Vēsturnieki sola atklāt «čekas» darbības sistēmu

Atklāsim sabiedrībai visu sistēmu: no bandiniekiem līdz pat pavēļu devējiem Kremlī - šādu apņemšanos trešdien pauda vēsturnieki pirmajā LPSR Valsts drošības komitejas jeb čekas zinātniskās izpētes komisijas sēdē. Zinātnieki uzsver – pagātnes procesus nevajadzētu primitivizēt, tāpēc sola iegūto informāciju skaidrot regulāri un sabiedrībai saprotamā valodā.

Pirmajā sēdē gan tikai parakstīts ar Izglītības un zinātnes ministriju saskaņotais nolikums un komisijas darba reglaments. Tomēr darbi jau esot iesākti, un gada beigās tiks publiskots līdz šim veiktās čekas darbības izpētes kopsavilkums.

Pēc tam līdz 2018. gada vidum komisija pētīs čekas maisu saturu, lai, to publiskojot, sabiedrība bez personvārdiem uzzinātu arī par blakusapstākļiem, kas personas vainu var gan pastiprināt, gan noliegt.

Bez VDK kartotēkā atrodamās informācijas komisija mēģinās iegūt papildu dokumentus arī no Krievijas, tomēr lielākas cerības saistās ar Lietuvas un Igaunijas valsts arhīviem. Pētnieciskajam darbam ārvalstīs, kā arī administratīvo resursu iegādei vajadzīgo finansējumu komisija lūgs nākamgad. Budžeta līdzekļi gan nepieciešami arī līdz decembra beigām plānoto kopsavilkumu izdošanai, un šo naudu vēl no šā gada budžeta apsolījusi izglītības un zinātnes ministre. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti