VID: Kopumā Latvijā alkohola kontrabandas apmēri nav lieli

Kopumā Latvijā alkohola kontrabandas apmēri nav lieli un arī situācija ar nelegālo cigarešu īpatsvaru uzlabojas, Latvijas Radio atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors, ģenerālis Kaspars Podiņš.

 “Pagājušā gadā mēs izņēmām 112 000 litru alkoholisko dzērienu, 2018. gadā bija 93 000 litru. Vairāk nelegālās dziras tiek ražotas pie mums uz vietas. Kandžas aparātus var iegādāties tirgū, bet tos nevar izmantot. Aktuāla tēma mums ir kontrabandas spirts no Polijas, kā tas bija arī šajā gadījumā,” norādīja Podiņš.

VID: Kopumā Latvijā alkohola kontrabandas apmēri nav lieli
00:00 / 03:43
Lejuplādēt
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta pārstāve Dina Spūle uzvēra, ka no likuma viedokļa ir panākts viss, lai sods par šādu nodarījumu būtu pietiekami bargs, un krimināllikums paredz kriminālatbildību.

“Attiecībā uz normatīvo regulējumu jāsaka, ka ir visi līdzekļi izmeklēšanas iestādei, lai noskaidrotu patiesību un sauktu vainīgos pie atbildības. Jāmin, ka 2015. gadā šajos pantos arī tika veiktas izmaiņas, ņemot vērā šāda nodarījuma bīstamību. Ja šāda nelikumīga alkoholisko dzērienu realizācija un izgatavošana notiek lielā apmērā, tad 2015. gadā likumdevējs ir pacēlis sodu. Tā kā arī par bardzību ir padomāts,” atgādināja Spūle.

Kaspars Podiņš akcentēja, ka nelegālais alkohols, salīdzinot ar kontrabandas cigaretēm Latvijā, ir salīdzinoši mazāka sērga.

VID aprēķini liecina, ka 67% no nelegālajām cigaretēm tiek ievestas Latvijā no Baltkrievijas. Tomēr arī šajā ziņā situācija lēni, bet uzlabojas.

“Salīdzinot ar 2018. gadu, kad nelegālais cigarešu apjoms Latvijā bija 19,5%, tad 2019. gadā ir samazinājums līdz 14,1%. Salīdzinājumam varu pateikt, ka 2014. gadā Latvijā nelegālās cigaretes bija 35%. Tātad tendences ir visnotaļ iepriecinošas,” sacīja Podiņš.

To apstiprina arī skaitļi. Pagājušā gadā VID izņēma vairāk nekā 14 miljonus nelegālo cigarešu un tabaku. Nelegālo cigarešu samazinājuma ziņā Latvija apsteigusi tādas valstis kā Grieķiju, Īriju, Lielbritāniju un Lietuvu, kur situācija šajā jomā ir sliktāka, un pietuvojusies Francijai un Kiprai.

Podiņš gan uzsvēra, ka ir, uz ko tiekties, jo ir valstis, kur nelegālo cigarešu apjoms ir ap 10%. Piemēram, Igaunijā un Somijā.

Kaspars Podiņš gan ir skeptisks par tālāko situācijas uzlabošanos, jo no šī gada maija Latvijā ir aizliegts tirgot mentola cigaretes un jau ir parādījušies pirmie gadījumi, kad šīs cigaretes tiek ievestas nelegāli. Tas nozīmē, ka organizētajai noziedzībai ir jauns tirgus, uz ko strādāt, jo pieprasījums ir liels. Pagājušā gadā oficiāla mentola cigarešu tirdzniecība sasniedza pat 17% no kopējā apjoma. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt