Cīņa starp Alberta ielas 9 mājas iedzīvotājiem par lifta izbūvi ilgst jau gadiem. Daļa iedzīvotāju liftu vēlas, bet daļa ne.
Namu cēlis slavenais arhitekts Konstantīns Pēkšēns, bet interjeru radījis Eižens Laube.
“Te ir otra ieeja pagrabā. Un ironiski, ka visi šie pagraba īpašnieki ir parakstījušies par liftu,” stāsta mājas īpašnieku biedrības pārstāve Brigita Siliņa.
Biedrībā liftu nevēlas neviens, tomēr piektā stāva kaimiņš, savācot pagrabstāva un pirmā stāva dzīvokļu īpašnieku parakstus, ir tā izbūvi pasūtījis.
Nacionālā kultūras pieminekļu pārvalde atļauju to darīt ir devusi. Bet Brigita un domubiedri ar to nav mierā – plānots izbūvēt liftu ar metāla šahtu kāpņutelpas vidū.
“Šim namam tagad ir valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka šeit ir ļoti daudz oriģinālu detaļu. Tādēļ mēs viņu vispār saņēmām. Bet, ja šīs oriģinālās detaļas tiks sazāģētas, mainītas. Ja visa telpa tiks pārbūvēta, tā vairs nebūs unikāla būve. Tas arī nebūs valsts nozīmes kultūras piemineklis. Mainīsies šī nama vēsturiskā nozīme, un vide tiks degradēta. No mākslas viedokļa,” skaidro Brgita.
Savu artavu cīņā pret lifta izbūvi devuši arī vairāki arhitekti, kuri saprot Brigitas sašutumu.
Vizuāli ar oriģinālajām detaļām pieblīvēto telpu aizklās metāla šahta. Arī cilvēku ar invaliditāti biedrība “Apeirons” teikusi savu vārdu - cilvēkiem ar invaliditāti lifts nav pieejams, jo, lai iekļūtu liftā, ir jāmēro trīspadsmit augsti pakāpieni un jātiek cauri ļoti šaurām durvīm, kas šajā vietā bez asistenta nav iespējams.
Brigita stāsta, ka kaimiņu, kurš vēlas liftu izbūvēt, izglābis viens paraksts. Šo parakstu sniegusi kādas dzīvokļa īpašnieces it kā pilnvarota persona. Bet, sazinoties ar īpašnieci, Brigita noskaidroja, ka viņa šādu personu nav pilnvarojusi un ir pret lifta izbūvi.
“Mēs tagad iesniedzām vēl vienu aptauju, kur ir redzams, ka nav 100% visu iedzīvotāju paraksti. Skatīsimies, kāda būs atbildīgo iestāžu reakcija. Jo reāli, ja tas netiek ievērots, tad netiek ievērots arī likumā noteiktais,” norāda Brigita.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde savā nostājā ir nelokāma. Rīgas pilsētas būvvalde maijā lūdza pārskatīt izsniegto atļauju lifta izbūvei. Bet pārvalde savu lēmumu nemainīja.
Pārvaldes pārstāve Elvita Ruka stāsta, ka šis konflikts iedzīvotājiem jārisina savā starpā.
“Pārvaldei nav iemesla aizliegt liftu, ja iedzīvotāji to grib. Speciālisti apskatot konstatēja, ka iegūstamais labums ir lielāks nekā zaudējumi. Problēmas sākās tad, kad sākās nesaskaņas iedzīvotāju starpā. Arī šobrīd ir tā, ka vairums iedzīvotāji šo liftu grib, tikai viņi tik aktīvi necīnās. Un ir parādījušies daži, kas negrib. Tad situācija tiek pavērsta pret liftiem kopumā vēsturiskās ēkās. Un tas ir absurds. Rīgas centrs jau tā paliek tukšāks. Un viņš paliks vēl tukšāks, ja būs tik drastiski noteikumi,” stāsta Ruka.
Pārvaldei nav iebildumu arī pret variantu, ko vēlas Brigita un viņas domubiedri – ēkas ārpusē izbūvēt liftu, kas būtu pieejams arī iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem.
Bet atkal – tad iedzīvotājiem pašiem par to jāvienojas un jāveic jauns pasūtījums.
Šobrīd būvdarbi ir apturēti. Rīgas pilsētas būvvalde sākotnēji tos apturēja, balstoties uz iedzīvotāju sūdzībām, ka būvdarbi negatīvi ietekmē pašu ēku – rodas plaisas.
Vienā dzīvoklī no griestiem pat izkritis gabals.
“Konstatējām to, ka pagrabstāva telpas ir neapmierinošā stāvoklī. Konkrēti pārsegumi – metāla sijas. Un iepriekš saskaņotajā dokumentācijā tika iesniegts papildus tehniskās apsekošanas atzinums tikai par pagrabstāva telpas daļu, kas atrodas zem kāpņu telpas, kurā ir paredzēti būvdarbi. Tagad inspektori secināja, ka viss pagrabs un pagrabstāva pārsegumi ir neapmierinošā stāvoklī,” stāstīja būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.
Šobrīd būvniecības ierosinātājam ir nosūtīta vēstule ar prasību izstrādāt un iesniegt būvvaldē tehnisko apsekošanu par visām pagrabstāva telpām. Tikai pēc tam būvvaldē lems par to, vai būvniecību drīkst turpināt vai jāveic papildu sagatavošanas darbi.
Tomēr arī būvvaldē atzīst, ka vienīgais ceļš, kā šo būvniecību apturēt vai veikt mājas ārpusē, ir vienošanās kaimiņu starpā.