Panorāma

Uzņēmēji vērtēs Koļegovas kandidatūru VID vadītāja amatam

Panorāma

Aculieciniece: apvērsuma mēģinājums saliedējis sabiedrību

Aizdomās turētais Jaunbērzes traģēdijā

VIDEO: Kā fermā Jaunbērzē varēja notikt kūtsmēslu noplūde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz šim nebija iespējams parādīt traģēdijas notikuma vietu fermā Jaunbērzē, jo īsi pēc notikušā saimniecības teritorija bija norobežota - policija tur veica operatīvās darbības un nelaida tālāk par fermas ieeju. Taču tagad redzams, kā caurules plīsums varēja izraisīt četru cilvēku bojāeju.

Fermā ir telpa, caur kuru kūtsmēsli pa apakšzemes caurulēm tika sūknēti no fermas uz uzglabāšanas tvertni. Šī telpa ir aptuveni astoņus kvadrātmetrus liela, un tajā ir atradies sūknis, kā arī neliels rezervuārs, kuram piepildoties, kūtsmēsli tiek novadīti tālāk, paskaidroja Valsts vides dienestā.

Vai nu remontdarbu, vai novecojušas infrastruktūras dēļ notika šī vada plīsums, un kūtsmēsli sāka ieplūst šajā aptuveni astoņus kvadrātmetrus nelielajā telpā.

Vides dienestā skaidro, ka, kūtsmēsliem uzkrājoties, rodas metāna gāze, amonjaka savienojumi, ogļūdeņraži, kuri attiecīgajā koncentrācijā var būt par iemeslu cilvēku bojāejai. Turklāt pie šāda rezultāta varēja novest šo gāzu ieelpošana vien pāris minūšu laikā.

Pēc nelaimes, ierodoties notikuma vietā, glābēji izgāza nelielās telpas sienu. Sākotnēji tika izveidota neliela atvere, bet vēlāk izgāzta puse sienas, un notika arī kūtsmēslu noplūde. Tiesa, kā norāda Vides dienestā – tā kā kūts apkārtnē ir betona segums, tad kaitējums videi nav nodarīts.

Tikmēr Valsts darba inspekcija izteikusi pieņēmumu, ka, iespējams, zemnieku saimniecības “Makleri” vadītājs juridiski nemaz nav atbildīgs par fermā notiekošo.

Tā kā saimniecībai ierosināts maksātnespējas process, formāli par atbildīgo varētu uzskatīt maksātnespējas administratoru.

Darba inspekcija arī uzsākusi pārbaudi par notikušo un uzsver – tā kā bojāgājušie darbinieki fermā strādājuši bez darba līguma, viņi, visticamāk, nebija speciāli apmācīti un instruēti par darba drošības noteikumiem. Traģēdija notika, darbiniekiem ieejot nelielajā telpā, kurā bija izplūduši kūtsmēsli un sakrājušās indīgas gāzes.

Savukārt Valsts policija pēc traģēdijas ierosinātajā kriminālprocesā fermas saimniekam piemērojusi aizdomās turētā statusu un ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli.

Vēstīts, ka saindējoties ar indīgiem izgarojumiem, visticamāk, metānu, pēc kūtsmēslu pārvada avārijas kādā Jaunbērzes pagasta govju fermā pagājušās nedēļas beigās dzīvību zaudēja četri cilvēki: fermas saimnieka tēvs un trīs neoficiāli darbinieki. Starp viņiem  arī sieviete, kuras bērni traģēdijas brīdī atradās notikuma vietas tuvumā un izsauca glābējus.

Divi no pieciem bērniem, kuri traģēdijā palika bez mātes, vēl joprojām atrodas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Ārsti viņu stāvokli raksturo kā stabilu, ar nelieliem uzlabojumiem, bet šī nedēļa abiem, visticamāk, būs jāpavada slimnīcā.

Bez uzlabojumiem Dobeles slimnīcas reanimācijas nodaļā turpina ārstēties vienīgais izdzīvojušais traģisko notikumu dalībnieks. Ārsti viņa stāvokli raksturo kā smagu un atturas prognozēt atveseļošanās iespējas.

Tikmēr Dobeles novada dome lēmusi par atbalstu cietušo un bojāgājušo ģimenēm. “Mēs esam apņēmušies segt visus bēru izdevumus, protams, piešķirt ārkārtas pabalstu ģimenei, kas ir noteikta summa,” teica Dobeles novada domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns.

Divi fermas darbinieki, kas traģēdijā zaudēja dzīvību, bijuši no Auces novada, un arī šī pašvaldība lems par atbalstu bojāgājušo ģimenēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti