VIDEO: Atklāj nacionālās enciklopēdijas elektronisko vietni «enciklopedija.lv»

Otrdien, 18. decembrī, plkst. 11 Bebrenes muižā tiek atklāta nacionālās enciklopēdijas elektroniskā vietne "www.enciklopedija.lv" – universāls un drošticams informācijas resurss latviešu valodā tiešsaistē, izmantojams bez maksas. Pasākumu bija iespējams vērot tiešraidē sabiedrisko mediju vienotajā portālā LSM.lv un replay.lv.

Fakti par Nacionālās enciklopēdijas izveidi

  • 2014. gadā LNB uzsākts Nacionālās enciklopēdijas projekts, kura mērķis bija radīt mūsdienīgu enciklopēdijulatviešu valodā.
  • Projekts 2015. gadā pārtapa par Nacionālās enciklopēdijas redakciju, kura izstrādāja ilgtermiņa vīziju par to, kādam jābūt mūsdienīgam lietpratēju radīta satura zināšanu resursam. Pakāpeniski enciklopēdijas uzdevumu īstenošanā iesaistīts arvien lielāks speciālistu loks, kā arī veidota sadarbība ar dažādām Latvijas institūcijām.
  • Nacionālās enciklopēdijas veidošanas sākumā bija skaidrs, ka visaptverošas enciklopēdijas pamats var būt tikai elektroniskā vietne. Ņemot vērā, Latvijas valsts simtgades svinības un apsverot iespējas, redakcija pieņēma lēmumu arī par īpaša, Latvijai veltīta drukātā sējuma sagatavošanu.
  • Enciklopēdijas satura stratēģisko pārraudzību veic kultūras ministres vadītā Nacionālās enciklopēdijas padome. Saturisko veidošanu nosaka Nozaru redakcijas kolēģija ar 55 dažādu jomu lietpratējiem, bet ilustrāciju bloka veidošanu sekmē dažādu ilustrāciju speciālisti Ilustrāciju redakcijas kolēģijā. Enciklopēdijas tiešo izveides procesu nodrošina redakcija, kurā strādā septiņi darbinieki. Nacionālās enciklopēdijas redakcija ir LNB autonoma sastāvdaļa.

Avots: LNB

Pasākuma laikā klātesošie un tiešraides skatītāji tika iepazīstināti ar Nacionālās enciklopēdijas elektroniskās vietnes būtību, saturu, veidotājiem, šķirkļu tapšanas procesu, kā arī izmantošanas iespējām globālā mērogā, informē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) sabiedrisko attiecību vadītājs Augusts Zilberts.

 

Vietnes atvēršanai izvēlēta Bebrene, lai simboliski demonstrētu enciklopēdijas pieejamību ikvienam interesentam visā pasaulē un vienlaikus aktualizētu kultūrvēsturisko Sēlijas novadu. Bebrene ir apdzīvota vieta Ilūkstes novada Bebrenes pagastā, kultūrvēsturiskā Sēlijas novada sastāvdaļa.

LNB norāda, ka nacionālās enciklopēdijas tapšana ir būtiska Latvijas valsts simtgades programmas daļa, veidojot paliekošas vērtības – nozīmīgu zināšanu resursu latviešu valodā. Šī gada 18. oktobrī LNB jau atvērts enciklopēdijas drukātais sējums "Latvija", taču resursa pamats tiek veidots un uzturēts elektroniskajā vidē.

Vietnes "www.enciklopedija.lv" saturs ir nepārtrauktā pilnveides procesā, aptverot visplašāko tēmu loku multimediālā veidā. Šobrīd elektroniskajā vietnē lasītājiem jau pieejami vairāk nekā 700 šķirkļu un vairāk nekā 600 dažāda veida ilustrāciju.

Šķirkļus papildina fotogrāfijas, tabulas, grafiki, kartes, audio un video ieraksti, hipersaites un norādes uz saistītiem resursiem, literatūras avotu saraksti. Šķirkļu tapšanā bijuši iesaistīti vairāki simti attiecīgo tēmu un jomu vadošie speciālistu, vairumā gadījumu – zinātnieki. Gandrīz visi drukātajā sējumā “Latvija” publicētie raksti pēc pieskaņošanas interneta videi tiek iekļauti arī elektroniskās enciklopēdijas saturā. Plānots, ka nākamā gada laikā tiks radīti vairāk nekā simts enciklopēdijas rakstu.

Enciklopēdijas saturs ir paredzēts visplašākajai auditorijai, taču paredzams, ka "www.enciklopedija.lv" būs īpaši noderīgs resurss skolēniem un studentiem. Šķirkļus iespējams izdrukāt, tiek piedāvāta iespēja automātiski ģenerēt atsauces. Elektroniskā enciklopēdija ir pielāgota lietošanai arī mobilajā vidē dažādās ierīcēs, atzīmē LNB.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt