VID sola nepadoties strīdā ar «ss.lv», taču tālākās darbības neatklāj

Latvijā populārās sludinājumu vietnes "ss.lv" pārtapšana par "ss.com" ir legāls veids, kā izvairīties no likuma pildīšanas un nesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) prasīto informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem, kas portālā ievieto sludinājumus, atzīst VID. Taču dienests sola nepadoties strīdā ar interneta vietni – VID esot stratēģija, kā situāciju tālāk risināt. Kā tieši – tas netiek atklāts.

Vietne “ss.lv” ir tikai viena no 24, kuru VID pieprasījis slēgt saistībā ar uzņēmuma “Internet” atteikšanos dienestam sniegt pieprasīto informāciju par visiem, kuri šī gada janvārī portāla “ss.lv” sadaļā “Vieglie auto” izvietojuši savus sludinājumus, kā arī iesniegt visu šo sludinājumu saturu.

Tagad SIA “Internet” saimnieciskā darbība apturēta un tiks atslēgtas arī tādas vietnes kā “auto.lv”, “kasko.lv”, “sludinajumi.lv” un vairākas citas. Uzņēmumam “Internet” pret notikušo ir vairāki iebildumi. Galvenais – viņu ieskatā ieņēmumu dienests pieprasījis pārāk plašu un nekonkrētu informāciju.

"Informācija, kas tika pieprasīta, bija nevis par atsevišķiem, konkrētiem uzņēmējiem, personām vai tā tālāk, bet tika pieprasīta pilnīgi visa informācija par visiem auto tirgotājiem – gan tiem, kas ir nodokļu maksātāji Latvijā, gan tiem, kas nav.

Faktiski SIA “Internet” šādu informāciju ne apkopo, ne arī izmanto," skaidroja zvērināts advokāts, SIA “Internet” pārstāvis Mārcis Krūmiņš.

VID oponē – pieprasīta tikai tā informācija, kuru uzņēmumam likums pieprasa uzskaitīt un apjomā, kāds likumā ļauts. Otrs, ko norāda uzņēmuma pārstāvis – SIA “Internet” nekad nav piederējis portāls "ss.lv", viņi tikai izmantojuši portāla pakalpojumus.

Tad kādā veidā SIA “Internet” darbības apturēšana saistīta ar cita uzņēmuma – "ss.lv" – darbību? VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine to skaidro šādi:

"Ja mēs, piemēram, apturētu saimniecisko darbību uzņēmumam, kurš pārdod preces nomātās telpās, tad, ja mēs apturam šī konkrētā uzņēmuma saimniecisko darbību, tad mēs noplombējam šo veikalu – neatkarīgi no tā, kam šīs telpas pieder."

Administratīvā apgabaltiesa gan šovasar līdzīgā situācijā lēmusi par sliktu VID, secinot, ka dienests ir pārkāpis samērīguma principu un tam nebija tiesību apturēt kāda uzņēmuma saimniecisko darbību uz tā pamata vien, ka uzņēmums nesniedz VID prasīto informāciju. Dienestā LTV stāsta – gadījums ar “ss.lv” un SIA “Internet” tomēr ir atšķirīgs.

"Ja mēs runājam par interneta sludinājumu ievietošanas pakalpojumu sniedzējiem, viņiem ir noteikta konkrēta norma likumā, kas ir tieši uz viņiem. Tāda norma citiem tik precizējoša nav. Un šinī gadījumā šī norma pasaka, kāda informācija uzņēmumam, pirmām kārtām, ir jāuzkrāj par šiem saviem klientiem. Un, otrām kārtām, ka pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma šī informācija ir jāsniedz. Likums viennozīmīgi to pasaka," teica VID pārstāve.

Vaicāta, kā dienests plāno rīkoties tālāk – kad "ss.lv" ātri vien pārtapis par "ss.com" un, visticamāk, darbojas no ārzemēm, Kārkliņa-Ādmine atzīst, ka šobrīd tas tiešām ir legāls veids, kā šādās situācijās no likuma izvairīties.

Iepriekš dienests piedāvājis normatīvajos aktos noteikt, ka viņiem būtu tiesības ierobežot arī ārvalstīs reģistrētus domēnus, ja to turētāji izdarītu likumpārkāpumus, taču šī ierosme palikusi bez atsaucības. Tomēr dienestam esot stratēģija, kā situāciju tālāk risināt. Kā tieši – netiek atklāts.

Tikmēr SIA “Internet” paliek pie sava – līdz šim samērīgu informācijas pieprasījumu gadījumā viņi ar VID un policiju esot sadarbojušies, bet šoreiz – cīnīsies tiesā.

"Protams, pieteikums ir sagatavots. (..) Tiek ietekmēta uzņēmējdarbība – vai viņa ir pamatota vai nepamatota, to tad tiesa lai izvērtē," sacīja SIA “Internet” pārstāvis Krūmiņš.

Arī ieņēmumu dienests pārliecināts, ka tiesā viņiem būs spēcīgi argumenti, kurus likt galdā savas taisnības pierādīšanai.

Jau ziņots, ka VID nolēmis apturēt SIA “Internet” un ar to saistītās populārās sludinājumu vietnes “ss.lv” darbību. Šāds lēmums pieņemts, jo uzņēmums atteicies sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID esot pamats uzskatīt, ka šajā portālā sludinājumus ievieto arī nodokļu krāpnieki, īpaši auto tirdzniecības jomā. Ceturtdienas vakarā "ss.lv" domēna vārds jau ir mainīts uz "ss.com" un arī logo lapas augšējā stūrī rāda "ss.com". 

VID nosūtītajā pieprasījumā par sludinājumu portāla "ss.lv" bloķēšanu minēta vēl virkne ar SIA "Internet" saistītu domēna vārdu. Bez "ss.lv" iesniegumā minēti arī "2000.lv", "auto.lv", "dch.lv", "dorfman.lv", "doska.lv", "firenet.lv", "ftp.lv", "inet.lv", "internet.lv", "kasko.lv", "madam.lv", "moneta.lv", "multisistema.lv", "myphoto.lv", "netmail.lv", "noma.lv", "octa.lv", "pulse.lv", "showbar.lv", "sludinajumi.lv", "sound.lv", "sys.lv" un "titans.lv".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti