīstamo atkritumu glabāšanu pieļauj līdz 30 tonnu apmērā, bet rūpnīcā pārbaudes laikā konstatētas 1200 tonnas, kas turklāt uzglabātas neatbilstoši

"Šie atsāļņi ir jānodod atkritumu apsaimniekotājiem, tos nevar krāt. Ņemot vērā konstatēto, rūpnīcai ir izdots brīdinājums par iespējamu daļēju darbības apturēšanu. Līdz 7. jūlijam uzņēmumam ir jāiesniedz mums pasākumu plāns par to, kā viņi rod risinājumu, lai no atkritumiem atbrīvotos atbilstošā veidā. Ja viņi to nedara, tad ar 5. septembri varētu apturēt uzņēmējdarbību šajā daļā, kur rodas šie bīstamie atkritumi," stāsta Jasinskis.

Vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga uzskata, ka noziegumu var vērst par labu, ja tiks īstenoti sanācijas darbi, kas būtu jāveic šo vielu īpašniekiem, jo konkrēto ķīmisko vielu palikšana dabā ir nevēlama. Sanācijas prognozētās izmaksas ir 400 tūkstoši eiro.

"Administratīvā lietvedība ir ierosināta, un esam saņēmuši sanācijas darbu ekspertu viedokli par to, kā piesārņojums ir likvidējams. Tuvākajā laikā tiks doti rīkojumi rūpnīcai "Biolars" šo piesārņojumu savākt. Šobrīd rūpnīcas pārstāvji ir informējuši, ka ir gatavi sadarboties, lai piesārņojumu likvidētu, bet tie pagaidām ir tikai mutiski solījumi. Sanācijas plāns vēl nav apstiprināts," stāsta Baklāne-Ansberga.

No pašas rūpnīcas "Biolars" pārstāvjiem līdz šim publisku paziņojuma nebija, un arī Latvijas Radio sniegt komentārus uz vietas rūpnīcas teritorijā uzņēmuma pārstāvji atteicās. Taču "Biolars" piesaistītā juriste Viktorija Jarkina situāciju medijiem šonedēļ piekrita komentēt vides dienesta rīkotajā preses konferencē.

"Tikai 17 . jūnijā no vides dienesta mums iedotās analīzes tagad pārbaudām, tāpēc nav iespējams izteikt komentārus, izņemot to, ka šajās analīzēs nav norādīta vielu koncentrācija, lai objektīvi varētu pateikt par šo vielu bīstamību un kaitējumu videi.

Dienesta analīzēs parādās arī vielas, kādu nav rūpnīcas teritorijā.

Gribu vērst uzmanību, ka "Biolars" nav saistīts ar vielu izliešanu vidē. Aizturētais šoferis nav "Biolars" darbinieks, un sīkāka informācija parādīsies kriminālprocesā. Tas šoferis nav persona, ar kuru rūpnīcai bija noslēgts līgums. "Biolars" līgums ir noslēgts ar apakšuzņēmumu - ar juridisku personu," skaidro juriste.

"Biolars" gan pagaidām nekomentē, vai vielas izcelsme ir no ražotnes teritorijas.

Uzņēmums pārmet valsts iestādēm pāragros publiskos izteikumus un pieņēmumus presē pret uzņēmumu, kamēr vēl notiek izmeklēšana.

Lai arī apstiprina, ka auto ar bīstamajiem atkritumiem patiešām izbraucis no rūpnīcas, savu saistību ar piesārņojošajām darbībām "Biolars" noliedz. Vienlaikus rūpnīca gatava veikt sanāciju.

Vides dienesta vadība norāda, ka sanācijas darbi varētu sākties pēc mēneša. Dienestā uzsver, ka tas ir lokāls vides piesārņojums, gruntsūdeņi nav apdraudēti un arī, apsekojot pēc lietus, tālāka piesārņojuma izplatība nav konstatēta.

VVD un Dabas fonds pārsteigti par visatļautību

"Šī gadījuma nozīmība ir piesārņotāja attieksme pret sabiedrību un vidi. Tā ir Latvijā pēdējos gados nepieredzēta situācija, nevis no bīstamības, bet tieši no uzņēmuma bezatbildīgas rīcības viedokļa," uzsver vides dienesta vadītāja.

Latvijas Dabas fonda speciāliste Lelde Eņģele vērtē, ka bez tā, ka ļaunprātīgs piesārņošanas gadījums ir kliedzošs, tas vedina uzdot daudzus jautājumus par visatļautību.

Enģele uzskata, ka sodu sistēmai par kaitējumu videi jābūt tik bargai, lai tas atturētu no līdzīgiem gadījumiem nākotnē.

Piesārņotās teritorijas pieder dažādiem īpašniekiem, tās ir pašvaldības, zemnieki, valsts mežu un valsts ceļu zemes. Kā un cik ilgā laikā pēc šāda piesārņojuma augsne var atjaunoties? Par to patlaban ziņojumu gatavo vides dienesta nolīgta izpētes firma.

Sanācijas darba plānā būšot arī norādes zemes īpašniekiem - kā jārīkojas skartajās teritorijās. Taču jau zināms, ka tā raža, kas saskaras ar piesārņoto robežu, noteikti nebūs izmantojama un sanācijas darba ietvaros tiks dots uzdevums drošības zonā visu veģetāciju nopļaut un aizvākt.

Ja iedzīvotāji vēl mana neizskaidrojamas sausas izdegušas platības ceļu malās, par šīm vietām aicina ziņot policijai, vides dienestam vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti