Panorāma

Piemin Zolitūdē bojāgājušos ugunsdzēsējus

Panorāma

Arhitekti Kalinkas dzīvo ar vainas apziņu

Apsūdzības

Video apkopojums: Par ko Zolitūdes traģēdijas lietā apsūdzētajiem būs jāstājas tiesas priekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairs tikai nedaudz vairāk kā divas nedēļas atlikušas līdz brīdim, kad sāksies Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana. Tiesas priekšā stāsies deviņi apsūdzētie. Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" traģēdijas otrajā gadadienā sagatavojis apkopojumu par to, kādas apsūdzības ir izvirzītas.

Būvinženieri Ivaru Sergetu, būvekspertu Andri Gulbi, arhitektu Andri Kalinku, uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu un būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu apsūdz pēc diviem Krimināllikuma pantiem – gan par celtniecības normu un noteikumu pārkāpšanu, par ko maksimālais sods ir četri gadi cietumā, gan par nogalināšanu aiz neuzmanības - par to var maksimāli sodīt ar pieciem gadiem cietumā.

Sergetu vaino par rupju kļūdu pieļaušanu būvkonstrukciju aprēķinos. Jumtu balstošajai kopnei slodze bija 648% no nestspējas.  Un tieši tas, kā uzskata izmeklētāji, izraisīja jumta nobrukumu.

Gulbis tiek vainots par to, ka pienācīgi nepārbaudīja Sergeta aprēķinus. Kalinka – ka, nepamanīja spraugas kopņu mezglos un vieglprātīgi paļāvās uz darbu kvalitāti. Kumpiņš - ka nepilnvērtīgi veicis būvdarbu pārbaudes. Draudiņš – ka nav pienācīgi pārbaudījis būvkonstrukcijas.

Vēl trīs – Rīgas būvvaldes būvinspektors Jānis Balodis, būvinspektoru nodaļas vadītāja Aija Meļņikova un būvvaldes Būvprojektu izvērtēšanas nodaļas vadītāja Marika Treija pēc panta par valsts amatpersonu nolaidību var saņemt līdz pieciem gadiem cietumā par  ekspertīžu neveikšanu un nepilnību nekonstatēšanu.

Savukārt Inna Šuvajeva – SIA "Maxima Latvija" darba aizsardzības vecākā speciāliste – apsūdzēta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja cilvēku nāvi – par to maksimāli var sodīt līdz pieciem gadiem cietumā. 

Izmeklētāji uzskata, ka, izņemot Šuvajevu, pārējie apsūdzētie, katrs apzinīgi pildot pienākumus, būtu pat vairākkārt spējuši veikala sabrukšanu novērst. Savu attieksmi pret apsūdzību vienīgais nav formulējis Sergets. Visi pārējie savu vainu neatzīst.    

Pie atbildības tiks saukti arī pieci uzņēmumi –  "Re&Re", "Kubs", "HND grupa", "CM Consulting", "Maxima Latvija".

Pret "Re&Re", iespējams, par to, ka firmas darbinieks Kumpiņš esot rīkojies uzņēmuma interesēs. Pret "Kubu" – aizdomās, ka noziegums, kurā apsūdzēts arhitekts Kalinka, ir veikts šīs firmas interesēs. Līdzīgi pret "HND" grupu un tās īpašnieku Sergetu.  Pret "CM Consulting"- par nepienācīgu būvniecības kontroli.

Pret "Maxima Latvija" par to, ka darbinieki nebija apmācīti rīcībai īpašās situācijās, kā rezultātā četri darbinieki gāja bojā.

Jau ziņots, ka 2013.gada 21.novembrī, Zolitūdē sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti