Rīta Panorāma

Uzstādīta Ņujorkas Rokfellera centra egle

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar veselības ministru (A/P!) Danielu Pavļutu

Veselības ministrs: Covid-19 mājsēde devusi rezultātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirmdien, 15. novembrī, beidzoties mājsēdei un valstī ieviestajiem stingrajiem ierobežojumiem Covid-19 augstās izplatības dēļ, veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" vērtēja, ka tā devusi rezultātu, – saslimstība ir mazinājusies un slimnīcas ir izdevies atslogot.

Ministrs skaidroja, ka mājsēdes laikā cilvēki par vairāk nekā 40% mazināja savstarpējos kontaktus un tas ir devis rezultātus, jo Latvija vairs nav pirmajās vietās saslimstības ziņā un mūsu augstāko punktu pārsniegušas citas valstis. Arī saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju patlaban ir būtiski zemāks nekā tad, kad valdība lēma par stingrajiem ierobežojumiem.

Tāpat ar mājsēdi izdevies uzlabot situāciju slimnīcās, taču vienlaikus ministrs to vērtēja kā grūtu un nopietnu, norādot, ka tā tas būs vēl kādu laiku. Tomēr hospitalizēto skaits ir zemāks nekā augstākajā punktā, līdz ar to slimnīcas ar grūtībām, taču tiek galā.

Samazinoties pacientu skaitam, pagaidām Rīgas slimnīcas var “nedaudz uzelpot”, tomēr ārsti ir piesardzīgi ar prognozēm. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Sirds Ķirurģijas centra vadītājs Pēteris Stradiņš norādīja: “Šī te mājsēde ir devusi savu efektu, viennozīmīgi.  Sākot ar šodienu, kad sākas šie te jaunie regulējumi spēkā, mēs varam gaidīt atkal nelielu lejupslīdes destabilizāciju. Nav pilna pārliecība, ka slimnieku skaits nokritīsies ļoti zems. Līdz pat janvārim, februārim tas slimnīcās saglabāsies augstā līmenī.” 

Tikmēr, vaicāts par valdības nākotnes plāniem stingrāku vai vieglāku ierobežojumu virzienā, Pavļuts uzsvēra, ka viss ir cilvēku rokās, un pieļāva, ka, prātīgi rīkojoties, šie varētu būt arī pēdējie stingrie ierobežojumi. Vienlaikus, ja cilvēki svētkos daudz pulcēsies un Covid-19 saslimstības līkne "parausies uz augšu", tad var nākties pastiprināt ierobežojumus.

Ja mēs būsim prātīgi, nopietnus papildierobežojumus, visticamāk, ieviest nevajadzēs," sacīja Pavļuts.

Runājot par Ziemassvētku tirdziņiem, ministrs norādīja, ka saprot nozari un tās satraukumu par zaudēto peļņu, tomēr norādīja, ka iespēja tirgoties individuāli ārpus tirdziņiem, kur pulcētos lielas cilvēku masas, ir dota.

Viņš arī atzina, ka diskusiju par ļaušanu strādāt ''zaļajā režīmā'' varētu noturēt, taču nedeva tādu solījumu un uzsvēra – pamatā tirgotāju vēlme bijusi strādāt ''sarkanajā režīmā'', kur iespēja iepirkties tiktu dota arī cilvēkiem bez Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikāta, un tā epidemioloģisku apsvērumu dēļ tikusi noraidīta.

Savukārt uz norādi, ka ierobežojumus Ziemassvētku tirdziņiem mēdz saukt par neloģiskiem, Pavļuts atbildēja, ka katra puse grib aizstāvēt savu pozīciju. Viņam kā ministram šķiet loģiski pasargāt no tām nāvēm, kuras iespējams novērst, kā arī pasargāt no novēršamām ciešanām.

Pavļuts intervijā arī sacīja:

"Jāatceras, ka vīruss nav uzvarēts. Vai tas mums gatavo pārsteigumus? To mēs nezinām. No mūsu uzvedības atkarīgs, vai varētu iet atvieglojumu režīmā."

KONTEKSTS:

Latvijā no 15. novembra vairs nebūs spēkā "lokdauns" un tā laikā noteiktā mājsēde. Iedzīvotājiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pamatā būs pieejamas visas pakalpojumu sniegšanas vietas. "Zaļajā" jeb epidemioloģiski drošajā režīmā pamatā notiks sporta un kultūras pasākumi. Savukārt personām bez Covid-19 sertifikāta jārēķinās ar pakalpojumu minimumu. Šāda kārtība patlaban noteikta līdz ārkārtējās situācijas beigām – nākamā gada 11. janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti