Dienas ziņas

Kulturālo kartupeļu lauku apēd kolorādo vaboles

Dienas ziņas

Noslēdzies Dziesmu un deju svētku citādais gājiens

Arī šosezon vēžotāji pārkāpj noteikumus

Vēžotāji arī šajā sezonā pārkāpj noteikumus

Kamēr šīs vasaras ilgstošais karstums un tropiskās naktis ūdenstilpēs mītošajām zivīm ir apgrūtinājums, tikmēr vēžveidīgo populācijai šis ir pateicīgākais laiks. Sākoties sezonai, vides inspektoriem ir bažas par noteikumu neievērošanu.

Vēžotāji arī šajā sezonā pārkāpj noteikumus
00:00 / 03:48
Lejuplādēt

Šogad Latvijā ir par vienu vēžošanas vietu vairāk – tagad spīļainos atļauts ķert arī aptuveni sešu kilometru garā Svētupes posmā Salacgrīvas pusē. Kopumā Latvijā licencētu vēžošanas vietu gan nav daudz – tikai sešas. 

"Svētupe ir viena no tām bagātākajām upēm ar vēžiem. Jau izsenis tas vēzis ir no cilvēku darbības un bezdarbības rezultāta ievazāts no Primmas ezera," stāstīja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedriskais vides inspektors Jānis Ozoliņš.

Vides inspektoriem sezona gan sākusies, visai bieži ķerot likumpārkāpējus. 

"Cilvēki, kuri nav iepazinušies ar noteikumiem, mēģināja arī Svētupē ar murdiem ķert. Tas diemžēl nav atļauts, un nākas maksāt bargus sodus," atzina VVD vides inspektors Zigmārs Dancis.

"Ir cilvēki, kuri trāpās jau otro reizi mēneša laikā, kas ir rūpnieciskā zvejā pieķerti jau. Kopumā sabiedrība sāk saprast, ka tomēr ir jāievēro noteikumi, kas ir rakstīti gan makšķerēšanā, gan vēžošanā," piebilda Ozoliņš.

Resursu kontrolē Vidzemē atrasti pat ilgstoši ūdenī turēti murdi, kuros saķertie vēži jau ir sapuvuši. Vides inspektori atzina – bieži vien tie, kuri noteikumus pārkāpj, to gan paši apzinās.   

“Katram vēžotājam pie katras ūdenstilpes ir rūpīgi jāapskatās noteikumi, jo tie var stipri atšķirties. Salacas upē varam vēžot ar murdiem, kas ir rūpnieciskā vēžošana, bet Svētupē ar murdiem ir aizliegts. Drīkst tikai ar krītiņiem. Krītiņš ir tāds līdz 60 centimetriem liels [tīkliņa]  disks, ko ielaiž ūdenī, uzliek barību, vēzis uzrāpjas virsū un tad ceļ ārā," klāstīja Dancis.

Par vēžošanas noteikumu neievērošanu var piemērot sodu līdz pat 350 eiro fiziskai personai. VVD vēl piebilda – par loma izmēru, apjomu un to paturēšanu noteikumi arī katrai vēžu sugai ir atšķirīgi. 

"Gads ir saulains, silts, labvēlīgs. Barības bāze ir pietiekama –  viņi ļoti ātri aug, vairojas. Ja nebūtu licencēta vēžošana, tad par daudz – populācija savairojas, iemetas slimības, ir vēžu mēris, un tad vispār no visas ūdenstilpes vēži pazūd," sacīja Dancis.

VVD atgādināja – aizliegts ķert vēžus alās un slēptuvēs. Platspīļu un šaurspīļu vēžus atļauts ķert vien laikā no jūnija līdz augustam. Šajā sezonā ir uzsāktas jau piecas administratīvās lietvedības un izņemti vairāk nekā 100 nelikumīgi vēžu ieguves rīki. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt