Veterinārārsti: Suņu īpašnieki reti apzinās savus pienākumus, ja suns kādu sakož

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai arī Latvija ir no trakumsērgas brīva valsts, tomēr ik gadu gan Pārtikas un veterinārais dienesta (PVD), gan veterinārārstu redzeslokā nonāk gadījumi, kad suns uzbrūk cilvēkam. Veterinārārstu biedrība vērtē, ka dzīvnieku īpašnieki reti apzinās savus pienākumus, ja suns kādu sakož.

Veterinārārstu biedrība: suņu īpašnieki reti apzinās savus pienākumus, ja suns kādu sakož.
00:00 / 05:18
Lejuplādēt

Anna Rozenfelde dzīvo Dreiliņos un stāsta par kaimiņu suni: “Manu kaimiņu suns mani sakoda. Tāpat šis suns manu bērnu sakoda pirms 10 gadiem manas mājas teritorijā.”

Aprakstītais negadījums noticis aizvadītajās brīvdienās. Šoreiz Anna ziņojusi policijai, un pie mediķiem fiksēts suņa kodums. Viņa patlaban piesardzības dēļ saņem potes pret trakumsērgu, kas ir nepatīkamas un izraisa arī blaknes – sliktu dūšu un tirpoņu. Taču cietusī varētu arī nevakcinēties, ja suņa saimnieks uzrādītu kādu apliecinājumu, ka suns ir vesels.

“Man personīgi tas kodums tagad ir divi zilumi. Taču nepatīkamākais ir risks, kas saistīts ar trakumsērgu, un suņa īpašnieka attieksme. Suņi mēdz izbēgt no sētas un mēdz uzvesties tā, kā viņi uzvedas. Taču suņu saimnieku uzdevums ir uzņemties šo atbildību, ja kaut kas tāds ir noticis, un nākt pretī cietušajam, nevis rīkoties, kā šobrīd mūsu kaimiņi, kas šo situāciju uztver  kā nebūtisku negadījumu. Viņš neuzrāda potēšanas pasi un vienlaikus drosmīgi apgalvo, ka trakumsērgas pote jums nav jātaisa, jo mums viss ir kārtībā. Varbūtība [saslimt] ir minimāla, bet es domāju – neviens to varbūtību negribētu piedzīvot,” stāsta Rozenfelde.

Tikmēr Annas kaimiņš, suņa saimnieks Ēriks norāda, ka cietusī, pieprasot dzīvnieka potēšanas pasi, viņam nav uzrādījusi koduma vietu. Un arī neviens mediķis pie viņa neesot vērsies ar lūgumu uzrādīt kādu dokumentu par suņa veselību.

“Viņš viņu nesakoda, viņš viņai mazliet ieknieba kājā. Sunim ir visas potes, viņš nav agresīvs vai traks. Visi dokumenti ir kārtībā, un es nesaprotu, kāpēc man tie vispār būtu jāuzrāda. Tad, ja man būtu zvanījis kāds ārsts, ka viņa pie ārsta ir vērsusies un tāda vajadzība ir, tad es tos dokumentus nofotogrāfētu un aizsūtītu. Ja viņa man būtu uzrādījusi tā koduma pēdas, ka patiešām ir sakosts, nevis tikai kaut kāds zilumiņš uztaisīts, ja tur vispār kaut kas ir. Es viņai pateicu, ka suns ir sapotēts un nav traks. Mums Rīgā vispār trakumsērgas nav. Tas, ka suns bija izšmaucis ārā no sētas, tas ir fakts, to es nenoliedzu. Tagad sarunājām, ka mēs uzstādīsim voljeru un tur viņu pārsvarā arī turēsim,” saka suņa saimnieks Ēriks.

Pēc suņa uzbrukuma gadījuma vienmēr par notikušo jāziņo pašam suņa saimniekam. Tāpat jāvēršas pie dzīvnieka veterinārārsta, kas izvērtē situāciju. Un gadījumos, ja saimnieks to nedara, tad par suņa veselību var vaicāt arī pats cietušais. Turklāt tikai ar potēšanas pasi nepietiek, ir jāsaņem izziņa no vetārsta.

“Attiecīgi šis dzīvnieks jāuzrāda klīniskai izmeklēšanai veterinārārstam. Tas dzīvnieka īpašniekam būtu jāizdara 24 stundu laikā. Ja šis suns ir laikā un atkārtoti vakcinēts, dakteris pieņems lēmumu,” skaidro PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākā eksperte Tatjana Ribakova.

Ribakova papildina, ka arī tad, ja suns nav vakcinēts, tas nenozīmē, ka vetārsts automātiski suni likvidēs. Dzīvnieka īpašnieks tāpat var izvēlēties 10 dienu novērošanu.

Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore vērtē, ka vidēji gadā katra veterinārārsta prakse izsniedz vienu šādu izziņu par suņa veselību pēc uzbrukuma. Tomēr dzīvnieku īpašnieki reti apzinās savus pienākumus, ja suns kādu sakož. Konopore arī norāda, ka

Latvija patlaban ir no trakumsērgas brīva valsts, taču tas risku neizslēdz.

“Latvija ir no trakumsērgas brīva statusa valsts tikai tāpēc, ka PVD ik gadu kaisa orālās vakcīnas meža zvēriem pierobežas zonās. Un tiešām Krievijā un Baltkrievijā šajās zonās tā trakumsērga ir, un no šīm valstīm nereti tiek ievesti dzīvnieki ar falsificētiem dokumentiem, tostarp par trakumsērgas vakcīnu dzīvniekam. Līdz ar to skatīties uz to, ka trakumsērgas pie mums nav un nevar būt, ir ļoti netālredzīgi un aplami,” atklāj Konopore.

PVD norādītos pienākumus, kā jārīkojas agresīva suņa īpašniekam, nosaka Ministru kabineta noteikumi par trakumsērgas profilakses un apkarošanas kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti