Sadaļas Sadaļas

Veselības nozares dienesti prasa «Aizliegtajam paņēmienam» atsaukt Covid-19 antivielu sižetā pausto informāciju

Veselības ministrija (VM), Imunizācijas valsts padome, Zāļu valsts aģentūra un Slimību profilakses un kontroles centrs ir oficiāli vērsies pie raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" veidotājiem, Latvijas Televīzijas un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, lūdzot atsaukt 29. marta raidījumā pausto informāciju par imunitātes līmeņa pret Covid-19 noteikšanu pēc antivielu daudzuma organismā personām pēc vakcinācijas, salīdzinot vakcīnu efektivitāti, informēja VM.

Iestāžu speciālisti norādīja, ka raidījumā sniegtā informācija ir ne tikai maldinoša, bet arī zinātniski nepamatota un vienlaikus sabiedrības veselību apdraudoša.

"Antivielu līmeņa daudzuma organismā noskaidrošana nesniedz pilnvērtīgu informāciju par vakcīnas pret Covid-19 nodrošināto aizsardzību pret slimību. Vakcīnas cilvēka organismā stimulē gan antivielu veidošanos, gan arī šūnu imunitāti, kas ir vienlīdz nozīmīgi kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19," norādīts iestāžu paziņojumā medijiem.

Vakcīnu klīniskajos pētījumos galvenais vakcīnu efektivitātes rādītājs ir laboratoriski apstiprināti simptomātiski Covid-19 gadījumi, salīdzinot šādu gadījumu skaitu pētījuma dalībnieku grupā, kuri saņēmuši Covid-19 vakcīnu, un kontroles grupā. VM norādīja, ka

visas pašlaik Latvijā izmantotās vakcīnas uzrāda pietiekamu efektivitāti visās vecuma grupās, kurās tās tiek izmantotas.

Ministrijā uzsvēra, ka antivielu testi nav apstiprināti, lai vērtētu imūno atbildes reakciju pēc vakcinācijas vai salīdzinātu dažādu vakcīnu efektivitāti – testu klīniskā lietderība šādam nolūkam nav pierādīta.

"Pirmkārt, šādi testi nav standartizēti, atšķiras to jutīgums un specifika. Otrkārt, pašlaik vēl nav zināms, cik daudz antivielu nepieciešams, lai cilvēks būtu pasargāts no jaunas vai atkārtotas saslimšanas ar Covid-19. Tādēļ antivielu testu rezultāti ir grūti interpretējami. Treškārt, antivielu testi nesniedz nekādu informāciju par šūnu imunitāti, kas ir būtiska kopējās imūnsistēmas atbildes reakcijas daļa, jo vakcīnas cilvēka organismā stimulē gan antivielu veidošanos, gan šūnu imunitāti, kurā iesaistītas tādas šūnas kā citotoksiskie T limfocīti jeb galētājšūnas un līdzētājšūnas. Abi šie imunitātes pamata mehānismi ir vienlīdz nozīmīgi kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19," norādīts paziņojumā medijiem.

Ņemot vērā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteikto, ka programmās un raidījumos nedrīkst ietvert saturu, kas apdraud sabiedrības veselību vai varētu radīt nopietnus un smagus tās apdraudējuma riskus, VM, Imunizācijas valsts padome, Zāļu valsts aģentūra un Slimību profilakses un kontroles centrs aicina raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" veidotājus, Latvijas Televīziju un Nacionālo elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomi

izvērtēt pēc būtības raidījumā atspoguļoto informāciju un iespējamās sekas tādā ziņā, ka iedzīvotāji varētu tikt maldināti.

Tāpat tiek aicināts atsaukt raidījumā minēto informāciju, atzīstot antivielu līmeņa pārbaudi un tā saistību ar dažādu ražotāju vakcīnu efektivitāti par maldinošu informāciju.

KONTEKSTS:

"Aizliegtā paņēmiena" eksperimentā pārbaudīja antivielas pēc "Pfizer" otrās vakcīnas un "AstraZeneca" pirmās vakcīnas. "Gulbja laboratorijas" pārbaudē tika secināts, ka pēc "AstraZeneca" vakcīnas antivielu ir mazāk.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome vētīs, vai sižetā nav pieļauti likuma pārkāpumi. Raidījuma veidotājs Guntis Bojārs uzsvēris, ka "AstraZeneca" vakcīnas efektivitāte sižetā netiek apšaubīta, un pārkāpumus nesaredz. Latvijas Žurnālistu asociācija aizstāvējusi raidījumu, sakot, ka politiķu vēršanās pret to nav pieņemama.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska jau iepriekš norādīja, ka antivielu veidošanās mērījumi pēc vakcinācijas pret Covid-19 nesniedz pietiekamus secinājumus par vakcīnas efektivitāti – vai antivielu daudzums ir pietiekams, vai arī ne. Tādējādi "Aizliegtā paņēmiena" eksperiments vienkārši samulsināja cilvēku prātus. Viņa sacīja, ka pret žurnālistiem vērsties neplāno.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt