Panorāma

Vecpiebalgā vētra noposta mājām jumtus

Panorāma

Pieaug Krievijas militārā aktivitāte Baltijas jūrā

Saulkrastos novērš negaisa sekas

Vētra Saulkrastiem radījusi zaudējumus vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā

Spēcīgā vēja seku likvidācijas darbi Saulkrastos arvien turpinās un tiek lēsts, ka negaisa radītie zaudējumi varētu būt vairāku desmitu tūkstošu apmērā. Pašvaldība apsver iespēju palīdzību prasīt valstij.

Saulkrastu mērs Ervīns GrāvītisEdgars Kupčs
  “12.augusts, gada karstākā diena, noslēdzās ar diezgan spēcīgu vētru, spēcīgām vēja brāzmām 20 minūšu garumā. Stipri ir cietušas kāpas, koki. Bija pat paralizēta transporta satiksme uz vienu mirkli,” pastāstīja Saulkrastu mērs Ervīns Grāvītis (Nacionālā apvienība).

  Pašlaik galvenās problēmas esot novērstas, tomēr, lai intensīvāk strādātu pie vētras seku novēršanas, tiek iesaistīti papildu spēki. Arī iedzīvotāji var vērsties pašvaldībā, ja nepieciešama kādu zaru nozāģēšana vai izvākšana.

  Vētras seku likvidēšanas izmaksu apmērs vēl nav zināms, bet Grāvītis lēš, ka kopējā summa varētu būt mērāmas vairākos desmitos tūkstošos eiro.

  Pirmdien saistībā ar vētras postījumiem Saulkrastu novada domē sanāca īpaša komisija.

  Sestdienas negaiss Saulkrastos nav saudzējis ne vecus, ne jaunus kokus, ne lepnus, ne vienkāršākus namus. Sadragāti jumti, žogi un automašīnas, izpostīti košumkrūmi un puķu dobes. Līdz ar elektrības pārrāvumiem izskaloti arī daži ceļi.

  Iedzīvotāji saka – viss griezies riņķī. Kas vētrai prasījis dažas sekundes, cilvēku rokām nav labojams vairāku dienu laikā. Saulkrastu iedzīvotājai Zanei viena no ēkām nav apdrošināta, un tieši tai uzgāzusies simtgadīga priede.

  “Šis koks nogāzās šeit sētā, un tad tur pie pagraba. Vispār drausmīgi. Un mājai iztaisīja šitādu caurumu. Man šis īpašums nav apdrošināts, bet šitā māja ir apdrošināta,” stāstīja Zane.

  Turpat kaimiņos Jurim priede sagāzusi žogu ar visiem stabiem.

  “Bija žogs. Koks gāzās, visu žogu nogāza. Pašvaldībai nezvanījām. Viņiem pietiek problēmas. Citiem elektrības, uz mājām uzgāzās, mājas sabojāja - lielāki zaudējumi nekā žogs,” sacīja Juris.

  Saulkrastu viesnīcas pagalmā negaiss nogāzis piecpadsmit kokus. Viens no tiem krītot uzgāzies dambriežu nožogojumam. Vispārējo apjukumu izmantojusi dambriežu mātīte Otēlija. Viņu gandrīz diennakti meklējis gan viesnīcas personāls, gan kaimiņi.

  “Beidzās viss labi, palīdzēja mums arī kaimiņi, zvanīja un teica, kurā pusē viņu ir redzējuši. Kaimiņi palīdzēja, un mēs dzinām viņu uz šo pusi, viņa atrada ceļu un laimīgi tikusi atpakaļ,” pastāstīja viesnīcas vadītāja Ina Uvarova.

  Daļa kritušo koku jau nozāģēta. Iedzīvotāji to dara gan saviem spēkiem, gan algo tehniku.

  Tikmēr sociālo tīklu vietnēs aktualizējies jautājums – vai iedzīvotāji drīkst zāģēt kokus bez pašvaldības atļaujas un kurš drīkst izmantot koksni.

  “Šī tiešām ir ārkārtas situācija. Šos bīstamos kokus, kas apdraud īpašumu vai dzīvību, drīkst cirst. Vienkāršotā veidā vajadzētu fotofiksēt šo negadījumu un iespēju robežās, kad tas ir iespējams, informēt par to pašvaldību,” skaidroja Grāvītis.

  Koksni iedzīvotāji drīkstot izmantot. Taču, tā kā zarus pašlaik aizliegts dedzināt, tie jāsaliek ceļa malā un jāziņo pašvaldībai, lai tā savāc.  

  Pašvaldībā neizslēdz, ka varētu palīdzēt arī privātpersonām. Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā saka – šis ir gadījums, kad pašvaldība var pretendēt uz budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

  “Ja viņi konstatē, ka ir lietas, ko viņi paši saviem spēkiem nevar izdarīt, ir nodarīti ēkām kādi nopietni bojājumi, ko paši saviem spēkiem nevar sakopt, atbrīvot ielas vai saremontēt ēkas, tad šis iesniegumus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ir domāts – vētrām, postījumiem, sniegiem, lietiem un plūdiem,” norādīja ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA).

  Pašvaldībā saka – negaisa laikā izskaloti gan tilti, gan celiņu braucamā daļa. Postījumu apmērs esot ievērojams. Kad viss tiks aprēķināts, dome lems, vai prasīt valsts atbalstu novada sakopšanai.

  Jau vēstīts, ka Saulkrasti spēcīgajā vējā cieta īpaši – bija pazudusi elektrība, nekursēja sabiedriskais transports, daudzviet sagāzušies koki, bojājot īpašumus.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti