Kāpēc tiek rīkots pikets?
Protesta akcija ir daļa no globālā klimata streika nu jau diemžēl četrus gadus. Šie globālie streiki notiek visā pasaulē vienotā laikā. To jēga un mērķis ir pievērst uzmanību tam, ka mēs dzīvojam laikā, kurā jau ir faktiski klimata krīze. Mēs jau šobrīd esam krīzes stāvoklī, un ir ļoti, ļoti steidzami jārīkojas valdību līmenī, lai kaut ko vēl saglābtu.
Ko Latvija var darīt situācijas labā?
Latvijai noteikti ļoti sāpīgas ir nesenās izmaiņas saistībā ar koku ciršanas ierobežojumiem. Diemžēl Eiropas Savienība ir izdomājusi, ka, lūk, dedzināt koksni elektrības ieguvei ir zaļā enerģija, jo koks taču kaut kad ataug. Tāpēc šobrīd ļoti cietusi ir Igaunijas daba, un tagad pēc šīm pārmaiņām šovasar arī Latvijas mežiem draud diezgan nepatīkamas pārmaiņas.
Kādi ir alternatīvie enerģijas resursi, ko jūs atbalstītu?
Noteikti vēja un saules enerģijas ieguvē ir jāiegulda daudz vairāk.
Nedrīkstētu būt situācija, ka tiek subsidēta koksnes dedzināšana enerģijas ieguvei.
Īpaši tagadējā situācijā – saistībā ar to, ka Krievijas gāze nav pieejama. Tas, ka vidusmēra Latvijas cilvēkam, kuram ir malkas apkure, pirktspējā vajag konkurēt ar Skandināvijas valstīm vai Nīderlandes koģenerācijas stacijām, kas pērk koksnes biomasu elektrībai, tas ir absurds. Mums stāsta, ka mums ir auksta ziema un ka mums ceļas cenas kara dēļ, bet patiesībā cenas ceļas tamdēļ, ka šīs koksnes granulu rūpnīcas nevar iepirkt lēto materiālu no Baltkrievijas un Krievijas.
Atgādināšu, ka šodien jūs piketējat pretī Krievijas vēstniecībai. Šī vieta izvēlēta ar nolūku?
Jā, protams, tas ir ar nolūku, jo mums ir izveidojusies cieša, draudzīga sadarbība ar "Fridays for Future" organizāciju Ukrainā. Viens no vēstījumiem, ko viņi uzsver un arvien vairāk cenšas parādīt pasaulei, – ciešā saikne starp naftas un gāzes izmantošanu un apdraudējumu demokrātijai un mieram pasaulē. Ja paraugās šķērsgriezumā, pēdējos 50, 60 gadus nav bijis tāds brīdis pasaulē, kad kaut kur nekaro naftas vai gāzes dēļ. Tāpēc arī [protestējam] pretī Krievijas vēstniecībai. Eiropas atkarība no Krievijas resursiem radīja šo situāciju, ka mums ir karš Eiropā šobrīd.