Būris

Projekts "Būris". Obligātajam dienestam - nē, bet kā sargāt Latviju, iesaistot visu sabiedrību?

Būris

Projekts "Būris". Margarita Bunkše: būt armijā – tas ir darbs lielāka mērķa vārdā

Projekts "Būris". Dažādā attieksme pret obligāto militāro dienestu Baltijas valstīs

VIDEO. «Būris». Dažādā attieksme pret obligāto militāro dienestu Baltijas valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā obligāto militāro dienestu likvidēja 2006. gadā, pārejot uz profesionālu armiju. Lietuva to pašu izdarīja divus gadus vēlāk. Taču pēc Krievijas agresijas Ukrainā 2015. gadā Lietuvā obligāto militāro dienestu visai negaidīti atjaunoja. Jauniesaucamo saraksti tiek veidoti nejaušas atlases kārtībā un pēc teritoriālā principa – ik gadu armijā uz deviņiem mēnešiem iesauc apmēram 3000 puišu. Dienesta atjaunošana veicinājusi jauniešu emigrāciju, atzīst amatpersonas. Tikmēr Igaunija ir viena no retajām Eiropas Savienības valstīm, kas konsekventi pieturējusies pie obligātā militārā dienesta, paralēli tam attīstot profesionālās armijas vienības.

Un pērn Igaunijā sasniegts līdz šim lielākais jauniesaukto skaits militārajā dienestā! Turklāt lielākā daļa jauniesaukto pieteikušies dienestam brīvprātīgi – arī 54 sievietes, kas jauniesaukto vidū ir rekords.

Tik ļoti dažāda ir attieksme pret armiju un valsts aizsardzību Baltijas valstīs – gan no valsts, gan sabiedrības puses.

Kā to skaidrot?

Par to LTV korespondente Briselē Ilze Nagla iztaujāja kaimiņvalstu eiroparlamentāriešus Rasu Juknevičieni no Lietuvas, kura savulaik bijusi arī aizsardzības ministre, un Riho Terras, bijušo Igaunijas Aizsardzības spēku komandieri.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Būris": Obligātais dienests

Vairāk

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāsti, asas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti