VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora pienākumu izpildītājs Kaspars Podiņš informēja, ka 2017.gadā par narkotiku nelegālo apriti pie atbildības saukts divas reizes vairāk personu nekā gadu iepriekš.
Turklāt 70% gadījumu tie bijuši cilvēki vecumā līdz 35 gadiem, satraucoša tendence vērojama tieši skolēnu vidū.
Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" Podiņš stāstīja, ka narkotikas tiek izplatītas skolās. Šogad policija pārtraukusi trīs organizētu grupu darbību.
Vienu no tām vadīja 16 gadus vecs puisis.
2016.gadā no kontrolējamo vielu izraisītas psihozes un citiem uzvedības traucējumiem ārstējies 1901 cilvēks, no tiem vecumā līdz 17 gadiem – 123 cilvēki (visvairāk no inhalantu un kannabis grupas [marihuāna, hašišs un sintētiskie kanabinoīdi] kontrolējamo vielu lietošanas), bet vecumā no 18 līdz 29 cilvēkiem – 516 cilvēki (visvairāk no opioīdu [heroīns, metadons, fentanils, tramadols, burprenorfīns] un kannabis grupas kontrolējamo vielu lietošanas).
VID Muitas pārvaldes veiktie kontroles pasākumi liecina, ka pēdējos gados būtiski pieaudzis tieši pasta sūtījumu skaits, ar kuriem cenšas Latvijā iepludināt dažādas narkotiskās vielas.
Liela daļa narkotisko vielu kontrabandas tiek atklāta, tieši pateicoties profesionālajai kinologu un muitas darba suņu sadarbībai.
Šobrīd aktīvajā muitas dienestā ir 37 darba suņi, no kuriem 20 specializējušies tieši narkotisko vielu meklēšanā un piedalījušies 90% no visiem narkotisko vielu atklāšanas gadījumiem.
"Pēdējās tendences liecina par to, ka jaunieši uzskata, ka šis narkotiku pasūtīšanas ceļš internetā un sūtot un saņemot pa pastu, ir pats drošākais, un
varbūt viņu rīcībā ir nepilnīga informācija, un viņi domā, ka mēs nespēsim cīnīties un nespēsim šos gadījumus atklāt," teica Podiņš.
Viņš piebilda, ka Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvalde nolēmusi pārdalīt spēkus, lai pasta sūtījumu pārbaudei varētu pievērst vēl lielāku uzmanību.
Podiņš uzskata, ka bez sabiedrības iesaistīšanās policijai būs grūti cīnīties ar narkotiku izplatību jauniešu vidū. Piemēram,
kādā skolā direktors nav atļāvis policijai ierasties ar suni un pārbaudīt narkotiku klātbūtni tajā.
Esot gan arī ļoti atsaucīgas skolas. Bijuši pat gadījumi, kad pēc izglītības iestādes apmeklējuma kāds jaunietis zvana un informē par to, ka skolas biedri tiek vervēti narkotiku izplatīšanai.
Podiņš aicina zvanīt Nodokļu un muitas policijai uz uzticības tālruni 80009070 ar jebkādu informāciju par mēģinājumiem izplatīt narkotikas.
Narkologs Jānis Strazdiņš raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja, ka pēdējā laikā viņa pacientu skaits pieaug un ir jūtams, ka pieaugusi arī narkotisko vielu pieejamība. Īpašu satraukumu viņš pauda par jaunām sintētiskajām narkotikām, kas ir heroīna aizvietotājs. "Tam ir ļoti augsta mirstība. Cilvēks nezina, ko pērk," norādīja Strazdiņš.
Viņš uzsvēra, ka valsts mērogā ir pēdējais laiks sākt domāt par narkotiku lietošanas apkarošanu, jo sintētiskās narkotikas ir ļoti mazas, un tās var viegli noslēpt.
"Mēs esam ļoti bīstamā situācijā!" uzsvēra narkologs.
Savukārt atkarību terapeits Māris Ķirsons uzskata, ka bērnus vispirms ir jāizglīto par to, kā priecāties bez alkohola un narkotiskajām vielām, ka cīnīties ar savām problēmām un apzināties savu vērtību - ka viņi ir daudz vairāk vērti nekā narkotikas.
"Ja bērniem netiek dota informācija, kas notiek, jau līdz trešajai klasei viņi informāciju iegūst uz ielas," skaidroja Ķirsons.
Tāpat liela nozīme esot arī tam, ko vecāki demonstrē saviem bērniem - piemēram, ka svētki nozīmē lietot alkoholu vai ka kaut ko ir jāuzsmēķē.
Arī Ķirsons uzsvēra valsts iejaukšanās nepieciešamību skaidrojošajā darbā bērniem.
Bērnu slimnīcas atkarību profilakses speciālists Nils Konstantinovs arī uzskata, cīnīties ar izplatīšanu ir svarīgi, bet vēl svarīgāk - novērst cēloņus. Tādēļ Bērnu slimnīcā uzsākta programma, lai palīdzētu pusaudžiem ar atkarībām, kad problēma vēl ir sākumstadijā. Pusaudžu vecumā raksturīgas virkne psiholoģisku, emocionālu un sociālu problēmu, un atkarību veidošanās gadījumā tās nedrīkst atstāt novārtā. Uzmanību bērniem un viņu nodarbēm speciālisti aicina pievērst īpaši vasarā, kad parādās daudz brīvā laika.