Rīta Panorāma

Vecgada koncerts 50.-80. gadu stilā VEF kultūras pilī gada pirmspēdējā dienā

Rīta Panorāma

Rīgas Ziemassvētku koncerti Ķīpsalā. Intervija ar grupu «Tautumeitas»

Intervija ar Latvijas Republikas vēstnieku Amerikas Savienotajās Valstīs Andri Teikmani

Vēstnieks ASV: Risks Latvijai nonākt «pelēkajā sarakstā» – joprojām augsts

Joprojām ir augsts risks, ka Latvija noteiktajā laikā neievieš Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas ekspertu padomes "Moneyval" rekomendācijas tā sauktās netīrās naudas apkarošanā un tādējādi riskē nonākt tā sauktajā pelēkajā sarakstā. To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Latvijas vēstnieks Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) Andris Teikmanis.

Pēc viņa teiktā, Latvijai atlicis aptuveni pusgads, lai izpildītu "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu rekomendācijas.

Tas ir "ārkārtīgi" īss laiks, un Latvijai ir jādara viss iespējamais un arī neiespējamais, lai šīs rekomendācijas noteiktajā laikā izpildītu un sakārtotu valsts finanšu sektoru, sacīja Teikmanis.

Pēc viņa sacītā, ja Latvija noteiktajā laikā nesakārtos savu finanšu sektoru, tad valsts riskē nokļūt tā sauktajā pelēkajā sarakstā. Tas izpaustos ne tikai ar fizisku personu problēmām, piemēram, norēķināties ar kredītkarti Vācijā – tas var atstāt negatīvu ietekmi uz Latvijas eksportu.

"Tas, ja jūsu kredītkarte netiks pieņemta Vācijā, tas būs mazākais no ļaunumiem. (..) Samazināsies mūsu eksports, jo vienkārši būs apgrūtinātas transakcijas samaksai par piegādēm.

Tas ļoti būtiski ietekmēs visu mūsu tautsaimniecību," brīdināja vēstnieks.

Jautāts, vai Latvija līdz šim darījusi pietiekami daudz rekomendāciju ieviešanā, vēstnieks norādīja, ka vērtējumi ir dažādi. Arī par to, kā notiek "ABLV Bank" pašlikvidācija. ASV ir samērā kritiskas un pašlaik ļoti cieši seko līdzi, kā tiek organizēts "ABLV Bank" pašlikvidācijas process, cik tas ir caurspīdīgs, kas šajā procesā tiks atklāts un vai kāda lieta nonāks līdz tiesai.

KONTEKSTS:

Ar kritisku vērtējumu Latvijas institūciju spējām novērst naudas atmazgāšanu un ierobežot masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansētājus augustā klajā nāca Eiropas Padomes ekspertu komitejas "Moneyval" naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas eksperti. Tādēļ valstij noteikts pastiprinātas kontroles režīms, kas nozīmē, ka, nespējot uzlabot naudas atmazgāšanas kontroli, Latvija var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā. 

"Moneyval" prezidents Telesklafs augustā uzsvēra, ka Latvijas institūcijām jau tuvākajā laikā ar darbiem jāapliecina savas spējas apkarot finanšu noziegumus. "Tas, ko mēs sagaidām īsā laika posmā, ir vairāk rezultātu. Tas nozīmē vairāk izmeklēšanas, prokurorus, kas pieceļas, sāk darīt savu darbu un noved lietas līdz tiesai. Mēs vēlamies redzēt uzraugus, kas drosmīgāk vēršas pret neatbilstošiem cilvēkiem, pret cilvēkiem, kas pārbauda likuma robežas un noziedzniekiem raida ļoti skaidru signālu, ka viņi Latvijā nav gaidīti," teica Telesklafs.

Šis nebija pirmais negatīvais vērtējums Latvijai, runājot par naudas atmazgāšanas apkarošanu. Nepietiekamu kontroli iepriekš pārmeta arī ASV. Pēc ASV Finanšu ministrijas ziņojuma gada sākumā darbību nācās beigt "ABLV Bank", kurai pārmeta  naudas atmazgāšanas shēmas, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai un nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt