VIDEO un FOTO: Pāvests Francisks apmeklē Latviju

Pirmdien, 24.septembrī, vizītē Latvijā ieradies Romas Katoļu baznīcas galva - pāvests Francisks, lai tiktos gan ar Latvijas amatpersonām, gan tautu. Latvijas Radio (LR) un Latvijas Televīzija (LTV) visas dienas garumā seko līdzi pāvesta vizītes norisei, piedāvājot gan tiešraides no svarīgākajiem notikumiem, gan arī diskusijas un skaidrojumu. 

ĪSUMĀ:

 

Lidostā pāvestu sagaidīja Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Ziedus viņam pasniedza divi bērni - Oļesja Tarasjeva un Edgars Baumanis.

Pāvests sasveicinājās ar valsts amatpersonām. Notiekošo bija ieradušies vērot arī bariņš rīdzinieku.

Oficiālo pāvesta sagaidīšanas ceremoniju varēja vērot LTV tiešraidē, un tajā notiekošo žurnālistei Oditai Krenbergai palīdzēja skaidrot arī katoļu priesteris.

Pāvestam kā dāvana tika pasniegts īpašs "Indriķa hronikas" izdevums. 

Pēc sagaidīšanas pāvests teica uzrunu Latvijas sabiedrībai un amatpersonām, aicinot valsti strādāt, lai atvērtu nākotni jaunākajai paaudzei. Viņš teica, ka Latvija savas sāpes ir pārvērtusi dziesmā un dejā, kas ir bijis iespējams, pateicoties stiprām saknēm, kas, kā rakstījusi Zenta Mauriņa, stiepjas debesīs.

Politoloģe Iveta Kažoka Latvijas Radio atzina, ka viņai ļoti patikusi pāvesta runa Rīgas pilī. Pāvests tās laikā akcentējis cieņu pret daudzveidību, kā arī to, ka nav jāliek akcents uz materiālo labklājību. Šie akcenti, pēc Kažokas teiktā, atkārtojas pāvesta runās, un tas apliecina, ka šīs lietas pāvestam ir ļoti būtiskas.

Pie Brīvības pieminekļa pāvestu sagaidīja daudz cilvēku. Klātesošo vidū bija gan latvieši, gan arī ārzemnieki, tostarp itāļi, kur priecājās par Vatikāna vadītāja vizīti.

Marko Paņūti Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka ir itālis, bet pāvestu redz pirmo reizi. Tāpat vairāki citi ārzemnieki priecājās, ka pāvestu ierauga tieši Latvijā.

Pāvests sasveicinājās ar ģimenēm un bērniem, kuri bija ieradušies satikt viņu.

Vairākas latviešu ģimenes stāstīja, ka pāvestu redzējušas, bet gribēja redzēt vēl tuvāk. Vēl kāda kundze gados gribējusi paspiest pāvestam roku, bet viņa priecājās arī redzēt pāvestu pabraucam garām.

Dace, kura arī pie Brīvības pieminekļa vēroja pāvesta ierašanos, atzina, ka bez ticības Dievam viņa dzīvē nevarētu izturēt. "Ticība māca pamatvērtības dzīvē," teica Dace.

Daļa no uzrunātajiem 1993. gadā bija redzējuši Jāni Pāvilu II, kad pirmo reizi Latvijas vēsturē valsti apmeklēja pāvests. „Pirms 25 gadiem es biju deviņgadīga. Gribējās arī saviem bērniem parādīt, ja ir tāds notikums Latvijā. Mēs ticam Dieviņam un mēs ticam, ka tas ir vispasaules notikums. Tas ir svēts notikums,” stāstīja kāda sieviete.

Ziedu nolikšanā pie Brīvības pieminekļa pāvests piedalījās kopā ar Vējoni.

Tajā pāvests novērtēja Latvijā valdošo draudzību starp dažādajām kristīgajām konfesijām. Pāvests Rīgas Domā aicināja cilvēkus "nekļūt no vietējiem par tūristiem". Viņš to ilustrēja, vēršot uzmanību uz Rīgas Doma ērģelēm un sakot, ka vietējiem iedzīvotājiem tās ir kas vairāk nekā skaista bilde, ko uzņem tūrists. Ja ticība tiek reducēta uz pagātni, tad ērģeļu melodija vairs neietekmē cilvēku sirdis, pauda pāvests.

Tur viņš tikās ar draudzi un senioru organizācijām.

Baznīcā pāvests arī saņēma īpašu dāvanu - priestera Staņislava Čužāna izsūtījumā Sibīrijā darināta šaha galdiņa kopija. Stankevičs pastāstīja, ka tajā priesteris paslēpa liturģiskos priekšmetus, kas viņam bija nepieciešami mises svinēšanai.

Pāvests devās arī satikties ar tautu, kas bija sapulcējusies pie katedrāles. Cilvēki skaļi uzgavilēja viņam. Tālāk pāvests ar kājām aizgāja uz "Svētās ģimenes māju", kur viņam iekārtota atpūtas istabiņa atpūtai pirms došanās uz Aglonu.

Ap plkst.15.30 pāvests Francisks ieradās Aglonā ar helikopteru.

 

 

Pēc tam viņš devās braucienā papamobilī, skanot cilvēku gavilēm.

Latvijas Radio vēstīja, ka Aglonā ieradušies ap 240 garīdznieku no dažādām valstīm. Aglonā šodien varētu pulcēties no 40 000 – līdz 45 000 svētceļnieku.

Uzrunā misē viņš aicināja nediskriminēt dažādību, bet pieņemt cilvēkus tādus, kā viņi ir.

Priesteris Andris Kravalis Latvijas Radio atzina, ka galvenais, ko pāvests misē Aglonā akcentējis ir vienotība - tieši vienotība dažādībā.

Pirmdiena, 24.septembris, Latvijā ir oficiāla brīvdiena. Pāvests tālāk dodas uz Igauniju.

LTV Ziņu dienesta žurnālists Toms Pastors seko pāvesta gaitām visas Baltijas vizītes laikā. Kopā ar delegāciju viņš dodas no Romas uz Lietuvu, Latviju un Igauniju, lai beigās atkal atgrieztos Romā. Šī ceļojuma gaitā taps dokumentāla filma "Pāvests". Tā būs iespēja ieskatīties Baltijas vizītes aizkulisēs un spilgtākajos brīžos. Filmu LTV1 skatītāji varēs vērot 29.septembrī.

KONTEKSTS:

Pāvests Francisks Latviju apmeklē, viesojoties visās trīs Baltijas valstīs laikā no 22. līdz 25. septembrim. Jau iepriekš uzrunā Baltijas valstīm pāvests teicis, ka šodien solidaritāte vajadzīga vairāk nekā jebkad.

Pāvests ir viena no ietekmīgākajām personām pasaulē. Francisks ir pirmais jezuīts, kurš kļuvis par pāvestu. Viņš izceļas ar vienkāršību un izlēmību savu ideju īstenošanā. Pāvests Francisks nosodījis pedofilijas skandālus katoļu baznīcā, sasaucot bīskapu konferences priekšsēdētāju sanāksmi. Viņš aicinājis vecākus nenovērsties no saviem netradicionālās orientācijas bērniem, kā arī mainījis katoļu baznīcas mācību, nāvessodu atzīstot par nepieņemamu.

Tieši šogad aprit 25 gadi kopš pāvesta Jāņa Pāvila II vizītes Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti