Īpašās pārraides

Nacionālo bruņoto spēku parāde. Tiešraide no 11. novembra krastmalas

Īpašās pārraides

Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai veltīts svētku koncerts

Valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanas ceremonija Rīgas pilī.

VIDEO: Pasniedz valsts augstākos apbalvojumus

Rīgas pilī svinīgā ceremonijā sestdien, 18. novembrī, pasniegti valsts augstākie apbalvojumi – Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis un Atzinības krusts. Valsts augstākos apbalvojumus par īpašiem nopelniem Latvijas labā šogad saņēma kopumā 71 izcila personība.

Rīgas pils Svētku zālē, pasniedzot valsts augstākos apbalvojumus, visas Latvijas vārdā paldies tika teikts nepilnam simtam cilvēku, kuri ar savu devumu veicinājuši valsts attīstību un nesuši pasaulē tās vārdu. Savā uzrunā Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzsvēra – pašiem sava valsts, tā nav dāvana. 

"Ir grūti sameklēt zemes, kas ir cietušas tik daudz kā Latvijas zeme. Mēs esam izdzīvojuši. Un arī pils ir simbols tam, ka mēs ar savu spītu, savu drosmi, ar savu varēšanu esam parādījuši visiem, ka mēs varam dzīvot un esam tiesīgi, lai mums būtu pašiem sava valsts, lai mums būtu sava armija un lai mēs vienmēr būtu laimīgi," teica Vējonis.

Triju Zvaigžņu ordeņa III šķira piešķirta un par ordeņa komandieri iecelta Dailes teātra aktrise, kultūras un sabiedriskā darbiniece Ausma Ziedone-Kantāne. Ordeņu kapituls Triju Zvaigžņu ordeņa III šķiru piešķīra arī bokserim Mairim Briedim. Viņš gan ceremonijā nepiedalījās, jo esot ārpus valsts un ordeni saņemšot vēlāk, LSM.lv sacīja Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis.

Par ordeņa virsnieku iecelta un Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru saņēma tēlniece, medaļu māksliniece Ligita Franckeviča, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Ieva Iltnere, Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta tiesnesis Valerijans Jonikāns, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece Skaidrīte Lasmane, gleznotāja Dace Lielā, Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa-Egliena, Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku galvenais mākslinieks un scenogrāfs Ivars Mailītis.

Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru saņēma un par ordeņa virsnieku iecelti arī komponisti Uldis Marhilēvičs un Uģis Prauliņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Īzaks Rašals, Rīgas Volejbola skolas un Latvijas junioru izlašu treneris Pāvels Seļivanovs, AT Administratīvo lietu departamenta tiesnese Ilze Skultāne, Latvijas Nacionālās neatkarības kustības dalībniece Ingrīda Titava, Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods,  ilggadējais basketbola treneris Jānis Zeltiņš, Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa.

"Tā ir liela, liela laime, ka tava valsts, tava zeme tev pasaka, ka tu esi viņai vajadzīgs. Un es tā arī tulkoju šo augsto apbalvojumu. Kā tādas lielas gaidas no manis tanī, ko es darīšu turpmāk," atzina Zariņa.

Savukārt Triju Zvaigžņu ordeņa V šķira piešķirta un par ordeņa kavalieri iecelta anestezioloģe reanimatoloģe Brigita Aišpure, ilggadējā Nīcas novada Otaņķu feldšerpunkta vadītāja Elza Cērpa, paralimpiete, Eiropas un pasaules čempione vieglatlētikā Diāna Dadzīte, ilggadējais volejbolists un volejbola treneris Jurijs Deveikuss, Valmieras Drāmas teātra aktieris Januss Johansons, ilggadējā Tukuma Raiņa ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Tija Skaidrīte Kalniņa un ilggadējais vieglatlētikas treneris Uldis Kurzemnieks.

Dadzīte pēc apbalvojuma saņemšanas atzina: "Es pat nevaru aprakstīt. Tā bija kņudoņa vēderā vēl lielāka nekā pirms sacensībām. Vārdiem nevaru aprakstīt, cik laimīga es esmu par to un ceru, ka tā būs motivācija ne tikai man, bet arī citiem, ka tomēr ar smagu darbu var sasniegt daudz."

Par ordeņa kavalieri iecelts un Triju Zvaigžņu ordeņa V šķiru saņēma arī muzeja "Ebreji Daugavpilī un Latgalē" direktors Iosifs Ročko, sertifikācijas institūcijas "Vides kvalitāte" meža un koksnes piegādes ķēdes sertifikācijas vadošais auditors Madis Sīpols, kultūras centra "Iļģuciems" Tautas lietišķās mākslas studijas "Irbi" dibinātāja un ilggadējā vadītāja Austra Skutule, Jūrmalas pilsētas pašvaldības SIA "Veselības un sociālās aprūpes centrs – Sloka" izpilddirektore veselības aprūpes jomā, ārste interniste Valentīna Vīgante.

Par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirts arī Viestura ordenis un Atzinības krusts.

Viens no  Viestura ordeņa saņēmējiem ir nacionālais partizāns Monvids Uldis Normunds Eltermanis, kurš pats ir tikai deviņus gadus jaunāks par Latvijas valsti. "Es novēlu turēties stingri. Ar visām rokām ieķerieties savā tēvzemē, turaties pie tās un nekad, nekad neatdodiet."

Plašāka informācija par valsts augstāko apbalvojumu saņēmējiem pieejama šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti