Vešņakovs: Līgumu ar iespējamo pilsonības nulles variantu neratificējām mēs, bet nepilsoņus radījāt jūs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvija un Krievija 1991.gadā vienojās par abu valstu attiecību pamatiem, un viens no punktiem bija traktējams kā pilsonības “nulles varianta” garantēšana no abām pusēm. Krievija šo līgumu tā arī neratificēja, taču Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs tagad nepilsoņu institūta radīšanā vaino Latviju.

Vešņakovs LTV7 raidījumā “Bez obid” paziņoja, ka nepilsoņu institūta radīšana “ir tīri Latvijas neizdarība”, ziņo Rus.lsm.lv.

1991.gada janvārī Latvijas un Krievijas līderi Anatolijs Gorbunovs un Boriss Jeļcins parakstīja līgumu par abu valstu attiecību pamatiem, viens no punktiem arī traktējams kā pilsonības nulles variants jeb pilsonības piešķiršana visiem iedzīvotājiem. Latvijas Augstākā Padome līgumu ratificēja ātri, bet Krievijas Augstākā Padome, kuras priekšsēdētāja vietnieks toreiz bija Vešņakovs, to neizdarīja.  

Vešņakovs raidījumā “Bez obid” atzina, ka neatceras, kāpēc vienošanās nav ratificēta.  

Vešņakovs klāstīja, ka vienošanās paredzēja Latvijas iedzīvotājiem tiesības kļūt par pilsoņiem, bet ja viņi to nevēlas – aizbraukt uz Krieviju.  Bet, lai arī Latvija līgumu  ratificēja, “pēc tam to nepildīja”, tāpēc parādījies “milzīgs nesaprotamu subjektu institūts”, paziņoja Krievijas vēstnieks.  

Uz jautājumu, vai daļa atbildības par nepilsoņu statusu nebūtu jāuzņemas arī Krievijai, jo tā nav ratificējusi vienošanos vispār, Vešņakovs paziņoja, ka nav gatavs par to runāt detaļās.

Taču tas, ka Latvija radīja nepilsoņu institūtu, “kas veido Latvijas sabiedrībā  nevajadzīgas parādības, ir tīri jūsu neizdarība”, paziņoja Vešņakovs.   

Līgums par Krievijas un Latvijas starpvalstu attiecību pamatiem parakstīts 1991.gada 13.janvārī, un tas saturēja arī punktu, kas atrunāja turpmāku pilsonības politiku:  

 3. pants

Latvijas Republika un Krievijas Padomju Federatīvā Sociālistiskā Republika uzņemas savstarpējas saistības garantēt personām, kas šā līguma parakstīšanas brīdī dzīvo Latvijas Republikas teritorijā un Krievijas Padomju Federatīvās Sociālistiskās Republikas teritorijā un tagad ir PSRS pilsoņi, tiesības saglabāt vai iegūt Latvijas Republikas vai Krievijas Padomju Federatīvās Sociālistiskās Republikas pilsonību atbilstoši viņu brīvai gribai.

Augstās Līgumslēdzējas Puses garantē saviem pilsoņiem neatkarīgi no viņu nacionalitātes vai citām atšķirībām vienādas tiesības un brīvības.

Konkrētie pilsonības jautājumi, kas interesē abas Puses, tiks saskaņoti īpašā divu pušu nolīgumā, balstoties uz starptautisko tiesisko normu pamatiem.

 (Avots: Likumi.lv)

Latvijā toreiz izskanēja, ka šo pantu var traktēt kā Latvijas apņemšanos ieviest pilsonības nulles variantu, bet līgums tika ratificēts jau nākamajā dienā, 1991.gada 14.janvārī. Krievija to nekad nav izdarījusi un pēc desmit gadiem ratifikācijai atvēlētais termiņš beidzies.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti