Vides dienests: Iedzīvotāju noraidošo attieksmi rada uzņēmumu formāla attieksme

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Arvien biežāk uzņēmumu ieceres uzsākt jaunu piesārņojošo darbību saskaras ar sabiedrības noraidošo attieksmi. Valsts vides dienests (VVD), analizējot atsevišķus gadījumus, kad uzņēmuma plānotā darbība ir saistīta ar būtisku ietekmi uz apkārtējo vidi vai cilvēku veselību, secinājis, ka iemesls iedzīvotāju noraidošajai attieksmei saistīts ar uzņēmumu formālu pieeju sabiedrības līdzdalībai, informēja dienestā.

Norāda uz uzņēmumu formālu pieeju

Paziņojumā medijiem VVD ģenerāldirektore Elita Ansberga-Baklāne norāda, ka sabiedrības attieksme pret jauniem projektiem ir cieši saistīta ar sabiedrības informētību par plānoto darbību un tās ietekmēm uz vidi un cilvēku drošību, tehnoloģiskajiem risinājumiem šo ietekmju ierobežošanai, kā arī kontroles pasākumiem, ko operators un atbildīgās institūcijas izmantos, lai visas darbības laikā uzraudzītu vides stāvokli.

“Diemžēl šobrīd redzam, ka uzņēmumi un piesaistītie vides konsultanti ļoti formāli attiecas pret sabiedrības iesaistīšanu, uzklausīšanu.

Atbildes netiek sniegtas iedzīvotājiem saprotamā izklāstā. Sabiedrībai nav pieejama pilnīga informācija, vai arī tā tiek sniegta sarežģītā, tikai ekspertiem saprotamā valodā,” norāda Ansberga-Baklāne.

Dienesta direktore mudina uzņēmumus mainīt formālo pieeju, ja vēlas, lai Latvijā attīstās ražošana un uzņēmumi baudītu sabiedrības atbalstu.

“Iedzīvotājiem ir tiesības zināt, kādi pasākumi tiek ieviesti negatīvās ietekmes samazināšanai, kā tiks kontrolēta to ievērošana. Iedzīvotāji var pieprasīt, lai atļaujā tiktu iekļautas prasības uzņēmējam sniegt informāciju sabiedrībai par vides kvalitāti visā uzņēmuma darbības laikā. Tikai zinoša sabiedrība var sniegt kvalitatīvus priekšlikumus, kuru iekļaušana atļaujā samazinātu iedzīvotāju bažas par plānotās darbības negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību un apkārtējās vides drošību,” norāda Vides dienesta vadītāja.

Kalnciemā pretestība rūpnīcai

Viens no projektiem, kas saskāries ar iedzīvotāju pretestību, ir uzņēmums “EcoLead”, kas Jelgavas novada Kalnciemā iecerējis akumulatoru pārstrādes rūpnīcu. VVD saņēmis vairāk nekā 30 iesniegumus no iedzīvotājiem, kuros lielākajā daļā pausta kategoriski noraidoša attieksme pret plānoto darbību, bet nav sniegti priekšlikumi pēc būtības.

VVD, izskatot “EcoLead” iesniegums A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas saņemšanai, secinājis, ka uzņēmums sabiedrībai nav sniedzis detalizētu, vienkāršā valodā formulētu informāciju par uzņēmuma plānoto darbību un tās ietekmi uz vidi, plānotajiem risinājumiem šo ietekmju ierobežošanai, kā arī plānotajiem monitoringa pasākumiem.

Dienestā secina, ka interesentiem nav bijusi pietiekoša informācija, kas ir priekšnoteikums, lai varētu kvalitatīvi līdzdarboties un sniegt konkrētus priekšlikumus par papildus nepieciešamajiem pasākumiem, kas samazinātu darbības negatīvo ietekmi uz vidi un viņu veselību. Tādējādi esot saprotama sabiedrības noraidošā attieksme pret šo darbību kopumā.

Tāpēc vērtējot uzņēmuma iesniegumu A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujai, VVD secinājis, ka izskatīšanu jāpagarina. Dienests arī mudina uzņēmumu rīkot papildu sabiedrisko apspriešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti