Pašvaldību vēlēšanas

Pašvaldību vēlēšanu Ziņu speciālizlaidums. Izvēlies nākotni!

Pašvaldību vēlēšanas

Ekspertu studija pēc debatēm. Izvēlies nākotni!

Diskusija ar politiķiem par pašvaldību vēlēšanu rezultātiem. Izvēlies nākotni!

VIDEO: «Nopirktās» vēlēšanas un politiskais kretīnisms – politiķi vērtē vēlēšanas Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mērķis gāzt pašreizējo Rīgas domes vadību nav sasniegts, Rīgas domes vēlēšanas esot "nopirktas" no "Saskaņas" puses, jaunās partijas "atņēma" daļu vēlētāju līdz šim pilsētas domē esošajiem. Šādi politiķu vērtējumi par Rīgas domes vēlēšanām izskanēja Latvijas Televīzijas diskusijā "Izvēlies nākotni".

"Saskaņa" nopirka vēlēšanas?

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja bijusī darbiniece, tagad Jaunās konservatīvo partijas Rīgas mēra amata kandidāte Juta Strīķe raidījumā paziņoja, ka "no "Saskaņas" puses vēlēšanas lielā mērā esot nopirktas, jo izmantots ļoti liels Rīgas domes administratīvais resurss.

Strīķe norādīja, ka zināmu lomu par labu esošajām varas partijām Rīgā –"Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai" (GKR) – nospēlēja "miljoniem vērtie līgumi" ar medijiem saistībā ar publicitāti pirms vēlēšanām.

Tāpat administratīvie resursi, pēc Strīķes teiktā, izmantoti, Rīgas domes struktūru darbiniekiem piespiedu kārtā liekot strādāt par novērotājiem vēlēšanās. "Cilvēki bija atradušies iecirkņos kā "Saskaņas" novērotāji, bet piespiedu kārtā," piebilda Strīķe.

Tikmēr pašreizējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa") raidījumā mudināja Strīķi vērsties tiesībsargājošajās iestādēs, ja viņai ir pierādījumi par to, ka kādam piespiedu kārtā likts strādāt par novērotāju. Strīķe gan bažījās, ka tādā gadījumā pret šiem cilvēkiem no Rīgas vadības puses varētu tikt vērstas kādas represijas.

Kas zaudēja un kas ne?

Lūgts vērtēt partiju "Saskaņa" un GKR saraksta rezultātus Rīgā, kur iegūtas 32 deputātu vietas jeb par septiņiem mandātiem nekā pašreiz, Ušakovs atzina, ka viņš nesauktu to par zaudējumu, jo tikt pārvēlētiem trešo reizi esot visgrūtāk. "Bet mēs ņemsim vērā to, ka šogad par mums nobalsoja mazāks iedzīvotāju skaits," piebilda Ušakovs.

Tikmēr Latvijas Reģionu apvienības (LRA) līderis Mārtiņš Bondars, kura vadītā LRA kopā ar partiju "Latvijas attīstībai" Rīgas domes vēlēšanās ieguva deviņas deputātu vietas, atzina:

pašreiz abi Rīgas vadībā nepārstāvētie politiskie spēki var būt gandarīti par rezultātu, tomēr izvirzītais mērķis "gāzt" pašreizējo varu Rīgas domē nav sasniegts.

Proti, Ušakovs un Andris Ameriks paliks Rīgas vadībā.

Pārmet "politisko kretīnismu"

Rīgas domes vēlēšanās ne īpaši labi veicies valdības koalīcijā esošajām partijām.

Rīgas domē neiekļuva premjera Māra Kučinska pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Nacionālā apvienība (NA) ieguva sešus mandātus, kas ir sliktāks rādītājs par 2013.gada vēlēšanās iegūtajām 12 deputātu vietām. Savukārt "Vienotība" Rīgas domē ieguva četrus krēslus - par pieciem mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās.

NA Saeimas deputāts Imants Parādnieks diskusijā atzina, ka vēlētājiem šajās Rīgas domes vēlēšanās bija jauns un kvalitatīvs piedāvājums

– alternatīvas, un vēlētāji izdarīja attiecīgu izvēli. "Šī cīņa bija līdzvērtīga," piebilda Parādnieks.

Vienlaikus Parādnieks pārmeta Ušakovam, ka viņš publiskās diskusijās pirmsvēlēšanu laikā "nekrietni izmantojis" NA Rīgas mēra amata kandidātes Baibas Brokas draudzību ar savu sievu.

"Var jau tā rīkoties, bet tas tāds vairāk politiskais kretīnisms. Bet katrs izvēlas darbības metodes, kādas labpatīk," piebilda Parādnieks.

Ušakovs nenoliedza, ka viņa ģimenei ir labas attiecības ar Broku, taču Parādnieks debašu norisi interpretējot "atbilstoši partejiskajam uzstādījumam". "To, ko viņš tagad pateica, ir politiskais kretīnisms augstākā mērā," vērtēja Ušakovs.

Uzteic Krauzi un Ķirsi 

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis diskusijā atzina, ka "zaļzemnieki" pašvaldību vēlēšanās startēja optimāli – atbilstoši savam piedāvājumam, un neviena slikta vārda nevar teikt par komandu, kas startēja Rīgā.

"Paldies Armandam Krauzem [ZZS Rīgas mēra amata kandidātam] par šo startu," teica Brigmanis, norādot – ZZS saprot savas kļūdas un tās tuvākajā laikā tiks analizētas.

"Vienotības" valdes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns diskusijā atzina, ka "Vienotība" nav sajūsmā par vēlēšanu rezultātiem Latvijā.

Par Rīgu gan esot īpašs stāsts – tā kā "Vienotība" ir pārmaiņu procesā, tajā notiek paaudžu maiņa, "Vienotības" pirmais numurs vēlēšanās Rīgā bija Vilnis Ķirsis, kurš nav pārāk labi atpazīstams. Taču tik un tā viņš, pēc Smiltēna teiktā, spējis sevi labi parādīt.

"Rezultāts [Rīgā] ir labs un cienījams. (..) Vilnis Ķirsis ir malacis," vērtēja "Vienotības" vadītāja vietnieks, norādot, ka arī kopumā Latvijā "Vienotībai" ir cienījami rezultāti pašvaldību vēlēšanās.

Bažas no "melnajām" kampaņām

Vienlaikus Smiltēns atzina, ka šajās pašvaldību vēlēšanās atsevišķās pilsētās kā Daugavpilī un Liepājā, kur pašlaik arī ir izveidojusies sarežģīta politiskā situācija, bija vērojamas spēcīgas "melnās kampaņas".

"Tik spēcīgas melnās kampaņas šajās pilsētās vēsturiski nekad nav bijušas. Un es varētu teikt, ka šī ir tāda prelūdija jeb ievads Saeimas vēlēšanām, kur visām partijām, kas startēs, būs ļoti smagas vēlēšanas," teica Smiltēns.

Viņš kā kliedzošāko gadījumu minēja to, ka Liepājā pirms vēlēšanām izdots viltus laikraksts, par ko arī esot ierosināts kriminālprocess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti