Rīta Panorāma

Intervija ar Māri Kučinski

Rīta Panorāma

Norvēģu pavārs: nedrīkst aizmirst par senajām tradīcijām

Topošās valdības deklarācijas parakstīšana

VIDEO: Topošās Kučinska valdības partijas paraksta sadarbības līgumu

Topošo valdību veidojošo partiju - Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), partijas "Vienotība" un Nacionālā apvienības - politiķi ceturtdienas, 11.februāra, rītā parakstīja sadarbības līgumu un valdības deklarāciju.

ZZS pārstāvja Māra Kučinska (ZZS) veidotās valdības deklarācijā kā prioritātes norādītas tautsaimniecības stiprināšana, reformas izglītībā un veselības aprūpē, kā arī valsts drošība un demogrāfija. Tomēr nozaru pārstāvji iebilst, ka mērķi deklarācijā ir pārāk vispārīgi. Mediķi norāda, ka trūkst paša galvenā – solījuma palielināt finansējumu. Tikmēr pedagogi ir neizpratnē, kādēļ ārpus deklarācijas palicis pedagogu atalgojuma modelis.

„Tautsaimniecībai ir jābūt prioritātei, jo tikai tad, ja augs ekonomika, Valsts kasei būs vairāk līdzekļu un varēs veiksmīgāk finansēt visas vajadzības,” Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētājam Aigaram Rostovskim šaubu nav.

Kučinskis tautsaimniecības stiprināšanu uzskata par prioritāti. Par to liecinot gan abu sarunas, gan arī deklarācijā iekļautie punkti par investīciju piesaisti, eksporta veicināšanu un nodokļu politikas stratēģijas izveidošanu.

Rostovskis piekrīt deklarācijā rakstītajam, ka darbaspēka nodokļi ir pārāk augsti, tomēr kategoriski iebilst pret vienu no piedāvātajiem risinājumiem – nodokļu slogu pārlikt uz kapitālu. „Tā nākotnes ekonomika ir tāda, ka mums ir jāorientējas, lai Latvijā būtu pēc iespējas vairāk izglītotu, gudru cilvēku, kuri investē šeit un ir motivēti investēt, kas nozīmē, ja viņi investē šeit, viņi grib, lai ir atdeve. Līdz ar to, ja viņu kapitāla un dividenžu aplikšana būs ļoti augsta, tad vienkārši viņi to mātes kompāniju cels projām. Tās dividendes viņi ņems ārā citās valstīs,” saka Rostovskis.

Kā labu mērķi viņš min vēlmi piesaistīt vairāk ārzemju studentu. Arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga atzīst, ka izglītības jomā deklarācijā minētas vairākas labas lietas.

Gan augstākās izglītības finansēšanas modeļa ieviešana, skolu tīkla sakārtošana un atbalsts skolotājiem, kas tādēļ varētu zaudēt darbu, kā arī beidzot vienoties – kas maksās algas bērnudārzu pedagogiem.

Tomēr Vanaga norāda, ka piemirsts ir par pārējo skolotāju algām.

„Kas mūs pārsteidza negatīvā ziņā, teikšu, kā ir, ka neviens vārds nav bilsts par pedagogu darba samaksas jauno modeli, lai gan publiskajā telpā [izglītības] ministra amata kandidāts [Kārlis Šadurskis] ir teicis, ka līdz mācību gada beigām būtu jābūt skaidrībai,” saka Vanaga. „Mēs ceram, ka tas viss atspoguļosies valdības rīcības plānā, lai gan uzskatām, ka iestrādēm, uzstādījumam jau bija jābūt pašā deklarācijā, jo valdības rīcības plānu izstrādā pakārtoti deklarācijai,” pauž Vanaga.

Mediķi par valdības deklarāciju ir pavisam kritiski. It kā prioritārajā veselības aprūpē darāmais uzskaitīts pašās dokumenta beigās. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris uzskata, ka tas jau vien parāda, ka veselību par prioritāti valdība neuzskata. Turklāt arī iekļautie mērķi ir pārāk vispārīgi.

„Tur ir tādi nekonkrēti pozitīvi vārdi kā „izvērtēsim”, „reformēsim”, „ieviesīsim” un tā tālāk, bet nav neviena vārda par galveno, proti, par to, ka valdība grasītos steidzami palielināt nozares finansējumu,” saka Keris.

Tādi paši nekonkrēti vārdi ir arī deklarācijas punktos par demogrāfiju – vēl vienu jaunās valdības prioritāti, uzsver Starptautiskās Migrācijas organizācijas biroja vadītājs Ilmārs Mežs.

„Vismaz piecos punktos ir vārdi „izvērtēsim iespējas”. Tas nozīmē, ka mūsu valdība neko reāli neizdarīs, tikai vērtēs iespējas. Bet vairums no pārējiem punktiem ir vai nu maznozīmīgi, vai tādi frāžaini – virzīsim, atbalstīsim. Tajā pašā laikā mēs taču varētu darīt, piemēram, to svarīgo lietu – mazināt nabadzību daudzbērnu ģimenēm un vientuļo vecāku ģimenēm. Pat ja vecāki ir strādājoši, liela daļu šo ģimeņu nonāk netaisnīgā nabadzībā tikai tāpēc, ka viņiem ir bērni,” kritisks ir Mežs.

Tāpat demogrāfijas eksperts kritizē, ka deklarācijā nav nekas minēts par bērnudārzu pieejamību. Tā vietā solīts īstenot „inovatīvus risinājumus bērnu aprūpes nodrošināšanai”. Mežs arī uzsver – īstās valdības prioritātes parādīs tas, cik katram mērķim tiks atvēlēta nauda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt