Vēsturniece: Baltijas ceļam izdevās atstāt iespaidu uz Rietumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kā jebkura akcija tajā laikā, Baltijas ceļš bija vērsts divos virzienos – uz Rietumiem un uz Maskavu. Pirmajā gadījumā akcijai izdevās atstāt iespaidu un pārliecināt Rietumus par Baltijas valstu nodomiem par neatkarību. Taču uz Kremli tas neatstāja tik lielu ietekmi, bet drīzāk nosodījumu, intervijā Latvijas Radio norāda vēsturniece Daina Bleiere.

„Viens [virziens] bija vērsts uz Rietumiem: pārliecināt, ka Baltijas valstu neatkarība - tas ir nopietni. Domāju, šajā ziņā tas šo mērķi sasniedza – tas atstāja lielu iespaidu, ka tā bija miermīlīga akcija, apvienoja trīs Baltijas valstis un ka tajā piedalījāt simtiem, tūkstoši un miljoniem cilvēku,” norāda vēsturniece.

No otra puses, Baltijas ceļš bija signāls Maskavai. „Kā Maskava šo signālu novērtēja, to mēs redzējām pēc trīs dienām, kad Maskava pieņēma oficiāli nepublicētu lēmumu par stāvokli Baltijas republikās, kurā nosodīja šo pasākumu kā nacionālistisku histēriju. No šā viedokļa, ja šī pasākuma mērķis bija ietekmēt PSRS vadību, varētu teikt, ka tas pārāk lielu iespaidu neatstāja,” skaidro Bleiere.

Tāpat vēsturniece norāda atšķirīgo Baltijas ceļa dalībnieku izpratni par brīvību: „Jā, Baltijas ceļa lozungs bija brīvība, bet toreiz arī netika precīzi pateikts, ko mēs ar brīvību domājam. Dažādi cilvēki atšķirīgi brīvību izprata dažādi: daži ar to saprata pilnīgu neatkarību, citi – autonomiju PSRS ietvaros. Tas, ko mēs saprotams ar brīvību, nebija tik precīzi nodefinēts, jo katrs cilvēks dažādi izprata.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti