VIDEO. Ārlietu ministrija ar kampaņu «#CeļoApdomīgi» aicina cilvēkus izvērtēt riskus dodoties uz ārzemēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ārlietu ministrija (ĀM) 15. jūnijā uzsākusi informatīvu kampaņu, kuras mērķis, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai Latvijā un citviet pasaulē, ir sniegt ieteikumus Latvijas iedzīvotājiem ceļošanai šovasar. 

Kampaņa ilgs līdz 25. jūnijam. Tajā iekļauti astoņi ieteikumi. 

Ministrijas mērķis ir vērst iedzīvotāju domāšanu uz saprātīgu lēmumu pieņemšanu saistībā ar ceļošanu, izzinot situāciju un uzņemoties riskus. ĀM akcentēja, ka pašreiz, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju gan Latvijā, gan citur pasaulē, riski pastāvīgi mainās. 

ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa preses konferencē norādīja, ka, izvērtējot pašreizējo epidemioloģisko situāciju visā pasaulē, “ceļošana vēl nesniedz ierastās un patīkamās asociācijas, tādēļ vēl nerunājam par drošu ceļošanu, bet gan apdomīgu ceļošanu”. 

Visdrošāk ceļot Latvijā 

Ministrija aicina sekot vietējā tūrisma piedāvājumam, kā arī cilvēkiem pašiem izzināt savu valsti.

Atpūtas vietās tiek ievēroti visi drošības pasākumi. Plašākas izklaides iespējas tiek piedāvātas vakcinētām un izslimojušām personām.

Ja tomēr nolemts doties tālākā braucienā, ceļotāji tiek aicināti galamērķim un tranzītam izvēlēties valstis ar zemu Covid-19 saslimstību. Jānoskaidro aktuālās ieceļošanas prasības galamērķa un tranzīta valstī. Lidostas un pasažieru pārvadātāji mēdz izvirzīt papildu prasības.

“Viena no drošākajām vietām ceļošanai šobrīd ir Latvija. Šeit mēs varam justies droši, būt pārliecināti par to, kādas prasības ir pakalpojumu saņemšanas vietās, varam izvairīties no dažādām neērtībām ceļojot,” atzīmēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.

Inficēties var arī ārvalstīs 

Vienlaikus jāapzinās, ka pasažieru pārvadātāji nesniedz pakalpojumu Covid-19 slimniekiem, tādēļ saslimšanas gadījumā jārēķinās ar ilgāku uzturēšanos ārvalstī, karantīnu, papildu izdevumiem, atzīmēja ministrijā.

Eiropas Savienības digitālā Covid-19 sertifikāta priekšrocības

Līdz ar iedzīvotāju vakcināciju un Covid-19 sertifikāta ieviešanu vienkāršāka un drošāka  ceļošana ir Eiropā. Ministrija aicina izmantot digitālā Covid-19 sertifikāta priekšrocības, lai apliecinātu, ka ceļotājs ir vesels un nerada inficēšanās riskus citiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 9. jūnijā apstiprināja Eiropas Savienības (ES) digitālā Covid-19 sertifikāta ieviešanu, lai atjaunotu tūrismu un veicinātu Eiropas ekonomikas atveseļošanos.

Latvijā Covid-19 sertifikātus uzsāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai drukāt papīra formātā. 

Speciālista padoms 

“Labs padomdevējs ceļojuma plānošanā ir tūrisma aģentūras. Profesionāļi pārzina situāciju ārvalstīs, palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un zinās, kā rīkoties saslimšanas vai karantīnas gadījumā,” norādīja ĀM. 

Ceļojumu apdrošināšana 

Drošai ceļošanai visos laikos vajadzīga apdrošināšana neatkarīgi no galamērķa. Tā ir vajadzīga arī Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) kartes īpašniekam. Ministrija aicina izvēlēties savam ceļojumam piemērotu polisi un apdrošināties arī pret ceļojuma atcelšanas, pārcelšanas un Covid-19 riskiem.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins norādīja: “Ir apdrošinātāji, kuri Covid riskus sedz vairāk, un ir tādi, kuri sedz mazāk. Līdz ar to ir jājautā un jāprasa. Bet viennozīmīgi, ka ceļošanas apdrošināšanu tādu, kas sedz Covid riskus, iegādāties var, un pat tādu, kas sedz ceļojuma atcelšanu gadījumā, ja jūs saslimstat ar Covid-19.”

Izvērtēt darba piedāvājumus ārzemēs

Vasarā daudzi dodas peļņā uz ārvalstīm. Drošs ir tikai legāls darbs, un darba samaksai jāatbilst padarītajam darbam, atgādina ĀM. Darba meklētāji tiek aicināti pieprasīt rakstisku darba līgumu saprotamā valodā un neticēt kārdinošiem solījumiem. Tāpat ministrija aicina cilvēkus nebraukt peļņā par “pēdējo naudu”.

Atgriešanās no ceļojuma 

Pēc ceļojuma atgriežoties Latvijā, ministrija atgādina, ka jāievēro drošības noteikumi. Tie atkarīgi no tā, kurā valstī cilvēks ir bijis ceļojuma laikā. 

“Drošības pasākumi nav neērtība, bet atbildīga attieksme pret sevi un līdzcilvēkiem, lai visi varam baudīt ceļojumus arī turpmāk,” atzīmēja ministrijā. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija varēs apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti