Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Sods par attēliem

Panorāma

Deputātu Adamoviču atzīst par vainīgu kompensāciju izkrāpšanā

VID sāks publicēt informāciju par nodokļu maksātāju pārkāpumiem

VID sāk publiskot informāciju par nodokļu maksātāju pārkāpumiem

Turpmāk Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar sabiedrību dalīsies informācijā par uzņēmumu pārkāpumiem nodokļu jomā. Informācija tiks publicēta VID tīmekļa vietnē septiņu darba dienu laikā pēc tam, kad attiecīgais lēmums būs kļuvis neapstrīdams. Dienestā cer, ka šis solis veicinās godprātīgu nodokļu nomaksu un ēnu ekonomikas mazināšanos. 

Agrāk ieņēmumu dienestam faktiski bija “sasietas rokas”. Piemēram, uzņēmums, pret kuru VID vērsa sankcijas, varēja publiski pilnīgi brīvi izteikties par radušos situāciju, kamēr VID nedrīkstēja teikt teju neko. Tādējādi cilvēkiem varēja rasties neobjektīvs priekšstats par notikušo.

“Līdz šim ir bijis daudz mītu par to, ko tad Valsts ieņēmumu dienests dara un par ko uzņēmēji tiek sodīti.

Tādēļ bija situācija, ka mēs nekad nevarējām atbildēt uz šiem jautājumiem, un tie mīti tika kultivēti. Un arī šiem pārkāpējiem radās nesodāmības sajūta. Ja to arī dara, neviens to neuzzina, [arī] darījumu partneri, to neuzzina sabiedrība,” norādīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Sākot ar 5. augustu, dienests varēs publicēt informāciju par muitas maksājumu parādiem, par lēmumiem, ar kuriem atteikta pārmaksātā pievienotās vērtības nodokļa atmaksa, un informāciju par nodokļu revīzijas jeb audita rezultātiem. Līdz ar to sabiedrībai tagad būs vairāk iespēju uzzināt, kuros uzņēmumos, piemēram, maksā aplokšņu algas.      

Jaunzeme skaidroja: “Šobrīd arī šie uzņēmēji ir slēpušies tādēļ, ka nav bijusi iespēja publicēt to informāciju. Viņš arī cienījams uzņēmējs, bet tajā pašā laikā viņš veic aplokšņu algu izmaksu. Turklāt to dara regulāri. Tātad sabiedrībai ir tiesības zināt, kā tad tieši uzņēmums pilda šīs nodokļu saistības.”

VID vadītāja uzskata, ka likuma izmaiņas dos savu artavu ēnu ekonomikas mazināšanai un veicinās godprātīgu nodokļu nomaksu.

Tam piekrīt Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors un ēnu ekonomikas pētnieks Arnis Sauka. Viņš pieļauj, ka tagad negodprātīgiem nodokļu maksātajiem būs vairāk jāraizējas par savu reputāciju.  

“Vai tas tieši atstās ietekmi uz ēnu ekonomikas mazināšanu, es neesmu pārliecināts, bet prakse arī pasaulē [rāda], kad šādus negodprātīgus cilvēkus publiski izgaismo un tātad tas ir liels reputācijas risks, nu tas ir viens no aspektiem, kas kaut kur netiešā veidā vismaz var arī palīdzēt cīņai pret nodokļu nemaksāšanu un ēnu ekonomiku kopumā,” atzīmēja Sauka.

Jānorāda, ka VID nepublicēs informāciju par uzņēmumu vēsturiskajiem pārkāpumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt