Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Vides dienests šķetina piesārņojuma lietu Zemgalē

Vides dienests: indīgais šķīdums Zemgalē izliets apzināti

Šis noziegums pret vidi pastrādāts apzināti - lai atbrīvotos no ķīmisku vielu pārpalikumiem, kas radušies ražošanas procesā. Tā uzskata Valsts vides dienesta speciālisti, kas cenšas skaidrot vainīgos, kuri Zemgalē izlēja tonnām indīgu ķimikāliju. Tās, visticamāk, nākušās no rūpnīcas “Biolar” Olainē. Līdz šim apcietināta viena persona.   

Mazā lauku celiņā Jaunsvirlaukas pagastā var redzēt, ka mašīna piebraukusi, atgriezusi krānu, šķidrums tecējis. Par to liecina noliektie zāles stiebri. Visa zeme šeit ir izdegusi, šķidrums satecējis lauka malā.

Vides dienesta Jelgavas pārvaldes direktors Hardijs Verbelis skaidroja, ka tie bija cianīda joni, kuri rodas “Biolar” ražošanas procesā un kuri ir bīstami ķīmiskie atkritumi.

Viņš atzina, ka Latvijā pat nav akreditētas metodes, kā gruntī noteikt šo piesārņojumu, jo saskaņā ar visām normām un likumiem šī viela ārpus rūpnīcas teritorijas vispār nedrīkst atrasties.

Piesārņojuma analīzes, visticamāk, veiks ārzemēs. Rezultāti būs zināmi ne ātrāk kā pēc divām nedēļām.

Vides dienests un policija klusēja mēnesi izmeklēšanas interesēs un dzina pēdas piesārņotājam. Izmeklēšana sakustējās, kad 24. maijā Emburgas apkaimē pieķēra piesārņotāju tieši brīdī, kad no autocisternas lēja ārā šķidrumu.  Viņš arī bija bēdzis no policijas divus kilometrus.

Cisterna bija piepildīta ar ķīmiskas izcelsmes šķidrumu, ko vizuāli novērtējot un saprotot vielas izcelsmi, kļuva skaidrs, ka šī ir ķīmiskā viela no rūpnīcas “Biolar” Olainē, pastāstīja Verbelis.

Pieļaujams, ka pārvadātājs vai izvedējs ir no kādas citas organizācijas.  Tas nekādā veidā nemazina rūpnīcas atbildību šajā gadījumā. Jo manta ir viņu. Un kā tā tiek apsaimniekota, noteikti jāatbild viņiem.

Līdz šim atrastas 18 vietas, kur indīgais šķīdums izliets Jelgavas, Ozolnieku, Bauskas, Rundāles, Tērvetes novadā. Ir vietas, kur ceļa malas nolietas vairāku kilometru garumā.  Automašīna ir braukusi ar atgrieztu krānu. Dažviet automašīna apstājusies un šķidrums ir izliets ļoti lielā apjomā.  

Zemnieku saimniecības “Sapnīši” saimniece Vija Čerņaka LTV izrādīja savu labības lauku Jaunsvirlaukas pagastā. Izdedzinātās joslas un bordo krāsas šķidrumu vīrs pamanījis 1. maija rītā,  kad arī informēta policija.

Čerņaka bažījās, ka gadījumā, ja tie bija ļoti bīstami ķīmiskie atkritumi, te varētu  vairākus gadus nekas neaugt, un vai nebūs saindēti graudi.

“Šī ir mūsu zeme, mūsu Latvija. Viņa mūs baro. Mēs uz tās dzīvojam. Mums nekā cita nav. Tas ir pats dārgākais... Tas ir ļoti sāpīgi un bezatbildīgi,” noteica Čerņaka.

Sākts kriminālprocess par būtiska kaitējumu videi, cilvēku veselībai un saimnieciskajām interesēm. Par to var draudēt līdz 4 gadiem cietumā.

Policija pašlaik skaidro, vai šajā lietā nav iesaistītas kādas vairākas firmas. Ir nozīmētas vairākas ekspertīzes. 26. maijā Zemgales rajona tiesa Tukumā par šo noziedzīgo nodarījumu aizturētai personai ir piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu, informēja policijas Zemgales reģiona pārvaldes speciāliste Ieva Sietniece.

Uzņēmums “Biolar “ izplatījis paziņojumu, kurā atzīst, ka policija ir veikusi procesuālas darbības “Biolar” teritorijā, taču to plašāk nekomentēs. “Nedz Valsts policija, nedz Valsts vides dienests nav informējuši, kā arī snieguši kādas ziņas, kas liecinātu, ka konstatētā šķidruma iespējamā izcelsme ir mūsu uzņēmums,” norādīts uzņēmuma paziņojumā.   

Vides inspektori ir bijuši ārpuskārtas pārbaudē rūpnīcā “Biolar” un ar redzēto nav apmierināti – ir konstatēti dažādi citi pārkāpumi atkritumu apsaimniekošanā, un inspektori gatavo ziņojumu, pēc kura, iespējams, tiks lemts par brīdinājumu par rūpnīcas darba apturēšanu izdošanu, pastāstīja Verbelis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt