"Mūsu dienišķo maizi dod mums šodien un piedod mums mūsu parādus, kā arī mēs piedodam saviem parādniekiem un neieved mūs kārdināšanā, bet atpestī mūs no ļauna," Krustaceļš ir gandarīšanas lūgšana, ceļā ir 14 apstāšanās vietas, kuru laikā nodoties apcerei un pārdomām par Jēzus Kristus ciešanām, to nozīmi. Katras apstāšanās laikā tika nolasīta Viņa Ekselences bīskapa Jāņa Buļa sagatavota meditācija, aicinot ikvienu rast sevī ticību, žēlsirdību, spēku piedot.
"Tas ir aicinājums cilvēkiem nedaudz paskatīties savādāk uz ikdienu paskatīties savādāk uz savu dzīvi, izrauties no savas ikdienas. Tas liek arī cilvēkiem pārdomāt, vai varbūt savā dzīvē ir kāds krusts, kādas ciešanas, slimība kāda un meklēt tam visam jēgu, kāpēc tas viss notiek," sacīja Aglonas bazilikas vikārs Andžejs Lapinskis.
Tieši Tautas Krustaceļš katru gadu 14.augusta naktī Aglonas bazilikā pulcē visvairāk cilvēku. Kaut gan bazilika ir katoļu garīgais centrs, Krustaceļa laikā kopīgā lūgšanā vienojas dažādu konfesiju pārstāvji.
Tāpat šeit var sastapt gan sirmgalvjus, gan jauniešus, gan bērnus.
"Šeit nāca mūsu vecāki, mūsu vecvecāki un tāpēc arī mēs šeit braucam. Svarīgi tas, ka tu atrodi sevi, jo cilvēks ir pasaules daļa, dieva radība un tā ticība dod viņam spēku dzīvot!" pārliecināti svētku dalībnieki no Naujenes Ausma un Gunārs.
"Kāpēc mūsdienu cilvēkam ir vajadzīgs dievs? – tas ir tas, uz ko mēs tiešām varam paļauties, un tas ir tas, kam mēs varam tiešām ticēt, un tas ir tas, kas mūs nepievils," uzskata Svētku dalībniece no Aglonas Gunita.
Ne tuvu visi svētkos sastaptie cilvēki smalki pārzina reliģiskos rituālus. Tomēr katram Krusta ceļā ir savas lūgšanas un savs veids, kā lūgties. "Es to tā neizpaužu, tā klusībā jo tos pātarus, kā vecie ļaudis nemāku, klusībā pie sevis – gribas, lai labāk būtu," stāsta Svētku dalībnieks no Rīgas Igors.
"Pārsvarā jau noteikti tās pašas lietas, par ko visi – veselība, gan sev gan tuviniekiem, kaut kādas iekšējās lietas, par kurām gribas skaidrību vai mieru," iemeslus dalībai gājienā nosauc Svētku dalībniece Elīna.
Krustaceļa sākumā tiek aizdegtas svecītes, kas tā noslēgumā tiek noliktas trīs krustu pakājē, veidojot gaismas jūru. Satiktie svētceļnieki atzīst, ka šeit gūtā gaišuma un miera sajūta saglabājas visu gadu.