VIDEO: Levits uzrunā ANO Ģenerālo asambleju

Ņujorkā naktīuz trešdienu, 25. septembri, (pēc Latvijas laika) notiek ANO Ģenerālā asambleja, kurā runu sacīja arī Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

ĪSUMĀ:

  • Levits uzrunu sāka ar personisku pieredzi tieslietās un to, cik savulaik Baltijai un Latvijai bija svarīgi, ka starptautiskā sabiedrība neatzina tās okupāciju.
  • Levits aicināja ANO nesamierināties ar tiem starptautisko likumu pārkāpumiem, kas notiek joprojām.
  • Levits arī uzsvēra hibrīddraudus, kas ir aktuāli ne tikai Baltijai, bet arvien vairāk izplatās arī pasaulē.
  • Prezidents uzrunā minēja arī klimata jautājumus, datu aizsardzību un vienlīdzību.

Šī bija pirmā Egila Levita uzruna ANO ģenerālajā asamblejā kopš stāšanās Latvijas prezidenta amatā. Tradicionāli, šādi forumi ir iespēja paust savas valsts redzējumu par globālajiem notikumiem, kā arī piedāvāt ierosinājumus darbībai ANO līmenī.

Savā uzrunā, atsaucoties uz savu iepriekšējo pieredzi, strādājot divās starptautiskās tiesās, Levits norādīja, ka taisnīgums nacionālajā un starptautiskajā līmenī ir īpaši svarīgs ne tikai Latvijai un tās iedzīvotājiem, bet arī viņam personiski.

“Spēcīga, multilaterāla, iekļaujoša un uz noteikumiem balstīta starptautiskā kārtība ir ārkārtīgi svarīga, lai saglabātu globālo mieru un drošību. Mūsu kopīgā atbildība ir to aizsargāt un stiprināt. Apvienotās nācijas ir un tām arī turpmāk ir jābūt centrālajai vietai multilaterālismam un uz likumiem balstītai globālai kārtībai,” sacīja Levits.

 Latvijas Saeimas deputāts Ojārs Kalniņš (“Jaunā Vienotōba”) tviterī norādījis - interesanti, ka Levits lielu uzsvaru licis tieši uz multilaterālismu, savukārt ASV prezidents Donalds Tramps īpaši izcēlis nacionālisma nozīmi.

Prezidents uzrunā atgādināja Latvijas vēsturisko pieredzi - spēju pēc okupācijas atjaunot savu neatkarību - un izteica pateicību tām valstīm, kuras nebija atzinušas vardarbīgo inkorporāciju PSRS sastāvā. Latvijas pieredze apliecina, ka arī bezcerīgās situācijās agrāk vai vēlāk uzvar taisnība, pauda Levits.

Latvijas Valsts prezidents norādīja uz Krievijas aktivitātēm, pārkāpjot starptautisko likumdošanu, ko nedrīkst akceptēt "kā jauno normālo". Latvijas pieredze liecina, ka likuma vara ir viens no galvenajiem katalizatoriem valstu attīstībai un tādēļ šādu principu konsolidācija ir jāatbalsta. “Man ir jānorāda uz to, ka Krievija atklāti neievēro starptautisko likumu principus, tā kā turpinās Ukrainas un Gruzijas teritoriālās integritātes pārkāpumi.

Tādu nekaunīgu starptautisko likumu neievērošanu nedrīkst pieņemt kā jaunu normalitāti,” sacīja Levits.

Levits atzina, ka mūsdienās starptautisko likumu pārkāpšanai ir arī jaunas dimensijas - kiberuzbrukumi, ekonomiskais spiediens un iejaukšanās vēlēšanās. Tādēļ ANO jākļūst par nopietnu un svarīgu spēlētāju, kas nodrošina stabilitāti šajās jomās.

“Šodien starptautisko tiesību pārkāpumi notiek ne tikai ar tiešu militāru spēku, bet arvien vairāk ar dezinformāciju, kiberuzbrukiem, ekonomisko ietekmi, enerģijas spiedienu un iejaukšanos vēlēšanu procesos. Kopš hibrīddraudi pārkāpj nacionālās robežas, neviena valsts nav pasargāta. ANO var būt un tām jābūt nozīmīgam globālam spēlētājam, lai veicinātu mieru, stabilitāti un drošību kibertelpā,” sacīja Levits.

Prezidents uzrunā pieskārās arī digitālajām tehnoloģijām un globālajām klimata izmaiņām. Tehnoloģijas ir izraisījušas cilvēces progresu, taču ir jābūt piesardzīgiem, lai tās nenodarītu lielu ļaunumu. Levits uzsvēra, ka tehnoloģiskajai attīstībai ir jābūt atbildīgai, piemēram, jāpanāk, ka datu aizsardzībai un mākslīgā intelekta attīstībai tiek pievērsta lielāka uzmanība.

Klimata pārmaiņu kontekstā Levits pauda, ka Latvija ir viena no valstīm, kura aktīvi strādā pie tīras vides saglabāšanas, tomēr šie izaicinājumi ir jārisina arī starptautiskā līmenī, jo bez starpvalstu sadarbības klimata pārmaiņu negatīvo seku likvidēšana nav iedomājama. 

Kopumā, raksturojot Apvienoto Nāciju pašreizējo darbu, Egils Levits izteicies, ka ANO ir nepieciešams pielāgoties un mainīties, lai mūsdienu globālajiem izaicinājumiem stātos pretī veiksmīgāk. Tas nozīmē reformas organizācijas iekšienē, tostarp daudzus gadus apspriesto ANO Drošības padomes reformu. Kā rezumējis Levits – Apvienoto Nāciju Organizācijai ir jāattīstās, lai tā paliktu efektīva.

 

Ņujorkā otrdien, 24. septembrī, ir atklāta ANO augstā nedēļa, kad 193 valstu vadītāji nāk kopā, lai izrunātu dažādus pasaulē svarīgus tematus. Šodien valstu vadītāji saka runu Ģenerālajā asamblejā. Viens no pirmajiem runātājiem bija ASV prezidents Donalds Tramps.

Nākamgad ANO būs arī 75. pastāvēšanas gadadiena. Un, kad šo organizāciju dibināja, Latvija bija okupēta valsts, tāpēc Egils Levits arī uzaicināja ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu nākamgad apmeklēt Latviju, lai apliecinātu, ka tagad esam pilntiesīgs globālās pasaules spēlētājs. Bet, sagaidot šo gadadienu, šobrīd arī daudz domā par, to kā organizācijai būtu jāmainās, lai tā kļūtu spēcīgāka arvien sarežģītākajā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt