VID vēl vairākos ēdināšanas uzņēmumos atklāj mahinācijas ar kases aparātiem

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija pēdējo mēnešu laikā atklāja vairākus gadījumus, kad sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos notiek manipulācijas ar kases aparātu datiem, lai nenomaksātu visus nodokļus valsts budžetam, bet klientiem, saņemot čekus, rodas maldīgs iespaids par darījuma likumību. 

Pagājušajā nedēļā Finanšu policijas pārvalde informēja par „Gan Bei” restorānos un saistītajos citos ēdināšanas uzņēmumos atklātajiem pārkāpumiem un manipulācijām ar kases aparātu datiem, kas ļāva izvairīties no nodokļu nomaksas lielā apmērā.

VID laikā no šī gada septembra līdz novembrim kontroles pasākumu laikā vairākos sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos konstatēja, ka pircējiem par saņemto ēdināšanas pakalpojumu tiek izsniegts pirmčeks (starprēķins jeb klienta rēķins), bet pēc norēķinu saņemšanas netiek izsniegts fiskālais čeks.

Atšķirībā no fiskālā čeka, kas ir patiesais darījumu apliecinošais dokuments, pirmčeks kalpo tikai kā  rēķins samaksai, taču tajā norādītā summa netiek uzrādīta uzņēmuma ienākumos.

Vienā no uzņēmumiem, analizējot elektroniskās kases sistēmas kontrollentēs norādīto informāciju, VID amatpersonas konstatēja, ka viena mēneša laikā šādi pirmčeki ir izdrukāti par kopējo summu 68 371,98 eiro un nav noslēgti ar fiskālo čeku, kas nozīmē, ka šī summa nav uzrādīta uzņēmuma ienākumos, un par to netiek maksāti nodokļi.

Kādā citā ēdināšanas uzņēmumā (vienā no tā struktūrvienībām) tikai viena mēneša laikā vien izdrukāti pirmčeki par kopējo summu 21 204,19 eiro, kas tāpat nav noslēgti ar fiskālajiem čekiem un attiecīgi nav uzrādīti uzņēmuma ienākumos.

Uzņēmuma amatpersonas pirmčeku izsniegšanu skaidroja ar klientu atteikumiem no pasūtījuma, degustācijām un prezentācijām, kā arī ar to izmantošanu darbinieku apmācībās.

Tomēr kases aparātu kontrollentās un pirmčekos uzrādītā informācija liecina, ka pirmčeki ir izsniegti par reāliem pasūtījumiem, jo tas darīts regulāri katru dienu un visas dienas garumā, kā arī šādas darbības kontrollentās atspoguļojas arī par iepriekšējo periodu.  

Par konstatētajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē un izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas valsts budžetā divu uzņēmumu amatpersonām jau piemēroti administratīvie sodi.

VID aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību izsniegtajam darījumu apliecinošajam dokumentam, jo tikai fiskālais čeks apliecina, ka tajā norādītā summa ir uzrādīta arī uzņēmuma grāmatvedībā, un tikai šāds čeks kalpo patērētāju tiesību aizsardzības nodrošināšanai.

VID arī uzskata, ka ir īstais brīdis noteikt izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas lietošanā un tehniskajās prasībās, jo jaunās kases aparātu prasības ievērojami sekmētu nodokļu ieņēmumu pieaugumu un tādējādi palielinātos valsts iespējas atbalstīt dažādas sabiedrībai būtiskas jomas.

Jau šobrīd Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēta atbildība par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma, ar ko tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu. Par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 210 līdz 1400 eiro, bet juridiskajām personām — no 430 līdz 4300 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus vai bez konfiskācijas.

Jau ziņots, ka Finanšu policija aizturējusi grupējumu saistībā ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas uzņēmuma SIA "Lage Ko" restorānos, tai skaitā "Gan Bei". Šajā lietā apcietināta arī Saeimas deputāta Sergeja Potapkina („Saskaņa”) sieva Gaļina Karmača.

Kases sistēmas izstrādātāji piedāvāja saviem klientiem zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kas izstrādātas katram konkrētam kases terminālim atsevišķi. Šāda zibatmiņa maksājusi aptuveni 1500 eiro, tomēr tā bija nepārtraukti jāatjauno līdz pat 10 reizēm gadā.

Uzņēmums ik mēnesi izvairījās no nodokļu nomaksas par ieņēmumiem 700 000 - 800 000 eiro apmērā. Valsts budžetam nodarītie zaudējumi, visticamāk, būs mērāmi miljonos eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt