Būris

Projekts «Būris». Eitanāzija – žēlsirdība vai slepkavība?

Būris

Projekts «Būris». Gundega Skruze-Janava: nesodāmības apziņa vairo naida runu

Projekts «Būris». Naida runa. Teikt, ko domā un domāt, ko teikt.

VIDEO. «Būris». Teikt, ko domā, un domāt, ko teikt. Naida runa

"Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta." Iespējams, ka šis Latvijas Republikas Satversmes 100. pants ir daudziem vislabāk zināmais. Vārda brīvība ir milzīga vērtība un demokrātijas stūrakmens, taču tā nav neierobežota. Uz to norāda arī Satversmes 116. pants, proti, ka tiesības uz vārda brīvību var ierobežot, lai aizsargātu citu cilvēku tiesības. Kur ir tā robeža, kad viedoklis un tiesības brīvi izteikties jau tiek saukts par naida runu?

Par naida runas izpausmes arēnu šodien kļuvis internets. Ieraksti un komentāri, kas veicina naidu un neiecietību pret kādu sabiedrības grupu, parādās regulāri – pandēmijas laikā pat vēl vairāk.

Latvijā izplatītākā naida runa ir uz etniskā pamata – gan pret latviešiem un krieviem, gan ebrejiem un romiem. Tāpat arī pret seksuālajām minoritātēm, imigrantiem. Pēdējā laikā arī pret sievietēm, īpaši žurnālistēm, un pret mediķiem.

Internets nav anonīms, lai kā arī šķistu, bet sodi par naida runu vairāk ir izņēmums, nevis ikdiena.

Lai no naida runas nenonāktu līdz naida noziegumam, svarīgi izglītot gan sabiedrību, gan policiju atpazīt publiski paustu naida runu un pēc tam rīkoties.

Par naida runas problemātiku Latvijā diskutējām arī "Būrī"

  • ar cilvēktiesību aktīvistu un kustības "Dzīvesbiedri" vadītāju Kasparu Zālīti, kurš pats cietis naida noziegumā;
  • un Saeimas deputātu Jāni Iesalnieku (Nacionālā apvienība), kurš par saviem ierakstiem uz vairākiem mēnešiem tika bloķēts kādā populārā sociālajā tīklā.

Ekspertu viedokļus diskusijā papildinās Latvijas Cilvēktiesību centra vadītāja Anhelita Kamenska un Saeimas deputāts Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība"). 

"Būris": Naida runa

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt