Pusdiena

Deputāti neviennozīmīgi vērtē ierosinājumu atteikties no atturēšanās balsojumos

Pusdiena

Sociālajos dienestos prieks par plānotajām piemaksām; neizpratne, kā dalīs

Brīvības pieminekļa atklāšanā prezidents aicina katram celt savu zināšanu pieminekli

VIDEO un FOTO: Atklāts restaurētais Brīvības piemineklis

Pēc trīs mēnešus ilgas restaurācijas ceturtdien, 19. oktobrī, svinīgi atklāts Brīvības piemineklis. Šajā laikā notīrītas un atjaunotas pieminekļa akmens virsmas, bojātās šuves, nospodrinātas Brīvības pieminekļa zvaigznes un veikti citi apkopes darbi. Pieminekļa atklāšanā piedalījās valsts augstākās amatpersonas, kas savās runās uzsvēra Brīvības pieminekļa simbolisko nozīmi un vēlēja saglabāt lepnumu par to arī nākamajās paaudzēs.

Pie Brīvības pieminekļa atkal atgriezusies godasardze. Goda sardzei šogad aprit 25.gadadiena. Pirmie karavīri posteņos pie Brīvības pieminekļa nostājās 1992.gada 11.novembrī.

Bruņoto spēku orķestra skaņas un valsts augstāko amatpersonu ziedu pušķi šodien nebija veltīti vis kādai atceres dienai, bet pašam piemineklim, kas pēc trīs sastatnēs un iežogojumā pavadītiem mēnešiem atkal ieguvis spoži baltu travertīna obelisku, tīras granīta skulptūras un nospodrinātas zvaigznes.

Šādu apkopi Brīvības piemineklis nebija piedzīvojis desmit gadus. To bija pabojājuši gan putni, gan apkārtējās vides nosēdumi. 

  Daudzi iepriekš jautāja - kāpēc zvaigznes spīd, bet josta ne? Nu arī tā spīd. Jostai noņemts lakojums, kas gadiem ritot, vairs nelaida cauri gaismu, un tagad uzklāts tīrs zelts. Tīrīts granīts un travertīns, jo nokrišņi un auto izplūdes gāzes pieminekli bija padarījušas tumšu un netīru. Nomainītas šuves. Izremontētas iekštelpas.

“Ar profila joslu būs problēmas nākotnē. Profila joslai ir ļoti daudz mikroplaisu. Mēs viņas stiprinājām, pildījām ar speciālu kaļķūdeni, lai viņas ir stingrākas. Tās plaisiņa ir pirmais, kur tas ūdens tiek iekšā un plēsa katru gadu,” stāstīja restaurācijas darbu vadītājs Edgars Janočka.

"Kā ikviens kārtīgs saimnieks, kas gatavojas svinībām, sapošam savu māju, sapošam savus simbolus," Valsts prezidents Raimonds Vējonis savā uzrunā atgādināja Brīvības pieminekļa simbolisko nozīmi cauri gadu desmitiem – no atklāšanas pirms 82 gadiem cauri padomju laikiem līdz pat šodienai.

"Un šodien es gribu aicināt ikvienu no mums arī celt savu pieminekli, savu pieminekli mūsu Latvijai. Un, protams, to mēs varam izdarīt ar savām zināšanām, ar savu ikdienas darbu. Jo mūsu zināšanas, mūsu cilvēku sasniegumi, mūsu ikdienas darbs – tas ir stipras valsts un stipras sabiedrības pamats," teica Vējonis.

Brīvības pieminekļa spēcīgo simbolismu savās runās uzsvēra arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un kultūras ministre Dace Melbārde (Nacionālā apvienība), aicinot sekot līdzi ne vien pieminekļa tehniskajai kārtībai, bet arī tā pausto vērtību saglabāšanai mūsos.

"Brīvības piemineklis un tā tēli veido koncentrētu stāstu par to, kas mēs esam, kāds ir bijis mūsu ceļš uz Latvijas valstiskumu. Un tāpēc Brīvības pieminekļa restaurācijas paveikšanas dienā man ļoti gribētos izteikt vēlmi, ka Latvijas iedzīvotājiem tas būs papildu stimuls ielūkoties Brīvības pieminekļa tēlos un spēt stāstīt šo tēlu stāstus.

Caur mūsu zināšanām piemineklis un piederība piemineklim nešaubīgi tiek nostiprināta. Jo ir ļoti svarīgi, lai piemineklis būtu kā tautas altāris," teica Melbārde.

Tēlnieka Kārļa Zāles veidoto Brīvības pieminekli atklāja 1935.gadā, un tas tapa par tautas saziedotu naudu – trīs miljoniem latu. Tā atjaunošanas darbi šovasar izmaksāja apmēram 190 000 eiro.

Rīgas Pieminekļu aģentūras vadītājs Guntis Gailītis Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka pēc atjaunošanas Brīvības piemineklis izskatās tāpat kā 1935. gadā, kad tas uzcelts par tautas saziedotajiem līdzekļiem.

“Brīvības piemineklis ir unikāls pasaules mērogā. Viņš ir ideju milzīga koncentrācija. Visu cilvēcīgo, vienkāršo un lielo ideju koncentrācija. Tā nav tikai brīvība. Brīvība ir tā augstāka, bet tur ir ģimene, tur ir darbs, tur ir izglītība, tur ir aizsardzība, tur ir dziesmu svētki, tas viss iet kopā,” sacīja Gailītis.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti