VID prognozē: Pateicoties čeku loterijai, budžeta ieņēmumi līdz gada beigām palielināsies par aptuveni miljonu

Trešdien, 1. jūlijā, aprit gads čeku loterijai, kurā ik mēnesi piedalās aptuveni 60 tūkstoši cilvēku, informē Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Prognozē, ka līdz gada beigām dienesta budžeta ieņēmumi būs palielinājušies par aptuveni miljonu, pateicoties loterijai. Vidēji mēnesī iesniedz vairāk nekā miljonu maksājumu dokumentu. Tajos konstatētas vairākas neatbilstības un pārkāpumi, piemēram, nepamatots dīkstāves pabalsta pieprasījums.

Čeku loterijai aprit gadsPaula Dēvica
Šodien aprit gads, kopš tika aizsākts projekts „Čeku loterija”. Aktivitāte gada laikā bijusi augsta, stāsta VID. Mazāk maksājumu dokumentu cilvēki iesniedza aprīlī saistībā ar ārkārtējo situāciju, bet tagad aktivitāte atkal ir augusi. Pie balvām šajā laikā tikuši vairāki simti cilvēku.

Dažiem laimīgais bijis vienīgais iesniegtais čeks.

"Lielākā daļa cilvēku iesniedza no 11 līdz 50 čekiem. Lielākā daļa laimestu iekrīt pie viņiem. Ja mēs domājam, vai 50 čeki ir daudz vai maz – tie ir faktiski ikdienas mājsaimniecības tēriņi. Bija arī tā – astoņiem cilvēkiem paveicās. Viņi bija iesnieguši vienu čeku un laimēja," atklāj VID nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča.

Katru mēnesi tiek iesniegti aptuveni 1 200 000 čeku. Tas esot pietiekami, lai varētu analizēt nodokļu maksātāju apgrozījuma atbilstību. VID ir paguvis uzzināt daudz interesantas informācijas par maksātājiem, stāsta Fiļipoviča. Visvairāk čeku nāk no mazumtirdzniecības ķēdēm. Protams, tiek konstatētas dažādas neatbilstības un pārkāpumi.

"Šajā periodā konstatējām 86 ''zombiju'' kompānijas. Tie bija uzņēmumi, kuriem apturēta saimnieciskā darbība, bet viņu tiesiskais nihilisms ļāva viņiem strādāt bez reģistrācijas. 20 gadījumi bija tādi, ka darba devējs saka - viņam visi darbinieki ir dīkstāvē, bet mums ienāk čeki. Tad rodas jautājums, cik pamatots bija dīkstāves pabalsta pieprasījums," norāda Fiļipoviča.

Tāpat katru mēnesi aptuveni 100 komersantiem neatbilst apgrozījums pievienotās vērtības deklarācijas datiem. Šādos gadījumos dienests veic pārbaudes vai lūdz neatbilstības izlabot. Kopumā čeku loterijas mērķi ir sasniegti.

VID prognozē, ka budžeta ieņēmumi, pateicoties projektam, līdz gada beigām palielināsies par aptuveni miljonu eiro.

Turklāt loterija ir mudinājusi cilvēkus pieprasīt maksājuma dokumentus, bet uzņēmumi aktīvāk reģistrē savu apgrozījumu. Čeku loterijas tehnisko risinājumu izstrādāja uzņēmums "Mobilly". Izpilddirektors Ģirts Slaviņš stāsta, ka šis gads arī no tehniskās puses ir aizritējis labi.

"Jāatzīst, ka pagaidām viss ir bijis labi un mierīgi. Sūdzību nav bijis. Protams, ar informācijas tehnoloģiju sistēmām jābūt uzmanīgiem. Es varu tikai aicināt cilvēkus sniegt un piedalīties vēl vairāk. Sākam atgriezties normālākā dzīvē. Jo tās balvas patiešām ir, tās tiek izlozētas katru mēnesi, un iespējamība laimēt ir pietiekami laba," uzsver Slaviņš.

Vēl piecas dienas var reģistrēt jūnijā saņemtos čekus, kvītis un biļetes. Nākamā izloze notiks 12. jūlijā. Ik mēnesi izlozē 54 naudas balvas un vairākas sadarbības partneru sarūpētās balvas.

KONTEKSTS:

2019.gada 1. jūlijā Latvijā pirmo reizi tika aizsākts projekts "Čeku loterija".

Piedaloties čeku loterijā, cilvēki varēs palīdzēt VID, lai kopā mazinātu krāpšanos, sacīja VID vadītāja Ieva Jaunzeme.

Lai piedalītos loterijā, vietnē cekuloterija.lv jāreģistrē čeks, kvīts vai biļete, aizpildot dažus vienkāršus informācijas laukus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt