Dienas ziņas

Ņujorkā ugunsgrēkā dzīvību zaudē 19 cilvēki

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Videonovērošanas kameras – arī NMPD mediķiem

Videonovērošanas kameras nākotnē varētu būt arī NMPD mediķiem

Iespējams, nākotnē videonovērošanas kameras pie apģērba būs piestiprinātas arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem. Ar tādām jau 10 gadus ir aprīkotas dienesta automašīnas, bet pašiem ārstiem nav.  Strīdus situācijās tas ļaus izsekot, kā sniegta operatīvā palīdzība, kā arī nodrošinās zināmu drošību pašiem mediķiem.

Iemesli, kāpēc pie NMPD mediķu formas tērpiem būtu nepieciešams piestiprināt videonovērošanas kameras, ir vairāki. Viens no tiem, lai nodrošinātu brigādēm drošību izsaukuma laikā, piemēram, ja palīdzība jāsniedz cilvēkiem alkohola vai narkotisko vielu reibumā.

"Ir bijušas pandēmijas laikā arī provokācijas pret mediķiem, lai parādītu lietas sabiedrībai. Ir video no cilvēka skatu punkta, bet mums gandrīz nav ko likt pretī no sava skatu punkta. Esam piedzīvojuši, ka tas tiek samontēts un interpretēts," stāstīja NMPD direktore Liene Cipule.

Ikdienā ar pacientiem strādājošais NMPD Vidzemes reģiona mediķis Uģis Vilnis pauda, ka šādi ieraksti palīdzētu ārstiem strīdīgos brīžos.

"Ja viņš pilngadīgs, pie pilnas saprašanas, mēs nevaram ar varu viņu aizvest situācijā, ka tu esi mēģinājis pierunāt – braucam, braucam, bet nē, nē. Saka – ej tu trīs mājas tālāk, tā varētu būt tā situācija, ka viņš pēc tam nomirst," atzina Vilnis.

Videonovērošanas kameras arī ļautu attālināti sniegt atbalstu jaunajiem mediķiem, kuri sāk darbu dienestā. Īpaši kritiskos un sarežģītos gadījumos notikuma vietai video režīmā varētu pieslēgties ārsti speciālisti.

"Piemēram, dzemdību speciālisti, ja nepieciešams atbalsts dzemdībās, tāpat reanimatologi vai pediatri, kas var pieslēgties attālināti," vērtēja Cipule.

Tomēr Vidzemes mediķi norādīja uz daudzajiem nezināmajiem. Piemēram, kā rīkoties, ja krīzes brīdī lēmumi jāpieņem ātri un ne vienmēr ir laiks attālinātām konsultācijām.

"Pilsētā labi, bet aizbrauksi laukos, kā ar mobilo pārklājumu, bilde raustīsies, tas viens, kā es dzirdēšu, ko man grib pateikt (..)," sprieda Vilnis.

Viņš uzsvēra, ka ir būtiski, lai mediķiem pašiem būs tiesības izvēlēties, kad un kādos apstākļos videonovērošanu pielietot. "Otrs jautājums, kā pacients uz to reaģēs, tagad labi, mašīnā ir, to nemaz nepiefiksē, bet, kad nāks iekšā, tur būs jāģērbjas plikam un vēl kaut ko, [varbūt] ka veidosies konfliktsituācijas."

Šobrīd medicīniskās manipulācijas NMPD automašīnās jau tiek filmētas ar videonovērošanas kameru. Tad nu mediķiem ir jautājums, vai to visu nepieciešams filmēt vēl papildus ar kameru pie viņu apģērba.

Cipule skaidroja, ka dienestā vēl tikai vērtēs, vai videonovērošanas kameras būs nepieciešamas mediķiem visās brigādēs. Tāpat arī izstrādās kritērijus, kad un kādos gadījumos kamerām jābūt ieslēgtām. Šobrīd dienestā testa režīmā ar videonovērošanas kamerām ir aprīkotas divas brigādes.

"Pagaidām šie izsaukumi netiek veikti uz pacientu dzīves vietām, tie ir izsaukumi, kas saistīti ar pārvešanu starp stacionāriem," sacīja NMPD vadītāja.

Februārī plānots apkopot pirmos secinājumus, lai izvērtētu, cik plaši brigāžu ikdienā nepieciešams ieviest videonovērošanas kameras. Vien tad plānots rēķināt, cik tas varētu izmaksāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt