Dienas notikumu apskats

Zolitūdes krimināllietu pārceļ uz aprīli, ceturtdien sākta skatīšana pēc būtības

Dienas notikumu apskats

Aizdomās par milzu korupciju aiztur bijušo Brazīlijas prezidentu

VID vadītājai būs jāveic struktūrvienību vadītāju rotācija

VID vadītājai būs jāveic struktūrvienību vadītāju rotācija

Lai mazinātu korupcijas riskus, turpmāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) svarīgāko struktūrvienību – Finanšu un Muitas policiju, kā arī Nodokļu piedziņas un Nodokļu kontroles pārvalžu – vadītāji reizi piecos gados tiks rotēti. Pirmā šāda veida rotācija VID ģenerāldirektorei Inārai Pētersonei būs jāveic jau tuvākajā laikā. Tā pēc tikšanās ar dienesta vadītāju paziņoja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un zemnieku savienība).

Aizskarošas piezīmes, kas ierakstītas kāda liela uzņēmuma veiktajā nodokļu maksājuma uzdevumā, un uz VID piederošas automašīnas izgāzts atkritumu urnas saturs. Šādā veidā, kas dzen stresā VID darbiniekus, sabiedrība pauž savu attieksmi pret atklātībā nākušiem faktiem, kas liek apšaubīt atsevišķu VID strādājošo cilvēku godaprātu. To ceturtdien, 3.martā, pēc tikšanās ar finanšu ministri atzina VID ģenerāldirektore.

Amatpersonas vienojušās par vairākiem jau tuvākajā laikā paveicamiem uzdevumiem, kam būtu jāmazina šaubas par VID notiekošo. “Vēzis struktūrās ir iesakņojies diezgan dziļi. Tāpēc saku, ka tā ir krīzes situācija, tāpēc vajadzīgi steidzami risinājumi. Piedāvāju, un Pētersones kundze ir apņēmusies to izdarīt, ka visu atbildīgo struktūrvienību vadītāji un vietnieki tuvākajā laikā tiks rotēti, lai pārrautu jebkāda veida iespējamās kooperatīvās vai kādas citas saites ar, iespējams, noziedzīgo pasauli. Šāds rotācijas  mehānisms tiks arī ieviests kā regulāra prakse – vadītāji un vietnieki būs jāmaina ik pēc pieciem gadiem,” sacīja Reizniece-Ozola.

Ministre atzina, ka dati, ko saņēmusi no VID vadītājas par negodprātīgajiem darbiniekiem, ir šokējoši un viņu atbrīvošana no amata nav vienīgais risinājums. Ministrei iesniegtā informācija tikšot nodota arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB).

Pētersonei uzdots jau tuvākajā laikā atrast veidus, kā no šiem darbiniekiem atbrīvoties. “Un līdz 1.maijam Pētersones kundzei ir arī jānodrošina, ka tie cilvēki, par kuriem šobrīd ir nopietna aizdomu ēna kritusi, - lai viņi esošajās struktūrās vairs nestrādātu,” uzsver ministre.

VID ģenerāldirektorei Pētersonei ir vairāki priekšlikumi, kā nodrošināties, lai turpmāk vairs nepieļautu situācijas, kad rodas aizdomas par to, ka atsevišķi VID darbinieki dzīvo pāri saviem līdzekļiem. “Mēs esam piedāvājuši sadalīt darbu, ka VID iesniegtās deklarācijas izvērtē, salīdzina ar VID rīcībā esošo informāciju. Tālāk jau nodod šo rezultātu KNAB, un tas ne tikai ar administratīvām metodēm, bet arī ar operatīvajām krimināltiesiskajām [metodēm] šo patiesumu pārbauda. Esam piedāvājuši arī darbinieku uzraudzībā vairāk iesaistīt tiešos vadītājus,” stāstīja Pētersone.

Vienlaikus ar gatavošanos „rindu tīrīšanai” gan plānots domāt arī par godīgo darbinieku atalgojuma palielināšanu. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola sola, ka nākamā gada valsts budžetā tā varētu būt vissvarīgākā Finanšu ministrijas prioritāte. 

Iepriekš finanšu ministre bija uzdevusi VID vadībai apzināt negodprātīgos darbiniekus un nākt klajā ar priekšlikumus par to, kā atbrīvoties no šiem darbiniekiem. Iestādē identificētas 173 personas, par kurām informācija  nodota vērtēšanai Iekšējās drošības daļā. Pētersone atklāja, ka viņas VID vadīšanas laikā no darba dienestā atbrīvoti vairāk 50 šādi darbinieki.

Par šādu izvērtēšanu sāka runāt pēc tam, kad, pārbaudot vairāku VID Finanšu policijas pārvaldē strādājošo deklarācijas, Latvijas Televīzija atklāja, ka vecākais izmeklētājs Roberts Dirnēns no mātes - skolotājas - saņēmis gandrīz pusmiljonu eiro vērtu mantojumu, tai skaitā – skaidru naudu. Dirnēna ģimenei pieder vērienīgi īpašumi un virkne uzņēmumu, taču naudas izcelsme tajos – neskaidra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt