Panorāma

Korupcijā apsūdzētie I. Rimšēvičs un M. Martinsons vainu noliedz

Panorāma

Kompensāciju vietā – apdrošināšana?

Vai izvērtēs A. Lemberga meitas īpašumus ārzonās?

VID un KNAB neatklāj, vai izvērtēs Lemberga meitas īpašumus ārzonās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nesniedz skaidru atbildi, vai pārbaudīs žurnālistikas pētījumu centra “Re:baltica” atklātos faktus par 10 miljonu dolāru vērtiem aktīviem ārzonās, kur patiesā labuma guvēja ir Aivara Lemberga meita Līga Lemberga. Iestādēs gan norāda, ka tās reaģē uz mediju ziņām un citās līdzīgās reizēs pārbaudes bijušas.

To, ka Līga Lemberga ir patiesā labuma guvēja no plašākas publikas ārzonās noglabātiem aktīviem, izgaismoja kārtējā Panamas dokumentu noplūde. Līgas Lembergas vārdu dokumentos atrada “Re:baltica” žurnāliste Sanita Jemberga un šos faktus publicēja pagājušajā nedēļā. Atklāt tos bija iespējams, jo noplūdušajos dokumentos atrodamas ziņas, kā Panamas juristu firma “Mossack Fonceca” centusies noskaidrot, kas ir tās klienti.

“Un atnāca atbilde – šie dokumenti, ka patiesā labuma guvēja ir Līga Lemberga, kas, salīdzinot visus personas datus, iznāk Aivara Lemberga meita. Un pirmo reizi ar viņas pašas roku parakstītā dokumentā parādījās iespējamais vismaz daļējais viņas īpašumu apjoms, kas ir 10 miljoni ASV dolāru,” pastāstīja “Re:baltica” redaktore Sanita Jemberga.

Iegūtie dokumenti norāda, ka 10 miljonu vērtie aktīvi turēti trastā “Cerise Trust Savings”, kas dibināts 1992.gadā. Bet Līga Lemberga par tā patieso labuma guvēju kļuvusi 2003.gadā.

Līga Lemberga savu skaidrojumu, kas lūgts ar advokātu starpniecību, nav sniegusi.

Savukārt Aivars Lembergs norādījis, ka viņa bērniem ir 42 un 43 gadi un viņi ir savās neatkarīgajās dzīvēs jau gadsimta ceturksni.

Sanita Jemberga atzīst, ka pēc publikācijas tapšanas neviena no tiesībsargājošajām iestādēm pie “Re:baltica” nav interesējusies par minētajām ziņām. Taču, viņasprāt, iestādēm varētu tās būt interesantas: “Pirmkārt, kas ir šie nezināmie labvēļi, kas 1992.gadā nodibina un 2003.gadā iekļauj Līgu Lembergu šajā labuma guvēju sarakstā? Vai tiem ir kāds sakars ar viņas tēvu Aivaru Lembergu, kuru tiesā par korupcijas un finanšu noziegumiem? Otrais jautājums – no kurienes ir radušies šie īpašumi, kas ir trastā, kāda ir šo īpašumu izcelsme? Un, trešais, vai Līga Lemberga ir šo ofšoru tīklu un trastu norādījusi savā sākumdeklarācijā un vai par tiem ir nomaksāti nodokļi.”

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā par iespējamo informācijas izvērtēšanu atbildēja rakstiski: “KNAB vērtē visu saņemto informāciju, kā arī pievērš uzmanību jebkurai informācijai publiskajā telpā par iespējamiem pārkāpumiem valsts amatpersonu darbībā un reaģē. Arī šajā gadījumā KNAB publiski izskanējušo informāciju ir pieņēmis zināšanai.”

Līdzīgi par publisko ziņu izvērtēšanu sacīja arī Valsts ieņēmumu dienestā. Taču tur norādīja, ka nedrīkst atklāt, vai tas notiks arī konkrēti šajā gadījumā. Taču, kad iepriekš Panamas dokumentu sakarā bija ziņas par ar Latviju saistītiem vārdiem, darbības sekojušas.

“Mēs attiecīgi izvērtējām informāciju, kur bija nepieciešams, arī uzsākām nodokļu administrēšanas pasākumus. Ja es pareizi atceros, vienai personai pat ir plānots audits, padsmit personām mēs lūdzām papildu informāciju, un personas arī sniedza šo informāciju,” norādīja VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Arī šajā Panamas dokumentu noplūdē Lemberga meita nav vienīgā, kuras vārds parādās saistībā ar Latviju, liecina “Re:baltica” ziņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti